Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Kronika

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Kronika WSD - Kwiecień 2020

05.04.2020 (niedziela)
Niedziela Palmowa

Do kogo z drogi krzyżowej Jezusa jestem dzisiaj podobny?

Niedziela Męki Pańskiej, zwana Niedzielą Palmową, upamiętnia uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, a także rozpoczyna w Kościele obchody Wielkiego Tygodnia. Pomimo trwającej pandemii i restrykcji epidemicznych nasi bracia brali czyny udział w liturgii. Dzisiejsza Eucharystia pod przewodnictwem JE Ks. Bp. Ignacego Deca rozpoczęła się procesją, po której proklamowano fragment Ewangelii. Następnie w czasie Liturgii Słowa nasi alumni wyśpiewali opis Męki Pana Jezusa Chrystusa. Następnie homilię wygłosił Ordynariusz Świdnicki, który zauważył, że na każdego z nas przychodzi moment, w którym należy udzielić odpowiedzi na pytanie do której z osób z drogi krzyżowej Jezusa Jesteśmy dzisiaj podobni, w szczególności, gdy mamy kontakt z cierpieniem.

Zdjęcia: Gość Świdnicki

09.04.2020 (czwartek)
Msza Krzyżma Świętego

Tradycyjnie przed południem w Wielki Czwartek w katedrze świdnickiej była sprawowana Msza Krzyżma Świętego. Uroczystej Eucharystii z obrzędem poświęcenia olejów przewodniczył i homilię wygłosił JE Ks. Bp Ignacy Dec. Wokół niego, ze względu na ograniczenia epidemiczne stanęli również najbliżsi współpracownicy kurialni. Zostali oni porównani przez Księdza Biskupa, do apostołów, którzy gromadzili się w wieczerniku tuż obok Chrystusa. Pomimo trwającej walki z epidemią w liturgii brali udział również bracia z naszej wspólnoty seminaryjnej.

Zdjęcia: Gość Świdnicki

09.04.2020 (czwartek)
Msza Wieczerzy Pańskiej

Bóg jest dostępny, myśli o nim nie tylko w kościele, ale wszędzie gdzie jesteśmy

Mszą Wieczerzy Pańskiej Kościół rozpoczął Święte Triduum Paschalne. Uroczystej Eucharystii w Katedrze Świdnickiej przewodniczył i homilię wygłosił JE Ks. Bp Ignacy Dec. Zgromadzili się również wokół niego kapłani, którzy na co dzień posługują w parafii katedralnej, a także posługujący nasi alumni. Ksiądz Biskup podkreślił, że w czasie pandemii i przymusowej kwarantanny społecznej  należy jeszcze mocniej docenić sakramenty Eucharystii, kapłaństwa i miłość, w szczególności, gdy dostęp do sakramentów jest utrudniony.

Zdjęcia: Gość Świdnicki

10.04.2020 (piątek)
Ciemna jutrznia

Tradycyjnie w wielkopiątkowy poranek klerycy, którz pozostali w murach WSD w Świdnicy wraz z księżmi przełożonymi zgromadzili się w Katedrze Świdnickiej, by wspólnie pomodlić się Liturgią Godzin. Ciemnej Jutrzni przewodniczył JE Ks. Bp Ignacy Dec Administrator Apostolski Diecezji Świdnickiej.

10.04.2020 (piątek)
Liturgia Męki Pańskiej

Gdy Syn Boży zawisł na krzyżu, to przestał być on szubienicą, a stał się ołtarzem ofiarnym.

Wielki Piątek to dzień, w którym nie sprawuje się w Kościele Eucharystii. Nasi bracia brali czynny udział w Liturgii Męki Pańskiej, której przewodniczył JE Ks. Bp Ignacy Dec. Liturgia rozpoczęła się procesją wejścia w ciszy, następnie ordynariusz świdnicki w geście uniżenia położył się w prezbiterium krzyżem. Podczas Liturgii klerycy naszego Seminarium wyśpiewali opis Męki Pana Jezusa Chrystusa według św. Jana.  Po niej Ksiądz Biskup wygłosił homilię, w której zwrócił szczególną uwagę na cześć jaka należy się krzyżowi oraz o konieczności zanoszenia pod niego naszych życiowych spraw. Po modlitwie powszechnej Wielkiego Piątku, JE Ks. Bp Ignacy Dec uroczyście odsłonił krzyż, po czym kapłani, alumni i osoby obecne na liturgii mogli oddać mu cześć. Po Komunii Świętej przeniesiono Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego.

Zdjęcia: Gość Świdnicki

11.04.2020 (sobota)
Wigilia Paschalna

Dajmy się oświetlić tym światłem jakim jest zmartwychwstały Pan!

Wigilia Paschalna stanowi centralny moment całego roku liturgicznego. Uroczystej Liturgii, która rozpoczęła się od poświęcenia ognia i zapalenia paschału, przewodniczył JE Ks. Bp Ignacy Dec. Po wniesieniu zapalonego paschału do świątyni, odśpiewano Exsultet, czyli orędzie wielkanocne. Następnie rozpoczęła się Liturgia Słowa, która w tym szczególnym dniu ukazuje historię zbawienia od początku świata, aż do śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Główny celebrans w wygłoszonej przez siebie homilii pochylił się nad dzisiejszą liturgią słowa, w której obok ukazania całej historii zbawienia przedstawiona została także symbolika wody oraz znaczenie Eucharystii w życiu chrześcijanina. 

Zdjęcia: Gość Świdnicki

12.04.2020 (niedziela)
Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego

Bądźmy odważnymi świadkami zmartwychwstałego Chrystusa i pokładajmy w nim naszą nadzieję!

W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego nasi bracia udali się do Świdnickiej Katedry, by uczestniczyć w uroczystej Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem JE Ks. Bp. Ignacego Deca. Mszę Świętą rozpoczęła procesja rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem, która w tym roku w wyniku obostrzeń władz państwowych miała ograniczony charakter, ograniczała się bowiem do procesji wewnątrz Katedry. Biskup Świdnicki w wygłoszonej przez siebie homilii podkreślił, że dla ludzi wierzących, dla chrześcijan ta łaska, którą jest nadzieja winna być koniecznie zakorzeniona w osobie zmartwychwstałego Jezusa.

Zdjęcia: Gość Świdnicki

23.04.2020 (czwartek)
Uroczystość Św. Wojciecha - biskupa i męczennika

Przyjście do Świdnicy będzie dla mnie swoistym powrotem do Galilei, do miejsca gdzie się uczyłem żyć, wierzyć i kochać Pana Boga.

W dzień liturgicznego wspomnienia Świętego Wojciecha - biskupa i męczennika, głównego patrona naszej Ojczyzny oraz naszego Seminarium zarazem po raz pierwszy w murach naszego WSD uroczystej Eucharystii przewodniczył JE. Ks. Bp. Marek Mednyk. Uczynił to w dzień kanonicznego objęcia Diecezji Świdnickiej. Wśród koncelebransów znaleźli się biskupi naszej Diecezji oraz pracownicy Kurii wraz z przełożonymi WSD. Homilię wygłosił natomiast JE Ks. Bp. Ignacy Dec - pierwszy Biskup Świdnicki, który w swoim rozważaniu przybliżył zebranym w seminaryjnej kaplicy postać świętego męczennika oraz zwrócił uwagę na trud jego pasterskiego posługiwania. Na zakończenie Mszy Świętej przedstawiciele alumnów naszego Seminarium złożyli Ks. Bp. Ignacemu wyrazy wdzięczności za długie lata posługi w Diecezji oraz złożyli życzenia Ks. Bp. Markowi na nowym etapie powołania oraz z okazji imienin, które niedługo będzie obchodził.

 

Zdjęcia: Gość Świdnicki

Wybierz kronikę