Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Kronika

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Kronika WSD - Styczeń 2014

01.01.2014 (środa)
Świętej Bożej Rodzicielki

W uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, Maryi, do katedry świdnickiej przybyła grupa alumnów z asystą na noworoczną Mszę Świętą. Przewodniczył jej bp Ignacy Dec, biskup świdnicki. Pasterz Kościoła lokalnego wygłosił również homilię, mówiąc o Bożym błogosławieństwie, które przynosi człowiekowi pokój. Na zakończenie kazania bp Ignacy złożył zebranym w kościele życzenia na Nowy Rok.

02.01.2014 (czwartek)
Ruszył sklep Wydawnictwa "Adalbertus"

Z Nowym Rokiem Wydawnictwo WSD Diecezji Świdnickiej "Adalbertus" wprowadziło nową szatę graficzną i uruchomiło internetowy sklep z publikacjami, obsługiwany przez zaprzyjaźnione z nami Wydawnictwo "Edytor". Nowe publikacje naszego Wydawnictwa będą dostępne do nabycia bezpośrednio przez stronę internetową: www.seminarium.swidnica.pl/wydawnictwo

W chwili obecnej dostępna w sprzedaży jest monografia ks. Dominika Ostrowskiego na temat Liturgii Godzin pt. Uświęcenie i kult. Liturgia Godzin w perspektywie soborowej definicji liturgii. 

Autor: Ks. Dominik Ostrowski
Tytuł: Uświęcenie i kult
Podtytuł: Liturgia Godzin w perspektywie soborowej definicji liturgii
Wydawnictwo Adalbertus, Świdnica 2013.
Okładka miękka.
350 s. 
ISBN: 978-83-60663-78-3
Cena promocyjna: 30 zł. »Kup

05.01.2014 (niedziela)
Msza w katedrze

Grupa alumnów świdnickiego seminarium udała się z asystą do katedry na Mszę Świętą w II niedzielę po Narodzeniu Pańskim. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy świdnicki.

05.01.2014 (niedziela)
Powrót alumnów do seminarium

Po dwutygodniowej przerwie świątecznej do seminarium wrócili alumni, aby rozpocząć kolejny etap swojej formacji do kapłaństwa.

06.01.2014 (poniedziałek)
Wizyta duszpasterska w seminarium

Tradycyjnie w uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli tzw. Trzech Króli, w "domu ziarna" ma miejsce wizyta duszpasterska. W związku z tym po uroczystej Eucharystii miało miejsce poświęcenie mieszkań księży przełożonych, pokoi alumnów i innych ważnych pomieszczeń.

08.01.2014 (środa)
Nowy numer ŚST

Nakładem Wydawnictwa "Adalbertus" ukazał się 10 numer naszego rocznika naukowego "Świdnickie Studia Teologiczne". Rocznik można nabyć na stronie Wydawnictwa. W niedługim czasie będzie można pobrać wersję PDF poszczególnych artykułów.

Tytuł: Świdnickie Studia Teologiczne
Tom: 10 (2013)
Pozostałe informacje:
  • red. Ks. Janusz Michalewski
  • Adalbertus - Wydawnictwo WSD Diecezji Świdnickiej
  • 664 s.
  • okładka miękka
  • ISSN 1733-8034
  • Cena: 35 zł. »Kup

 

09.01.2014 (czwartek)
Czwartkowa Msza z biskupem

Chrześcijaństwo jest tam, gdzie wierzymy w miłość Boga ku nam.

Wieczornej Mszy Świętej czwartkowej w kaplicy pw. Dobrego Pasterza, na której zgromadziła się cała wspólnota seminaryjna, przewodniczył bp Ignacy Dec, biskup świdnicki.

Pasterz Kościoła świdnickiego wygłosił również homilię. Zatrzymał się w niej nad wyznaniem wiary św. Jana Apostoła w miłość Bożą, o której pisze w swoim 1. Liście. Przytaczał także wiele znanych i bolesnych ludzkich doświadczeń, które ciężko konfrontować z Bożą miłością. Świadectwem jednak jej jest malutki Jezus, który narodził się w ubóstwie i przyszedł na świat, aby zbawić ludzi. Na koniec zwrócił szczególną uwagę na potrzebę braterskości, zwłaszcza wśród kapłanów, która rodzi się na modlitwie.

12.01.2014 (niedziela)
Msza kanonicka

Grupa alumnów w niedzielę Chrztu Pańskiego udała się do katedry na Mszę Świętą "kanonicką", której przewodniczył ks. prał. Piotr Śliwka, proboszcz parafii katedralnej i dziekan Świdnickiej Kapituły Katedralnej. Główny celebrans wygłosił również homilię.

12.01.2014 (niedziela)
Spotkanie opłatkowe Przyjaciół WSD

Do świdnickiego "domu ziarna" w Niedzielę Chrztu Pańskiego zawitali Przyjaciele Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej: prezesi Towarzystwa Przyjaciół WSD, studenci świeccy oraz uczestnicy sesji "Drogami Wiary i Rozumu". Było to spotkanie opłatkowe.

Rozpoczęło się ono uroczystą Mszą Świętą w kaplicy głównej. Przewodniczył jej i homilię wygłosił bp Ignacy Dec, biskup świdnicki. Po Eucharystii wszyscy udali się do auli seminaryjnej na wspólne kolędowanie. Po nim alumni II roku wystawili przedstawienie jasełkowe, a następnie przyszedł czas na łamanie się opłatkiem, poprzedzony życzeniami dziekana alumnów, ks. prał. Tadeusza Chlipały, rektora seminarium, p. Ewy Miałkowskiej - prezes Towarzystwa Przyjaciół WSD oraz bp. Ignacego Deca.

Ostatnim punktem spotkania był uroczysty obiad w seminaryjnym refektarzu.

16.01.2014 (czwartek)
Msza wieczorna

Najdroższa Krew Jezusa niech nas obmywa z naszych codziennych trądów.

Czwartkowej Mszy Świętej w kaplicy głównej, na której zebrała się cała wspólnota seminaryjna, przewodniczył ks. prał. Tadeusz Chlipała, rektor. Główny celebrans wygłosił również homilię. Zwrócił w niej uwagę na to, że i dziś Pan Jezus buduje takie relacje, dzięki którym możemy się do Niego zbliżyć i oczyścić z trądu duchowego. Dokonuje się ono w Jego Najświętszej Krwi i miłości.

17.01.2014 (piątek)
Świętego Antoniego

W liturgiczne wspomnienie św. Antoniego, opata, Mszy Świętej w kaplicy głównej przewodniczył ks. kan. Dominik Ostrowski, wicerektor. Główny celebrans wygłosił również homilię nawiązując do przypadającego dzisiaj Dnia Judaizmu. Stwierdził, iż Kościół tego dnia chce się uczyć od Żydów miłości do Boga Jedynego, ale także z lękiem ustrzec się przed wiarołomstwem i możliwością zaprzedania swojej wiary.

Tradycyjnie jak w każdy piątek była to Msza Święta sprawowana w języku łacińskim.

18.01.2014 (sobota)
Spotkanie DWiR

W świdnickim "domu ziarna" miało miejsce pierwsze w tym roku kalendarzowym spotkanie sesji naukowej "Drogami Wiary i Rozumu", które tradycyjnie rozpoczęło się Eucharystią w kaplicy głównej. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. prał. Tadeusz Chlipała, rektor wspólnoty seminaryjnej.

Po Mszy Świętej wszyscy uczestnicy udali się do auli seminaryjnej, gdzie odbył się wykład ks. dr. hab. Jarosława M. Lipniaka, przedstawiciela Biskupa Świdnickiego do spraw ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego i wykładowca teologii dogmatycznej w świdnickim seminarium. Jego tytuł brzmiał: "Katolicy i prawosławni: co nas dzieli, co nas łączy?". Po krótkiej przerwie na kawę miała miejsce druga część spotkania, część dyskusyjna, na której uczestnicy mogli zadawać różne pytania dotyczące wiary zarówno księdzu wykładowcy, jak i zaproszonemu gościowi ks. dr. Piotrowi Nikolskiemu, proboszczowi parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja w Świdnicy.

18.01.2014 (sobota)
Spotkanie opłatkowe w Goczałkowie

Alumni czwartego roku udali się wraz z ks. kan. Wiesławem Rusinem, ojcem duchownym, do Goczałkowa. Odbyło się tam spotkanie opłatkowe dla Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej, które rozpoczęło się Mszą Świętą. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ojciec duchowny. Po niej alumni z ojcem i uczestnikami spotkania udali się na poczęstunek i wspólne kolędowanie do miejscowego gimnazjum.

19.01.2014 (niedziela)
Msza "kanonicka"

Grupa alumnów w niedzielny poranek udała się do katedry na tzw. Mszę Świętą "kanonicką", której przewodniczył ks. prał. Marek Korgul, kanonik gremialny Świdnickiej Kapituły Katedralnej oraz wikariusz biskupi i dyrektor wydziału katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Główny celebrans wygłosił także homilię. Mówił w niej o potrzebie świadectwie w trzech aspektach: słowa, działania i jedności.

19.01.2014 (niedziela)
Msza w katedrze o jedność chrześcijan

Trwając w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan wspólnota seminaryjna udała się na Mszę Świętą do katedry świdnickiej, której przewodniczył bp Ignacy Dec, biskup świdnicki. Obecni na niej byli także ks. kan. Jarosław M. Lipniak, przedstawiciel Biskupa Świdnickiego do spraw ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego oraz ks. Piotr Nikolski, proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja w Świdnicy.

Pasterz Kościoła świdnickiego wygłosił również homilię. Mówiąc o świadectwie św. Jana Chrzciciela o Baranku Bożym ukazanym w dzisiejszym fragmencie Ewangelii, zwrócił uwagę na potrzebę zadawania sobie pytania o swoje świadectwo, jakie daje się o Panu Jezusie. Na końcu zwrócił się do zgromadzonych w świątyni z prośbą o modlitwę w intencji jedności chrześcijan w świadczeniu o miłości Pana Boga.

Po Komunii Świętej głos jeszcze zabrał proboszcz wspólnoty prawosławnej.

19.01.2014 (niedziela)
Wyjazd alumnów V roku

Alumni z V roku wraz ze swoim opiekunem ks. prał. Tadeuszem Chlipałą, rektorem wspólnoty, udali się na wyjazd powołaniowy do parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kudowie-Zdroju. Brali tam udział w niedzielnych Mszach Świętych, podczas których dzielili się świadectwem swojego powołania. Składali również podziękowania parafianom, ks. kan. Edwardowi Rostkowskiemu, proboszczowi i ks. prał. Janowi Szetelnickiemu, emerytowanemu proboszczowi, za wielkie wsparcie wobec świdnickiemu seminarium. 

20.01.2014 (poniedziałek)
Spotkanie opłatkowe dla przedstawicieli mediów

W świdnickim seminarium odbyło się spotkanie opłatkowe dla przedstawicieli mediów. Wszystko rozpoczęło się od nabożeństwa słowa Bożego w kaplicy, któremu przewodniczył bp Ignacy Dec, biskup świdnicki. Po nabożeństwie wszyscy udali się do refektarza, gdzie klerycy roku drugiego wystawili jasełka. Spotkanie zakończyło się kolacją połączoną ze wspólnym kolędowaniem.

20.01.2014 (poniedziałek)
Zakończenie praktyk w szkole

Alumni V roku zakończyli trwającą od początku semestru akademickiego kolejną część praktyk katechetycznych. Odbywali ją pod obserwacją ks. mgr. lic. Damiana Mroczkowskiego, wykładowcy katechetyki w świdnickim "domu ziarna", w Gimnazjum nr 1 w Świdnicy.

21.01.2014 (wtorek)
Świętej Agnieszki

We wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy, Eucharystii w kaplicy głównej przewodniczył ks. Mirosław Rakoczy, prefekt alumnów. Tradycyjnie jak w każdy wtorek była ta Msza Święta z Jutrznią.

22.01.2014 (środa)
Msza z ks. Cisło

Kapłaństwo to wspaniała przygoda z Panem Jezusem!

Wspólnota seminaryjna zgromadziła się w kaplicy głównej na porannej Mszy Świętej, której przewodniczył ks. prał. Tadeusz Chlipała, rektor seminarium. Homilię wygłosił goszczący w świdnickim seminarium ks. dr hab. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Mówił w niej o potrzebie właściwego kształtowania swojej miłości do Kościoła już podczas formacji seminaryjnej. Dzielił się także radosnym doświadczeniem swojego kapłaństwa, stwierdzając jednak, że musi być ono budowane na głębokiej relacji z Panem Jezusem.

23.01.2014 (czwartek)
Nabożeństwo ekumeniczne w seminarium

Nie możemy zasłaniać się Chrystusem, żeby budować mury wokół siebie!

Wspólnota seminaryjna uczestniczyła w nabożeństwie ekumenicznym w kaplicy głównej pw. Dobrego Pasterza, któremu przewodniczył ks. kan. Jarosław M. Lipniak, przedstawiciel Biskupa Świdnickiego do spraw ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego.

Refleksji nad odczytanym słowem Bożym dokonał zaproszony gość: ks. Waldemar Pytel, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej pw. Świętej Trójcy w Świdnicy. Zastanawiając się nad jednością, stwierdził, iż oznacza ona posiadanie jednego, bogatego słowa Bożego. Możliwość jego czytania i dzielenia się nim. Nawiązując natomiast do słów papieża Franciszka wskazywał potrzebę bycia pokornym sługą słowa Bożego.

23.01.2014 (czwartek)
Msza z biskupem

Trzeba się nam uczyć ewangelicznej dyplomacji!

Trwając w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan wspólnota seminaryjna zgromadziła się na wieczornej Mszy Świętej w kaplicy głównej, aby modlić się właśnie w tej intencji. Eucharystii przewodniczył bp Ignacy Dec, biskup świdnicki.

Pasterz Kościoła lokalnego wygłosił również homilię. Mówił w niej o potrójnej misji Pana Jezusa: nauczaniu, uświęcaniu i służeniu, którą przekazał swojemu Kościołowi, a w szczególności swoim kapłanom. Za cel tej misji podał jednoczenie ludzi z Panem Bogiem i między sobą. Na koniec przestrzegł przed przeszkodami w tej misji: pychą i zazdrością.

25.01.2014 (sobota)
Nawrócenie św. Pawła, Apostoła

Nie można być prawdziwym chrześcijaninem bez relacji ze Zmartwychwstałym i bez wspólnoty.

W święto Nawrócenia św. Pawła, Apostoła, Mszy Świętej w kaplicy głównej przewodniczył ks. Andrzej Majka, dyrektor administracyjny.

Homilię wygłosił natomiast ks. prał. Tadeusz Chlipała, rektor seminarium. Rozważał w niej wydarzenie, jakiego uczestnikiem stał się św. Paweł pod Damaszkiem, zwracając szczególną uwagę na relację jaka zaistniała wtedy pomiędzy nim a Panem Jezusem. Stwierdził także, że św. Paweł daje nam odpowiedź na pytanie o ożywienie współczesnego duszpasterstwa. Jest nim życie w pełni łask, jakie otrzymuje chrześcijanin przy chrzcie.

25.01.2014 (sobota)
Nabożeństwo w Kościele Pokoju

Grupa kilkunastu kleryków wraz z księżmi przełożonymi udała się do świdnickiego Kościoła Pokoju, aby uczestniczyć w nabożeństwie ekumenicznym w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Obecni na nim byli także bp Ignacy Dec, biskup świdnicki oraz ks. kan. Jarosław M. Lipniak, przedstawiciel Biskupa Świdnickiego do spraw ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego.

Pasterz Kościoła świdnickiego wygłosił podczas nabożeństwa homilię. Mówił w niej o tym, że każdy chrześcijanin wezwany jest do głoszenia w swoim życiu Ewangelii. Wezwanie to wypływa z przyjętego chrztu świętego.

26.01.2014 (niedziela)
Msza "kanonicka"

W kolejną niedzielę stycznia grupa świdnickich alumnów udała się do katedry na tzw. Mszę Świętą "kanonicką". Tym razem w intencji biskupa świdnickiego i naszej diecezji modlił się ks. kan. Krzysztof Ambrożej, kanonik honorowy Świdnickiej Kapituły Katedralnej i proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Dzierżoniowie.

Główny celebrans wygłosił również homilię. Mówił w niej o potrzebie jedności między ludźmi. Do niej wzywa każdego człowieka Jezus Chrystus, wskazując, że można ją osiągnąć jedynie w prawdzie i miłości.

26.01.2014 (niedziela)
Msza w seminarium

Tam, gdzie Jezus był słuchany i kochany, tam panowały miłość i pokój.

Wspólnota seminaryjna w III niedzielę okresu zwykłego zgromadziła się na Mszy Świętej w kaplicy głównej. Przewodniczył jej ks. Mirosław Rakoczy, prefekt alumnów.

Homilię wygłosił natomiast ks. kan. Krzysztof Iwaniszyn, ojciec duchowny. Mówił w niej o najważniejszym wątku dzisiejszej liturgii słowa, jakim jest temat komunii między Panem Bogiem i ludźmi. Człowiek może budować ją na fundamencie miłości Pana Boga, objawionej w Jezusie Chrystusie, która uwalnia od niewoli narzucanej przez człowieka, a także przez szatana. Każdy kto jej doświadcza zaproszony jest do świadczenia o niej, o wolności i o chwale dzieci Bożych.

26.01.2014 (niedziela)
Nabożeństwo ekumenticzne w cerkwi

Grupa kilkunastu alumnów wraz z ks. kan. Krzysztofem Iwaniszynem, ojcem duchownym, udała się do świdnickiej cerkwi pw. św. Mikołaja. Odbyły się tam Nieszpory.

Na modlitwie obecni byli bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy świdnicki, który wygłosił słowo Boże, ks. kan. Jarosław M. Lipniak, przedstawiciel Biskupa Świdnickiego do spraw ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego oraz ks. Waldemar Pytel, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej pw. Świętej Trójcy w Świdnicy.

27.01.2014 (poniedziałek)
Jerzego Matulewicza

We wspomnienie bł. Jerzego Matulewicza, biskupa, Mszy Świętej w kaplicy głównej przewodniczył ks. kan. Krzysztof Iwaniszyn, ojciec duchowny alumnów.

Główny celebrans wygłosił również homilię. Przestrzegał w niej przed postawami zazdrości i pychy, którą w dzisiejszym fragmencie Ewangelii Pan Jezus odsłonił u faryzeuszów. Radą jest jedność wewnętrzna, która prowadzi do postrzegania braci jako daru Pana Boga, radości z sukcesów innych i modlitwy za tych, którzy upadają.

27.01.2014 (poniedziałek)
Początek sesji egzaminacyjnej

Alumni rozpoczęli zimową sesję egzaminacyjną. Jest to dwutygodniowy czas wytężonej pracy intelektualnej uwieńczony różnymi egzaminami.

28.01.2014 (wtorek)
Tomasza z Akwinu

Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła, to szczególny dzień dla uczelni katolickich, jest on bowiem ich patronem. Z tej okazji w kaplicy pw. Dobrego Pasterza miała miejsce uroczysta Eucharystia. Przewodniczył jej bp Ignacy Dec, biskup świdnicki. Obecni na niej byli również: bp Adam Bałabuch, ks. prof. dr. hab. Stanisław Araszczuk oraz inni księża i świeccy wykładowcy.

Pasterz Kościoła świdnickiego korzystając z metodologii Akwinaty wygłosił homilię z trzema wątkami: św. Tomasz, sługa prawdy, która jest mądrością; prawdy, która przeradza się w modlitwę i kontemplację; prawdy, która jest pokorna i odważna.

Po Eucharystii wszyscy udali się do małej auli, gdzie w ramach kolejnego spotkania Świdnickiego Towarzystwa Teologicznego, miał miejsce wykład ks. prof. PWT dr. hab. Andrzeja Tomko, rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Jego tytuł brzmiał: "Podstawowe zasady życia społecznego". Po wykładzie wszyscy udali się na uroczystą kolację do seminaryjnego refektarza.

30.01.2014 (czwartek)
Rocznica poświęcenia katedry

Z okazji uroczystości rocznicy poświęcenia katedry świdnickiej wspólnota seminaryjna udała się na Mszę Świętą do matki kościołów. Eucharystii, na którą przybyli także kanonicy Świdnickiej Kapituły Katedralnej, przewodniczył bp Ignacy Dec, biskup świdnicki.

Główny celebrans wygłosił również homilię. Mówił w niej o dwóch świątyniach: materialnych i duchowych. Spośród pierwszych w sposób szczególny zatrzymał się nad świdnicką katedrą, wspominając najważniejsze daty z jej historii. Opisując świątynie żywe, wzywał do utrzymywania ich w pięknym stanie, by zawsze mógł mieszkać tam Duch Święty.

Po Mszy Świętej miał miejsce uroczysty obiad w seminaryjnym refektarzu, po którym księża biskupi wraz z kanonikami gremialnymi odbyli zebranie. 

Wybierz kronikę