Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Kronika

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Kronika WSD - Wrzesień 2015

08.09.2015 (wtorek)
Wrześniowa grupa robocza

W piątek, 4 września, rozpoczęła się ostatnia wakacyjna grupa robocza. Alumni po drugim i pierwszym roku zmagają się z pracą w budynkach dawnego Pogotowia Ratunkowego. Jak widać na zdjęciach świdnickie seminarium zmienia się na lepsze, między innymi dzięki wytrwałej pracy kleryków.

15.09.2015 (wtorek)
Egzamin dla kandydatów

W seminarium odbyła się dodatkowa kwalifikacja pisemna dla kandydatów pragnących wstąpić w grono alumnów naszej diecezji. W kwalifikacji wzięło udział dwóch kandydatów, którzy zgłosili się do seminarium podczas wakacji. Po egzaminie pisemnym kandydaci przeszli przez cykl rozmów kwalifikacyjnych z zakresu ogólnej wiedzy katechizmowej, biblijnej i predyspozycji akademickich.

Alumni pierwszego roku rozpoczną formację seminaryjną na tydzień przed resztą wspólnoty. 23 września do seminarium przyjedzie w sumie ośmiu nowych kleryków.

18.09.2015 (piątek)
Odpust w hospicjum

Dzisiaj, w kaplicy św. Ojca Pio w Hospicjum świdnickim, odbyła Msza Święta odpustowa, z udziałem reprezentacji kleryków naszego seminarium, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Ignacy Dec, biskup diecezji świdnickiej. Swoje rozważania o cierpieniu oparł na życiu św. Ojca Pio z Pietrelciny, kapłana i stygmatyka. Na Eucharystii obecni byli pensjonariusze z hospicjum, ks. prał. Jan Gargasewicz, dyrektor NZOZ Stacja Opieki Caritas Diecezji Świdnickiej oraz Świdnickiego Hospicjum i Zakładu Opieki Leczniczej Ojca Pio i ks. prał. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej, wraz z wicedyrektorem ks. kan. Zbigniewem Chromym.

23.09.2015 (środa)
Początek formacji pierwszego roku

Na tydzień przed przyjazdem wspólnoty seminaryjnej do "domu ziarna" ośmiu nowych alumnów pierwszego roku rozpoczęło swoją formację ku Chrystusowemu kapłaństwu. Potrwa ona sześć lat i zakończy się przyjęciem święceń prezbiteratu.

W pierwszym dniu swojego pobytu w świdnickim "domu ziarna" alumni Annus propedeuticus uczestniczyli wraz z księżmi przełożonymi w uroczystej Mszy Świętej w swojej kaplicy. Przewodniczył jej ks. prał. Tadeusz Chlipała, rektor seminarium.

Główny celebrans wygłosił także homilię, bazując na dzisiejszej Ewangelii, w której to Pan Jezus posyła swoich uczniów, aby głosili królestwo Boże i uzdrawiali. W tym kontekście przywołał również kilka faktów z życia świętego Ojca Pio, którego liturgiczne wspomnienie dzisiaj obchodzimy. 

 

24.09.2015 (czwartek)
Konie

W czwartek po południu grupa alumnów wybrała się wraz z ojcem duchownym ks. Krzysztofem Iwaniszynem do stadniny koni w Książu. Klerycy próbowali swoich sił w jeździe konnej pod czujnym okiem instruktora.

30.09.2015 (środa)
Powrót alumnów z wakacji

Zakończyły się wakacje i wszyscy alumni powrócili ze swoich rodzinnych parafii do świdnickiego "domu ziarna". W ten sposób rozpoczęli kolejny rok formacji.

30.09.2015 (środa)
Rada pedagogiczna

W seminarium odbyła się rada pedagogiczna, w której wzięli udział bp Ignacy Dec, biskup świdnicki, przełożeni, moderatorzy oraz profesorowie naszych alumnów. Dotyczyła ona bieżących spraw "domu ziarna", zwłaszcza kandydatury do święceń diakonatu i prezbiteratu. Posługę tę mają przyjąć klerycy z roku piątego 31 października 2014r. w katedrze świdnickiej.

30.09.2015 (środa)
Świętego Hieronima

W liturgiczne wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła, przypadła w seminarium pierwsza w nowym roku akademickim Msza Święta. Przewodniczył jej bp Ignacy Dec, biskup świdnicki. Główny celebrans wygłosił również homilię. Zachęcał w niej do wejścia w kolejny okres formacji w duchu oddania  i poświęcenia do którego wzywa Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii. 

Wybierz kronikę