Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Kronika

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Kronika WSD - Luty 2015

01.02.2015 (niedziela)
Msza "kanonicka" w katedrze

Grupa kilku alumnów w niedzielny poranek udała się do katedry świdnickiej na tzw. Mszę Świętą "kanonicką". Przewodniczył jej ks. prał. Piotr Śliwka, proboszcz parafii katedralnej oraz kanonik gremialny Świdnickiej Kapituły Katedralnej. W ramach homilii miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu.

01.02.2015 (niedziela)
Msza w seminarium

W 4. Niedzielę Zwykłą cała wspólnota seminaryjna uczestniczyła w Mszy Świętej w kaplicy głównej, której przewodniczył ks. Tomasz Federkiewicz, prefekt alumnów. Homilię wygłosił ks. kan. Mirosław Rakoczy, ojciec duchowny, na temat proroków. Nawiązując do pierwszego czytania z księgi Powtórzonego Prawa, omówił postać Mojżesza, jako tego który przekazuje Izraelitom wolę Bożą. Jezus Chrystus, jako doskonały prorok, w sposób jedyny i najpełniejszy przekazał nam wolę Bożą, w swoich naukach i świadectwie życia.

02.02.2015 (poniedziałek)
Poszerzenie granic

Od dzisiaj, obszar WSD w Świdnicy został poszerzony o dodatkowe budynki byłego oddziału ratunkowego, do tej pory sąsiadującego z naszym seminarium.

02.02.2015 (poniedziałek)
Święto Ofiarowania Pańskiego

W święto Ofiarowania Pańskiego, powszechnie zwane Matki Boskiej Gromnicznej, wspólnota seminaryjna udała się do katedry. Uczestniczyła tam we Mszy Świętej sprawowanej pod przewodnictwem bp Ignacego Deca, biskupa świdnickiego. Obecni również na niej byli przełożeni seminaryjni, ojcowie i bracia oraz siostry zakonne z terenu naszej diecezji. Jest to bowiem Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Eucharystia rozpoczęła się procesją w katedrze, w której wierni uczestniczyli niosąc ze sobą zapalone świece, symbol Jezusa Chrystusa - Światłości świata.

Homilię wygłosił natomiast główny celebrans o potrzebie składania ofiary z samego siebie Bogu i drugiemu człowiekowi. Jest to prawo i obowiązek każdego chrześcijanina. Porównał również służbę osób konsekrowanych do spalającej się świecy, która wyniszczając samą siebie oświetla innym drogę do Chrystusa.

Po homilii nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz ślubów zakonnych. Po Komunii Świętej przedstawiciele osób życia konsekrowanego złożyli podziękowania.

03.02.2015 (wtorek)
Świętego Błażeja

W liturgiczne wspomnienie św. Błażeja, biskupa i męczennika Mszy Świętej, połączonej z Jutrznią, w kaplicy głównej przewodniczył ks. Andrzej Majka, dyrektor administracyjny. Zgodnie z tradycją w ten dzień błogosławi się gardła, co uczynił główny celebrans na zakończenie Eucharystii.

05.02.2015 (czwartek)
Świętej Agaty

W liturgiczne wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy, w pierwszy czwartek miesiąca, wspólnota seminaryjna uczestniczyła w nabożeństwie powołaniowym oraz w Mszy Świętej w katedrze świdnickiej, której przewodniczył bp Ignacy Dec, biskup świdnicki. Główny celebrans wygłosił również homilię bazując na dzisiejszej Ewangelii, traktującej o posłaniu uczniów przez Jezusa do miast i wsi, do których sam miał zamiar przybyć. Zbawiciel polecił uczniom, aby szli po dwóch do każdej miejscowości oraz wyzbyli się wszelkich zbędnych rzeczy.

Na zakończenie Eucharystii z okazji wspomnienia św. Agaty został poświęcony chleb.

06.02.2015 (piątek)
Koniec sesji egzaminacyjnej

Alumni zdali ostatnie egzaminy, przez co została zamknięta zimowa sesja egzaminacyjna. W ten sposób zakończony został czas bardziej wytężonej pracy intelektualnej. Po niej alumni mieli możliwość wyjazdu do rodzinnych parafii na trzydniową przerwę międzysemestralną.

06.02.2015 (piątek)
Świętego Pawła Miki

We wspomnienie świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy Mszy Świętej w kaplicy głównej przewodniczył ks. kan. Dominik Ostrowski, wicerektor seminarium. Homilię wygłosił główny celebrans mówiąc o podobieństwie między Jezusem, a kapłanem, który podczas wypowiadania słów konsekracji staje się Alter Christus, tzn.: drugim Chrystusem.

08.02.2015 (niedziela)
Powrót alumnów do seminarium

Do "domu ziarna" zjechali się alumni po trzydniowej przerwie międzysemestralnej. Po praktyce do seminarium przyjechali także diakoni, którzy rozpoczną ostatni semestr swojej formacji duchowo-intelektualnej.

10.02.2015 (wtorek)
Świętej Scholastyki

W liturgiczne wspomnienie św. Scholastyki, dziewicy, Mszy Świętej w kaplicy głównej przewodniczył ks. Andrzej Majka, dyrektor administracyjny. Jak w każdy wtorek była to Eucharystia wraz z Jutrznią, poranną modlitwą Kościoła.

10.02.2015 (wtorek)
Poświęcenie Hospicjum

We wtorkowy poranek grupa alumnów i przełożonych seminarium uczestniczyła w uroczystym poświęceniu hospicjum im. Św. Ojca Pio ulokowanego przy ulicy Przyjaźni 2 w Świdnicy. Na początku Mszy Świętej ks. prał. Jan Gargasewicz, dyrektor Hospicjum i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego im. Ojca Pio NZOZ Caritas Diecezji Świdnickiej w Świdnicy, przywitał wszystkich zgromadzonych w kaplicy: bp Ignacego Deca, biskupa świdnickiego, głównego celebransa, bp Adama Bałabucha, biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej oraz bp Marka Mendyka, biskupa pomocniczego diecezji legnickiej, wszystkich księży z diecezji, przedstawicieli władz samorządowych, lekarzy, przedstawicieli NFZ.

Następnie ordynariusz świdnicki dokonał poświęcenia kaplicy, a także całego kompleksu leczniczego.

11.02.2015 (środa)
Dzień chorego

„Jak odwiedzamy chorego, to odwiedzamy samego Chrystusa”.

 
W Światowy Dzień Chorego asysta alumnów udała się do świdnickiej katedry na Mszę Świętą, której przewodniczył bp Ignacy Dec, biskup świdnicki, sprawując ją w intencji chorych i starszych z całej diecezji. Ksiądz biskup w tym dniu udzielił także kilkunastu wiernym sakramentu namaszczenia chorych.
Główny celebrans wygłosił również homilię. Mówił, że w każdym człowieku, zwłaszcza w człowieku chorym, sam Jezus się ukrywa. Chorzy są cząstką uprzywilejowaną w Kościele, ponieważ składają dar modlitwy za Kościół i dar cierpienia, który jest bardzo ważny, ponieważ przez cierpienie, przez krzyż dokonało się dzieło odkupienia ludzkości i chorzy, którzy wierzą i prowadzą życie duchowe mają udział w tym dziele zbawczym Chrystusa.

14.02.2015 (sobota)
Turniej Piłki Nożnej

W święto Świętych Cyryla i Metodego odbył się II Turniej Wyższych Seminariów Duchownych Dolnego Śląska w halową Piłkę Nożną. W zawodach wzięli udział: MWSD Wrocław, WSD Salwatorianów, WSD Franciszkanów, WSD Legnica oraz WSD Świdnica. Na początku cała wspólnota uczestniczyła w Mszy Świętej w kaplicy Dobrego Pasterza, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. Krzysztof Iwaniszyn, ojciec duchowny alumnów. W swojej krótkiej refleksji przypomniał zgromadzonym w kaplicy że Jezus chce nas posłać do różnych ludzi, abyśmy głosili Jego Ewangelię. Po Eucharystii nasi alumni, wraz z klerykami z WSD Salwatorianów w Bagnie wspólnie spożyli śniadanie, podczas którego dziekani alumnów złożyli życzenia urodzinowe ks. prał. Tadeuszowi Chlipale, rektorowi seminarium świdnickiego.

Następnie wszystkie drużyny udały się na halę sportową na os. Zawiszów przy ulicy Galla Anonima 1a. Imprezę sportową rozpoczął bp Ignacy Dec, biskup świdnicki, wygłaszając krótkie przemówienie. Po czym wszystkie zespoły rozpoczęły rywalizację. Rozegrano 10 meczy, jedna połowa trwała 8 minut. Oto wyniki: 

I miejsce - WSD Świdnica

II miejsce - WSD Legnica

III miejsce - MWSD Wrocław

IV miejsce - WSD Salwatorianie

V miejsce - WSD Franciszkanie

Nasi alumni zdobyli pierwsze miejsce, na czele z trenerem Wojciechem Kłosem oraz kapitanem, zdobywcą czterech bramek, Przemysławem Faruniem. Zakończenie Turnieju miało miejsce w seminaryjnym refektarzu, gdzie został wręczone nagrody dla drużyn za I, II i III miejsce oraz dla najlepszego strzelca, Artura Jaguszczak, i bramkarza Łukasza Gołąbka. 

15.02.2015 (niedziela)
Msza "kanonicka" w katedrze

W 6. Niedzielę Zwykłą grupa alumnów naszego seminarium udała się do katedry, gdzie uczestniczyła w Mszy Świętej kanonickiej, której przewodniczył ks. prał. Piotr Śliwka, proboszcz parafii katedralnej oraz kanonik gremialny Świdnickiej Kapituły Katedralnej. Główny celebrans w homilii nawiązał do wydarzenia z Ewangelii, kiedy to Jezus oczyszcza chorego na trąd. Choroba ta jest symbolem dzisiejszego grzechu który dotyka każdego z nas i my również potrzebujemy oczyszczenia, abyśmy mogli stać się na nowo członkami wspólnoty Kościoła.

15.02.2015 (niedziela)
Msza w seminarium

W 6. Niedzielę Zwykłą wspólnota seminaryjna uczestniczyła w Mszy Świętej, w kaplicy głównej, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. Krzysztof Iwaniszyn, ojciec duchowny. Główny celebrans porównał trędowatego, z dzisiejszej Ewangelii, do kondycji współczesnego człowieka, splamionego grzechem. Przypomniał również, w oparciu o Dzienniczek świętej siostry Faustyny, o niepojętym i niezgłębionym miłosierdziu Bożym, które jest większe od naszych słabości.

16.02.2015 (poniedziałek)
Nowy numer "Naszego Seminarium"

 
Przy okazji rekolekcji dla młodzieży wyszedł nowy numer "Naszego Seminarium" (29).
 
Spis treści
 
Witraże z naszej kaplicy: św. Stanisław • Słowo od redakcji: Czego potrzebują klerycy? • Słowo biskupa: Powołani do tego, by prosić • Słowo rektora: Odczytanie powołania we współczesnym świecie • Temat numeru – Wypłyń na głębię • Historia powołania – Jak to jest z powołaniem? • Codzienność – Dzień z życia kleryka • Młodzi i święci • Tatuaż a Biblia – Nie będzie się tatuować • Kronika naszego seminarium • Felieton Marcela - Bóg powołuje, ale po co?
 
OD 25 LUTEGO W SPRZEDAŻY
Gazetę w wersji drukowanej można będzie zamówić internetowo w naszym Wydawnictwie od środy 25 lutego.
 
WSZYSTKIE NUMERY W PDF
Tymczasem zapraszamy na stronę naszej gazety w  Wydawnictwie "Adalbertus", gdzie dostępne są wersje PDF wszystkich numerów.
 

16.02.2015 (poniedziałek)
Konferencja księży dziekanów

W poniedziałek 16 lutego w Seminarium gościli Księża Dziekani, którzy przybyli na konferencję duszpasterską z udziałem Biskupa Świdnickiego oraz jego najbliższych współpracowników. Tradycyjnie wszystko rozpoczęło się Eucharystią, której przewodniczył ks. bp Ignacy Dec, biskup świdnicki.

Następnie księża dziekani udali się do auli seminaryjnej, by tam dyskutować o bieżących sprawach dotyczących funkcjonowania diecezji. Wszystko zakończyło się obiadem w seminaryjnym refektarzu.

18.02.2015 (środa)
Środa Popielcowa

W związku ze Środą Popielcową, rozpoczynającą okres przygotowania Paschalnego, wspólnota seminaryjna udała się do kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca w Świdnicy, skąd udała się uroczysta procesja do katedry. Mszy Świętej w katedrze przewodniczył bp Ignacy Dec, biskup świdnicki. Na Eucharystii obecny był również bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy.

W homilii pasterz Kościoła lokalnego wzywał zgromadzonych w świątyni, do wzmożonej pracy nad sobą poprzez środki, jaki zaleca nam Pan Jezus: modlitwę, post i jałmużnę. Zachęcał, aby wszystkie te medykamenty przyjmować zawsze razem.

Po kazaniu miał miejsce obrzęd posypania głów popiołem.

21.02.2015 (sobota)
Posługa lektoratu i kandydatura

Tradycją jest, iż na zakończenie rekolekcji wielkopostnych alumni trzeciego roku przyjmują posługę lektoratu. Jest to wydarzenie, podczas którego klerycy stają się szczególnymi świadkami słowa Bożego. Lektorat jest pierwszą posługą, którą otrzymują kandydaci do kapłaństwa.

Uroczystej Mszy Świętej w katedrze przewodniczył bp Ignacy Dec, biskup świdnicki. Po Ewangelii biskupowi zostali przedstawieni kandydaci do lektoratu, oraz akolita Jan Bałchan do kandydatury do święceń diakonatu i prezbiteratu. Następnie główny celebrans wygłosił homilię obrzędową, po której klerycy z roku trzeciego przyjęli posługę lektoratu oraz akolita Jan Bałchan został przedstawiony jako kandydat do święceń diakonatu i prezbiteratu. Od tego czasu Kościół z większą uwagą będzie się im przyglądał, aby móc ocenić, czy mogą w przyszłości zostać kapłanami.

Na zakończenie przedstawiciele roku trzeciego i piątego złożyli wszystkim obecnym podziękowania.

Na Eucharystii byli obecni również księża z diecezji świdnickiej na swoim Wielkopostnym dniu skupienia. Księża uczestniczyli w adoracji, modlitwie różańcowej oraz konferencji prowadzonej przez ks. Krzysztofa Czaplę SAC, który prowadził również rekolekcje wielkopostne dla naszych alumnów. Dzień skupienia zakończył się obiadem na refektarzu.

 

22.02.2015 (niedziela)
Msza w seminarium

W 1. Niedzielę Wielkiego Postu wspólnota seminaryjna uczestniczyła w Mszy Świętej w kaplicy głównej, której przewodniczył ks. Tomasz Federkiewicz, prefekt alumnów. Homilię wygłosił ks. kan. Mirosław Rakoczy, ojciec duchowny, o potrzebie wyjścia na pustynię, o której mowa w dzisiejszej Ewangelii. To Duch Święty wyprowadza nas na pustynię, gdzie doznajemy oczyszczenia poprzez walkę z pokusami oraz przyjęte postanowienia.

22.02.2015 (niedziela)
Niedzielna Msza w katedrze

W 1. Niedzielę Wielkiego Postu grupa alumnów naszego seminarium udała się do świdnickiej katedry na Mszę Świętą sprawowaną w intencji bp. Ignacego Deca, biskupa świdnickiego oraz całej diecezji. Przewodniczył jej ks. kan. Krzysztof Adamski, wikariusz parafii pw. świętych Stanisława i Wacława w Świdnicy. W trakcie Eucharystii odczytano List Biskupa Świdnickiego do duchowieństwa i wiernych świeckich na Wielki Post 2015 pt.: "Nawracanie się i wiara w Ewangelię w życiu rodzinnym".

26.02.2015 (czwartek)
Imieniny ojca Mirosława

Kapłan musi być mądry, święty i blisko Chrystusa

W czwartkowy wieczór cała wspólnota seminaryjna zgromadziła się w kaplicy głównej, aby uczestniczyć w Mszy Świętej, sprawowanej w intencji ks. kan. Mirosława Rakoczego, ojca duchownego alumnów. Eucharystii przewodniczył dzisiejszy solenizant, homilię wygłosił ks. kan. Krzysztof Cebula, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Mieroszowie. Tematem przewodnim refleksji było kapłaństwo, które jest wielkim darem Boga i Kościoła. Po Mszy Świętej miała miejsce uroczysta kolacja na refektarzu.

28.02.2015 (sobota)
Ekspiacja i czuwanie w Świętym Krzyżu

W sobotni wieczór, wspólnota seminaryjna udała się do kościoła pw. Świętego Krzyża w Świdnicy, aby uczestniczyć w Mszy Świętej oraz adoracji. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Ignacy Dec, biskup świdnicki. Opierając się na Ewangelii, przedstawił racje uzasadniające, trudne przykazanie Pana Jezusa, traktujące o miłości nieprzyjaciół. Nie możemy zapominać, że Bóg kocha wszystkich ludzi, zarówno dobrych jak i złych, dlatego też winniśmy modlić się za naszych prześladowców.

Podczas adoracji została odmówiona litania do Najdroższej Krwi Jezusa, św. Michała Archanioła oraz modlitwa różańcowa.

Wybierz kronikę