Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Kronika

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Kronika WSD - Wrzesień 2020

31.08.2020 - 04.09.2020 (pon - pią)
Zdobycie Mont Blanc przez alumna Jana Kubiaka

W trakcie wakacyjnej przerwy nasz brat – alumn II roku Jan Kubiak zdobył szczyt Mont Blanc, szczyt zwany także jako „Dach Europy” o wysokości 4808 m n.p.m. Poniżej prezentujemy fotorelacje z tego wydarzenia oraz krótki materiał wideo przedstawiający zmagania człowieka z naturą.

12.09.2020 (sobota)
Ingres JE Ks. Bp. Marka Mendyka

Pozwólmy Słowu Bożemu, aby nas prowadziło!

W liturgiczne wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi, wspólnota seminaryjna udała się do Katedry Świdnickiej, aby uczestniczyć w Ingresie JE. Ks. Bp. Marka Mendyka do Katedry Świdnickiej. Na uroczystościach obecny był także Nuncjusz Apostolski w Polsce – JE. Ks. Abp Salvatore Pennacchio, Metropolita Wrocławski – JE. Ks. Abp. Józef Kupny, oraz inni biskupi wraz z zaproszonymi reprezentantami świdnickiego prezbiterium. Eucharystię poprzedziło słowo Abp. Nuncjusza skierowane do wiernych, odczytanie bulli papieskiej ustanawiającej Ks. Bp. Marka Biskupem Świdnickim oraz listów skierowanych do Biskupa Świdnickiego przez Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz Prezydenta RP. Następnie miał miejsce obrzęd przekazania pastorału, wstąpienia na katedrę oraz homagium ze strony duchownych i świeckich.

Mszy Świętej Przewodniczył i homilię wygłosił Ordynariusz Świdnicki. Skupił się w niej nad tematem swojej własnej Galilei – jako miejsca odkrywania, dojrzewania powołania i decyzji pójścia za jego głosem oraz o  konieczności głoszenia Słowa Bożego całym swoim życiem na wzór Maryi.

Po zakończonej liturgii Księża wraz z zaproszonymi gośćmi udali się do Gmachu Głównego Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej, na uroczysty obiad.

Czynny udział w uroczystościach – zarówno w Katedrze jak i w Gmachu seminaryjnym mieli alumni z naszej wspólnoty. Zadbali oni o właściwy przebieg liturgii poprzez zaangażowanie w asystę, a bracia chórzyści pod dyrekcją Pani Marty Monety swoim śpiewem przyczynili się do ubogacenia dzisiejszej uroczystości.

Zdjęcia: Ks. Przemysław Pojasek.

14.09.2020 - 17.09.2020 (pon - czw)
Modlitwa o powołania

Wspólnota seminaryjna – bracia klerycy wraz z księżmi moderatorami wzięli udział w spotkaniach modlitewnych, podczas których modlono się o nowe powołania do naszego Seminarium.

Pierwsze spotkanie odbyło się w poniedziałek 14 września w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzegomiu. Alumni przebywający w tych dniach w Seminarium na grupie roboczej wzięli udział w miejskiej drodze krzyżowej wraz z ks. dr Tadeuszem Chlipałą – Rektorem WSD w Świdnicy. Nabożeństwo to poprzedzała Eucharystia sprawowana w tamtejszej parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, podczas której homilię wygłosił ks. Piotr Gołuch – ojciec duchowny WSD w Świdnicy.

Drugie spotkanie zaplanowane na 17 września miało miejsce w wałbrzyskiej parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Zorganizowana została tam całodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu, w trakcie której wierni mogli zatrzymać się na chwilę modlitwy prywatnej i adoracji w ciszy, jak również wziąć udział w modlitwie różańcowej, nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego oraz nabożeństwie powołaniowym. Całość adoracji rozpoczynała i wieńczyła Msza Święta. W trakcie tego wydarzenia czynny udział wzięli bracia klerycy wraz z ks. dr Andrzejem Majką – Dyrektorem WSD w Świdnicy.

Zdjęcia: Gość Świdnicki/Artur Rutkowski 

29.09.2020 (wtorek)
Rada pedagogiczna

W liturgiczne wspomnienie św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy odbyła się Rada Pedagogiczna, w której wzięli udział JE Ks. Bp Marek Medyk – Ordynariusz Świdnicki,  JE Ks. Bp. Adam Bałabuch – Biskup pomocniczy Diecezji Świdnickiej, a także księża moderatorzy oraz wykładowcy naszego Seminarium. Głównym tematem było podsumowanie letniej sesji egzaminacyjnej oraz prezentacja alumnów kursu V do kandydatury do święceń. Po zakończonych obradach wszyscy udali się na wspólny posiłek do seminaryjnego refektarza.

30.09.2020 (środa)
Rozpoczęcie nowego roku formacji

Nowy rok formacji to nowa historia życia i nowe zadania jakie stawia przed nami Chrystus.

Po powrocie alumnów z wakacji, uroczystą Eucharystią sprawowaną w kaplicy głównej świdnickiego „Domu Ziarna”, wspólnota seminaryjna rozpoczęła nowy rok formacji. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Tadeusz Chlipała – Rektor WSD w Świdnicy. Główny celebrans w słowie skierowanym do braci kleryckiej zachęcał aby każdy przyjrzał się motywom ich powrotu do Seminarium, czy są one czysto przyziemne, czy też mają w sobie cząstkę duchową – ponad przyziemną. Homileta, odnosząc się do dzisiejszej Ewangelii zauważył, że Jezus kieruje wezwanie do każdego z nas – opowiedzenie się za Nim wymaga od nas trudu i wysiłku. W dalszej części podkreślił, że modlitwa oraz właściwy przykład życia i postaw są tymi rzeczywistościami, którymi mamy pociągać innych ku Chrystusowi. Na zakończenie kaznodzieja zachęcił zebranych, aby nie bali się stawiać sobie samym wysokich wymagań, czerpiąc siły z Eucharystii i poczucia wspólnoty jaką jest Seminarium.

Wybierz kronikę