Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Kronika

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Kronika WSD - Maj 2018

01.05.2018 (wtorek)
Nabożeństwo majowe

Wspólnota seminaryjna zgromadziła się w ogrodzie przy figurze Matki Bożej na pierwszym w tym roku nabożeństwie majowym. Przewodniczył mu dk. Mateusz Matusiak. Na zakończenie odśpiewano Apel Jasnogórski.

02.05.2018 (środa)
Pielgrzymka do Kalisza

Przedstawiciele alumnów naszego seminarium wraz z ks. Andrzejem Majką, dyrektorem administracyjnym, ks. Tomaszem Ziębą, prefektem i ks. Marcinem Dolakiem, ojcem duchownym, wzięli udział w Pielgrzymce Duchowieństwa Diecezji Świdnickiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Program pielgrzymki obejmował m.in. okolicznościową konferencję w sanktuarium, modlitwę różańcową i Eucharystię pod przewodnictwem JE Ks. Bp. Ignacego Deca, Biskupa Świdnickiego.

03.05.2018 (czwartek)
Uroczystość NMP Królowej Polski

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski alumni wraz z ks. Prefektem Tomaszem Ziębą udali się do katedry świdnickiej. Eucharystii przewodniczył ks. prał. Piotr Śliwka, proboszcz parafii pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. W wygłoszonej przez siebie homilii, główny celebrans pochylił się nad słowami Apelu Jasnogórskiego „Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”. Zachęcał do wierności Maryi oraz podkreślił, że wierność tę zachowuje się dzięki wierze. Na zakończenie Mszy Świętej zgromadzeni w katedrze wspólnie odnowili milenijny akt oddania Polski Najświętszej Maryi Pannie.

05.05.2018 (sobota)
Wyjazdy majowe

Początek maja był dla alumnów naszego seminarium czasem zasłużonego odpoczynku. Poszczególne roczniki organizowały w tym okresie wyjazdy, których celem było zacieśnianie wzajemnych relacji oraz nabranie sił przed zbliżającą się wielkimi krokami sesją egzaminacyjną. Klerycy z roku IV wraz ze swym opiekunem ks. Andrzejem Majką udali się do Dolní Morava w Czechach, gdzie mieli okazję spacerować „w chmurach”. 

06.05.2018 (niedziela)
Msza Święta w katedrze

W 6. Niedzielę Wielkanocną wspólnota seminaryjna udała się do katedry świdnickiej. Mszy Świętej przewodniczył ks. prał. Piotr Śliwka, proboszcz parafii pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. Główny celebrans wygłosił również homilię, w której nawiązując do Liturgii Słowa, zachęcał do miłości Boga i bliźniego.

06.05.2018 (niedziela)
Koncert "The Clouds"

Alumni zaangażowani w działalność seminaryjnego zespołu „The Clouds” udali się do parafii pw. św. Antoniego w Ratajnie. Tamtejsza wspólnota parafialna obchodzi w tym roku 50- lecie powstania. Z tej okazji członkowie zespołu zagrali okolicznościowy koncert.

07.05.2018 (poniedziałek)
Przysięga przed święceniami diakonatu

W przeddzień uroczystości św. Stanisława, cała wspólnota seminaryjna zgromadziła się w kaplicy głównej, gdzie dziesięciu akolitów złożyło przysięgę przed przyjęciem święceń diakonatu. Na początku wszyscy wspólnie odmówili nieszpory, którym przewodniczył Ks. Rektor Tadeusz Chlipała. Po nich alumni piątego roku złożyli uroczyste wyznanie wiary, przysięgę przed objęciem urzędu diakona oraz zobowiązali się do służby w diecezji świdnickiej. Złożyli także deklarację dobrowolnego i świadomego przyjęcia święceń diakonatu. Ślubowanie zakończyło się przekazaniem stosownych dokumentów na ręce ks. Rektora Tadeusza Chlipały.

08.05.2018 (wtorek)
Święcenia diakonatu

Trzeba być rzeczywiście zakochanym w Bogu, by iść za Jezusem.

W uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, Patrona Polski i naszej diecezji, wspólnota seminaryjna udała się do katedry świdnickiej, gdzie dziesięciu akolitów przyjęło święcenia diakonatu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył JE Ks. bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej.

Po odczytaniu fragmentu Ewangelii rozpoczął się obrzęd święceń. Na początku ks. Rektor Tadeusz Chlipała przedstawił biskupowi kandydatów do święceń diakonatu. Następnie JE Ks. bp Adam Bałabuch wygłosił homilię, w której podkreślił, że dzisiaj trzeba być rzeczywiście zakochanym w Bogu, by iść za Jezusem. Po zakończonej homilii, kandydaci podeszli do biskupa i włożyli swoje ręce w jego ręce, przyrzekając cześć i posłuszeństwo. Kolejnym ważnym momentem był śpiew litanii do Wszystkich Świętych, w czasie którego przyszli diakoni leżeli krzyżem w nawie głównej świdnickiej katedry. Następnie główny celebrans na każdego z kandydatów nałożył ręce.

Na zakończenie Mszy Świętej, przedstawiciele kursu V wyrazili swą wdzięczność księżom biskupom, przełożonym seminaryjnym, rodzicom i swoim bliskim.

Lista wyświęconych diakonów:

 1. dk. Jarosław Buczyński (Dzierżoniów, par. pw. Królowej Różańca Świętego)
 2. dk. Adrian Fajkowski (Ciepłowody, par. pw. Niepokalanego Poczęcia NMP - archidiecezja wrocławska)
 3. dk. Michał Gibek (Bystrzyca Kłodzka, par. pw. Św. Michała Archanioła)
 4. dk. Tomasz Kowalczuk (Świebodzice, par. pw. Św. Mikołaja)
 5. dk. Krzysztof Malinowski (Świdnica, par. pw. Ducha Świętego)
 6. dk. Radosław Mielczarek (Strzegom, par. pw. Św. Piotra i Pawła)
 7. dk. Adam Przybysz (Wałbrzych, par. pw. Św. Józefa Oblubieńca)
 8. dk. Piotr Sipiorski (Wałbrzych par. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego)
 9. dk. Bartosz Tusiński (Trzebieszowice par. pw. Św. Andrzeja Apostoła)
 10. dk. Mateusz Zając (Jaroszów, par. pw. Św. Jana Chrzciciela)

Zdjęcia: Ks. P. Pojasek

08.05.2018 (wtorek)
Uroczystość św. Stanisława

Obchody uroczystości ku czci św. Stanisława, Patrona naszej diecezji, rozpoczęły się w sanktuarium św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy od wspólnych Nieszporów. Modlitwie przewodniczył JE Ks. Bp Ignacy Dec, Biskup Świdnicki. Następnie wierni przeszli w procesji do świdnickiej katedry. Przed rozpoczęciem Mszy Świętej, do użytku liturgicznego została oddana nowa katedra oraz ambona. Uroczystej Eucharystii przewodniczył JE Ks. Bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej. Homilię wygłosił natomiast JE Ks. Bp Andrzej Siemieniewski, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej. Tegoroczny odpust diecezjalny miał szczególny charakter, gdyż tego dnia JE Ks. Bp Adam Bałabuch obchodził 10. rocznicę swoich święceń biskupich.

Zdjęcia: Ks. P. Pojasek

10.05.2018 (czwartek)
Msza czwartkowa

W czwartkowy wieczór wspólnota seminaryjna zgromadziła się w kaplicy głównej, by modlić się w intencji powołań kapłańskich. Mszy Świętej przewodniczył ks. Rektor Tadeusz Chlipała. Główny celebrans wygłosił również homilię, w której zwrócił uwagę, że przyszłość przynosi różne sytuacje, których człowiek często się nie spodziewa. Chrześcijanin jest jednak w dobrej sytuacji, gdyż perspektywę jego życia stanowi droga prowadząca do Boga. Ks. Rektor podkreślił, że kto będzie żył taką perspektywą, zwycięży.

12.05.2018 (sobota)
X Ogólnopolski przegląd chórów

Chór Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej wziął udział w X Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Amatorskich w Olesznej. To już II edycja pieśni maryjnych „Mater misericordiae”. Konkurs obejmował dwie kategorie: chóry seniorskie, w której wystąpiły cztery zespoły oraz chóry mieszane i jednorodne, w której można było usłyszeć wykonania pięciu chórów.  Alumni pod dyrekcją Pani Marty Monety wykonali trzy pieśni maryjne: „Tota pulchra es Maria”, „Ojca wiecznego cna Oblubienico” oraz „Błogosławiona- Madre De Deus”. Po zakończonej części konkursowej miała miejsce Msza Święta, której przewodniczył ks. Marek Mielczarek, proboszcz parafii w Słupiach. Klerycy podczas Eucharystii przygotowali asystę oraz oprawę muzyczną.

Decyzją jury w składzie: Natalia Magnucka, Anna Tabisz i Artur Wróbel, chór Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej zajął III miejsce. To ogromny sukces!

13.05.2018 (niedziela)
Wniebowstąpienie Pańskie

W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego alumni wraz z księżmi przełożonymi udali się do katedry świdnickiej. Tam wzięli udział w Nieszporach i nabożeństwie majowym. Dzień 13 maja jest szczególny, gdyż to właśnie dziś świętujemy 101. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie, a na szczeblu diecezjalnym obchodzimy 1. Rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Świdnickiej, której dokonał JE Ks. Kard. Zenon Grocholewski.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. prał. Piotr Śliwka, proboszcz parafii pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. Homilię wygłosił JE Ks. Bp Ignacy Dec, który pochylił się nad prawdami dotyczącymi wydarzeń, które w tym dniu wspominamy.

Po zakończonej Mszy Świętej rozpoczęło się nabożeństwo fatimskie, któremu przewodniczył JE Ks. Bp Ignacy Dec. Wierni zgromadzeni w świdnickiej katedrze wspólnie odmówili modlitwę różańcową, a następnie wyruszyli w procesji fatimskiej z figurą Matki Bożej. Nabożeństwo zakończyło się Apelem Jasnogórskim.

16.05.2018 (środa)
Dzień skupienia księży neoprezbiterów

W świdnickim „Domu Ziarna” odbył się kolejny dzień skupienia dla księży neoprezbiterów. Tradycyjnie rozpoczął się on adoracją Najświętszego Sakramentu, podczas której była również okazja do spowiedzi. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił JE Ks. Bp Ignacy Dec, Biskup Świdnicki. Następnie księża neoprezbiterzy uczestniczyli w spotkaniu formacyjnym. Dzień skupienia zakończył się wspólnym obiadem w seminaryjnym refektarzu.

17.05.2018 (czwartek)
Msza czwartkowa

Jak co czwartek, myśli całego Kościoła zwracają się ku powołaniu kapłańskiemu i zakonnemu. Z tej racji wspólnota seminaryjna zgromadziła się w kaplicy głównej, gdzie Mszy Świętej przewodniczył ks. Rektor Tadeusz Chlipała. Dzisiejsza Eucharystia była szczególna, gdyż asystę przygotowali księża diakoni, dla których to jedna z ostatnich Mszy Świętej w „Domu Ziarna”, ponieważ już w sobotę rozpoczynają rekolekcje przed święceniami prezbiteratu. Ks. Rektor Tadeusz Chlipała w wygłoszonej przez siebie homilii podkreślił, że człowiek jest darem Boga ofiarowanym Jezusowi. Wskazał również, że zadaniem każdego jest podążanie ku jedności, która ma obejmować zarówno ducha, jak i ciało. Tylko wtedy będziemy spójni. Główny celebrans zwrócił się również do diakonów, którzy już niedługo opuszczą mury seminarium i będą służyć jako kapłani. Zachęcał ich, by zawsze stanowili jedno i byli otwarci na działanie Boga. Strach przed nowym jest zrozumiały, jednak nieustannie należy być z Jezusem, a wtedy Bóg będzie sam o nas walczył.

18.05.2018 (piątek)
XIII Dni Papieskie

Z racji obchodów XIII Dni Papieskich w naszym mieście, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy udała się do katedry świdnickiej, gdzie uroczystej Eucharystii przewodniczył JE Ks. Bp Ignacy Dec. Biskup Świdnicki wygłosił również homilię, w której pochylił się nad niektórymi faktami z życia św. Jana Pawła II. Zaznaczył przy tym, że na drodze życia Papieża Polaka wskazać można wiele powołań, począwszy od powołania do życia, poprzez powołanie do studiów polonistycznych, powołanie kapłańskie, naukowe, biskupie, aż do powołania papieskiego. Główny celebrans zachęcał wiernych, by przyjmować to, co nam przynosi życie jako nowe powołanie, stale oddając się prowadzeniu Boga.

19.05.2018 (sobota)
Wigilia Zesłania Ducha Świętego

Późnym wieczorem wspólnota seminaryjna zgromadziła w kaplicy głównej, by celebrować Wigilię Zesłania Ducha Świętego. Modlitwie Liturgią Godzin przewodniczył ks. Tomasz Zięba, Prefekt. Homilię wygłosił o. Mirosław Rakoczy, który zwrócił uwagę, że woda stanowi składnik życia, dlatego jest ona pierwszą metaforą Ducha Świętego. Duch Święty to życie w najgłębszym sensie. O. Mirosław podkreślił, że przyjęcie Ducha Świętego wymaga pokory, uniżenia i wyjścia poza siebie. Po homilii rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu, którą poprowadzili alumni zaangażowani w seminaryjny zespół muzyczny.

20.05.2018 (niedziela)
Niedziela Zesłania Ducha Świętego

W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego alumni wraz z o. Mirosławem Rakoczym udali się do katedry świdnickiej. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ks. prał. Piotr Śliwka, proboszcz parafii pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. Główny celebrans wygłosił również homilię.

24.05.2018 (czwartek)
Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

W święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana wspólnota seminaryjna zgromadziła się w kaplicy głównej, by jak co czwartek uczestniczyć w wieczornej Mszy Świętej. Eucharystii przewodniczył o. Mirosław Rakoczy, który we wstępnie zaznaczył, że Najświętsza Ofiara jest sprawowana w intencji nowych powołań kapłańskich oraz o świętość kapłanów. Homilię wygłosił ks. Tomasz Zięba, który przybliżył historię obchodzonego dziś w Kościele święta, a także podkreślił znaczenie kapłaństwa. Nowe Przymierze nie mogłoby się uobecnić, gdyby nie kapłani. Ks. Prefekt zachęcał do modlitwy o wierność i świętość w posłudze kapłańskiej, zaznaczając, iż posługiwanie ma być ofiarą miłą Panu.

25.05.2018 (piątek)
Pożegnanie księży diakonów

Dzień przed święceniami prezbiteratu, społeczność seminaryjna uroczyście żegna diakonów, którzy kończą swą formację seminaryjną. Z tej okazji alumni wraz z księżmi przełożonymi zgromadzili się w kaplicy pw. Dobrego Pasterza, gdzie wspólnie odmówiono Nieszpory, którym przewodniczył Ks. Rektor Tadeusz Chlipała. W wygłoszonym przez siebie słowie przypomniał, że rok 2012 był szczególny, gdyż to właśnie wtedy diakoni rozpoczęli swoją formację seminaryjną. Był to okres wzmożonej pracy, nauki i poznawania Chrystusa. Po zakończonych Nieszporach, diakoni złożyli wyznanie wiary oraz deklarację o dobrowolności przyjęcia święceń.

Druga część uroczystości odbyła się w auli. Tradycją jest, że w imieniu całej wspólnoty, księży diakonów żegnają alumni kursu pierwszego. Z tej racji, klerycy przygotowali spektakl o Jonaszu. Po wystawionej sztuce, alumni kursu pierwszego wyrazili swą wdzięczność najstarszym braciom za świadectwo życia i wspólne chwile spędzone w „Domu Ziarna”. Następnie podziękowania złożył senior roku szóstego, a po nim głos zabrał Ks. Rektor Tadeusz Chlipała.

26.05.2018 (sobota)
Święcenia prezbiteratu

Święcenia prezbiteratu są najważniejszym wydarzeniem nie tylko dla wspólnoty seminaryjnej, lecz także całej diecezji. W tym roku w katedrze świdnickiej święcenia kapłańskie z rąk JE Ks. Bp. Ignacego Deca przyjęło sześciu diakonów.

Po odczytaniu fragmentu Ewangelii, ks. Rektor Tadeusz Chlipała przedstawił Biskupowi Świdnickiemu kandydatów do święceń prezbiteratu. Następnie JE Ks. Bp Ignacy Dec wygłosił homilię, w której podkreślił, że Bóg wybrał dla każdego człowieka najodpowiedniejszy czas jego życia. Biskup Świdnicki, nawiązując do Liturgii Słowa wskazał zadanie postawione wszystkim wierzącym– być solą ziemi, a więc chronić świat przed zepsuciem.  Główny celebrans zachęcał kandydatów do święceń, by wykonywali swoją posługę kapłańską ze świadomością, że z ludzi zostali wzięci i dla ludzi ustanowieni.

Po zakończonej homilii, kandydaci do święceń złożyli przyrzeczenia kapłańskie i ślubowali posłuszeństwo Biskupowi Świdnickiemu. Następnie odśpiewano litanię do Wszystkich Świętych. Kolejnym ważnym punktem było nałożenie rąk przez JE Ks. Bp. Ignacego Deca i wszystkich kapłanów zebranych w katedrze świdnickiej. Po zakończonym obrzędzie święceń, neoprezbiterom w założeniu ornatów pomagali księża proboszczowie z ich rodzinnych parafii. Następnie główny celebrans namaścił olejami dłonie wyświęconych dziś kapłanów, a także wręczył im chleb i wino, przekazując na koniec pocałunek pokoju.

Przed udzieleniem błogosławieństwa, księżom neoprezbiterom zostały wręczone dyplomy z tytułami magistrów teologii, książeczki jurysdykcyjne i dekrety, kierujące ich do pracy duszpasterskiej w konkretnych parafiach naszej diecezji. Na koniec, przedstawiciele neoprezbiterów wyrazili słowa wdzięczności.

Księża neoprezbiterzy:

 1. ks. Tomasz Kula (Wałbrzych, par. pw. Św. Aniołów Stróżów)
 2. ks. Mateusz Matusiak (Braszowice, par. pw. Św. Wawrzyńca)
 3. ks. Marceli Mrozek (Nowa Ruda, par. pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej)
 4. ks. Wojciech Oleksy (Wierzchosławice, par. pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP)
 5. ks. Kamil Ożóg (Kowary, par. pw. Imienia NMP - diecezja legnicka)
 6. ks. Błażej Zwolennik (Bolków, par. pw. Św. Jadwigi)

29.05.2018 (wtorek)
Prymicje w seminarium

Tylko święty kapłan może przyprowadzić ludzi do Boga.

Do gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy przybyli księża neoprezbiterzy, by w naszej wspólnocie sprawować Mszę Świętą prymicyjną. Eucharystii przewodniczył ks. Tomasz Kula, senior rocznika neoprezbiterów. Na początku Liturgii, ks. Rektor Tadeusz Chlipała przywitał księży neoprezbiterów i w imieniu całej wspólnoty wyraził radość z ich obecności.

Homilię wygłosił ks. Krzysztof Iwaniszyn, wieloletni Ojciec Duchowny w naszym seminarium. W swoim rozważaniu wskazał jak ważne jest nieustanne dążenie kapłana do świętości. Święty to ten, który jest słaby, lecz ciągle powstaje i nieustannie szuka siły w Jezusie Chrystusie. Kaznodzieja podkreślił, że kapłaństwo jest piękne, gdy składa się Bogu ofiarę ze swego życia. Zachęcał księży neoprezbiterów, by oczekiwać w konfesjonale na wiernych, żyć nie słowem, ale czynem oraz kochać ludzi, do których Bóg pośle.   

Na koniec uroczystej Eucharystii, księża neoprezbiterzy udzielili prymicyjnego błogosławieństwa kapłanom, diakonom, siostrze zakonnej, pracownikom seminarium oraz alumnom. Po zakończonej Mszy Świętej wszyscy zebrani udali się do seminaryjnego refektarza na wspólną kolację.

31.05.2018 (czwartek)
Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Wielbimy Najświętszy Majestat Boga, gdy oddajemy Mu nasze serca.

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną powszechnie Bożym Ciałem, alumni wraz z księżmi przełożonymi udali się do katedry świdnickiej. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił JE Ks. Bp Ignacy Dec. Biskup Świdnicki swoje rozważanie oparł na tekście pieśni „Zbliżam się w pokorze”, której autorstwo przypisuje się św. Tomaszowi z Akwinu. Główny celebrans zachęcał również, by jak najczęściej przyjmować i uwielbiać Boga w Najświętszej Eucharystii.

Po zakończonej Mszy Świętej miała miejsce procesja, której trasa wiodła przez ulice naszego miasta. Przy czterech ołtarzach diakoni proklamowali Ewangelię, a przy ostatnim Biskup Świdnicki wygłosił homilię, w której odniósł się do usłyszanego Słowa Bożego. 

Wybierz kronikę