Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Kronika

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Kronika WSD - Sierpień 2020

07.08.2020 (piątek)
Pogrzeb śp. Jana Deca

W piątek, w Leżajsku odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Jana Deca – starszego brata JE Ks. Bp. Ignacego Deca. Eucharystii oraz obrzędom pogrzebu przewodniczył Biskup Senior Diecezji Świdnickiej, który wygłosił do zgromadzonych okolicznościową homilię. Przybliżył w niej postać swojego zmarłego brata oraz historię ich życia. Obecni byli także przedstawiciele naszego świdnickiego Seminarium – alumni kursu I i II wraz z ks. Piotrem Gołuchem – ojcem duchownym WSD.

23.08.2020 - 26.08.2020 (nie - śro)
Rekolekcje przedobłóczynowe

Tradycją naszego Seminarium jest, że alumni kursu III w drugiej połowie sierpnia rozpoczynają bezpośrednie przygotowanie do grudniowych obłóczyn – przyjęcia stroju duchownego, przypadającego na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Podobnie było i w tym roku, choć w nieco odmiennej formie.

Pierwszym etapem od wielu lat była piesza pielgrzymka przedobłóczynowa wyruszająca z Gmachu WSD w Świdnicy, a zmierzająca na Górę Igliczną, gdzie znajduje się czczona od pokoleń figura Matki Bożej Śnieżnej – Przyczyny naszej radości. Jednak ze względu na trwającą pandemię koronawirusa i wynikające z niej obostrzenia sanitarne nasi bracia przeżywają rekolekcje przedobłóczynowe w domu rekolekcyjnym w Wilkanowie korzystając z gościnności tamtejszych  sióstr ze Zgromadzenia Misjonarek Krwi Chrystusa.

Trzydniowe ćwiczenia duchowe poprowadził ks. Piotr Gołuch – Ojciec Duchowny WSD w Świdnicy i bezpośredni kierownik duchowy alumnów kursu III. Rekolekcje obejmowały wspólną Eucharystię, konferencje ojca duchownego oraz adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę brewiarzową.

Zwieńczeniem dni skupienia było piesze wejście na szczyt Góry Iglicznej i Eucharystia w Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.

26.08.2020 (środa)
Wakacyjny dzień skupienia

Rozważcie w waszym sercu słowa Jezusa z Ewangelii św. Jana: "Nie wyście mnie wybrali, ale ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to abyście szli i owoc przynosili" - do jakiej refleksji to słowo was skłania?

W Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej wspólnota seminaryjna udała się na wakacyjny dzień skupienia na Górę Igliczną do Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej – Przyczyny naszej radości. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Adamiak – kustosz sanktuarium. Homilię wygłosił natomiast ks. dr Tadeusz Chlipała – Rektor WSD w Świdnicy. Kaznodzieja zwrócił uwagę na związek zachodzący pomiędzy dzisiejszą uroczystością, a miejscem spotkania. Zarówno Jasna Góra, jak i Góra Igliczna to miejsca, gdzie szczególną czcią otaczany jest wizerunek Maryi. Wpatrując się w Nią mamy coraz bardziej być świadomi naszego wybrania i posłania na żniwo Pańskie. Po zakończonej Liturgii alumni wysłuchali krótkiego słowa skierowanego do nich przez Księdza Rektora, a bracia diakoni i akolici otrzymali skierowania do parafii gdzie rozpoczną swoje praktyki. Na koniec wspólnota udała się na skromny poczęstunek, który wieńczył dzisiejszy dzień skupienia.

Praktyki diakonów WSD Diecezji Świdnickiej:

dk. Jarosław Biłozor – Świdnica, par. pw. św. Andrzeja Boboli

dk. Emil Dudek – Bielawa, par. pw. Wniebowzięcia NMP

dk. Wojciech Pawlina – Świdnica, par. pw. św. Stanisława i Wacława

dk. Grzegorz Wołoch – Polanica Zdrój, par. pw. Wniebowzięcia NMP

Praktyki akolitów WSD Diecezji Świdnickiej:

Marcin Kirkiewicz – Wałbrzych, par. pw. Niepokalanego Poczęcia NMP

Paweł Kruk – Wałbrzych, par. pw. Aniołów Stróżów

Krystian Stasiak – Nowa Ruda-Słupiec, par. pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Zdjęcia: Gość Świdnicki.

31.08.2020 - 04.09.2020 (pon - pią)
Zdobycie Mont Blanc przez alumna Jana Kubiaka

W trakcie wakacyjnej przerwy nasz brat – alumn II roku Jan Kubiak zdobył szczyt Mont Blanc, szczyt zwany także jako „Dach Europy” o wysokości 4808 m n.p.m. Poniżej prezentujemy fotorelacje z tego wydarzenia oraz krótki materiał wideo przedstawiający zmagania człowieka z naturą.

Wybierz kronikę