Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Kronika

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Kronika WSD - Sierpień 2013

04.08.2013 (niedziela)
I Integracyjny Zjazd Świdniczan

Diakoni i alumni pochodzący ze Świdnicy wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w katedrze na zakończenie I Integracyjnego Zjazdu Świdniczan. Eucharystii przewodniczył bp Ignacy Dec, pasterz diecezji świdnickiej. W świątyni zgromadziło się liczne grono uczestników zjazdu nie tylko z Polski, ale także z najdalszych zakątków ziemi.

Homilię wygłosił główny celebrans. Mówił w niej o dzisiejszym i dawnym znaczeniu Świdnicy w regionie. Wśród najważniejszych wydarzeń tego miasta wspomniał rok 2004, kiedy to decyzją Jana Pawła II stało się ono stolicą nowej diecezji.

07.08.2013 (środa)
Wizyta Ministra Kultury

W świdnickim "domu ziarna" na zaproszenie bp. Ignacego Deca, biskupa kościoła lokalnego oraz ks. prał. Tadeusza Chlipały, rektora wspólnoty, gościł p. Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Pan minister miał także okazję zwiedzić świdnicką katedrę.

17.08.2013 (sobota)
Poświęcenie organów w Bardzie

Grupa świdnickich alumnów wraz z ks. kan. Dominikiem Ostrowskim, wicerektorem oraz ks. kan. Wiesławem Rusinem, ojcem duchownym, udała się do Barda. Podczas uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył Joachim kard. Meisner, metropolita Kolonii, dokonano poświęcenia odnowionych organów. Na Eucharystii obecni byli także bp Ignacy Dec oraz bp Adam Bałabuch. Alumni odpowiedzialni byli za przygotowanie uroczystej asysty.

W homilii główny celebrans przypomniał zgromadzonym w bazylice rolę muzyki kościelnej w liturgii.

Cała uroczystość, na której zgromadziło się wielu biskupów, księży i wiernych, transmitowana była przez Telewizję "Trwam", Radio "Maryja" oraz Radio "Rodzina".

29.08.2013 (czwartek)
Konferencja księży dziekanów

Do Świdnicy zjechali się księża dziekani diecezji świdnickiej, aby w "domu ziarna" odbyć swoją konferencję. Wszystko rozpoczęło się Mszą Świętą w kościele pw. św Józefa Oblubieńca NMP. Po homilii nastąpiło zaprzysiężenie nowego dziekana dekanatu Kamieniec Ząbkowicki, którym został ks. kan. Wojciech J. Dąbrowski, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Kamieńcu Ząbkowickim. Po Eucharystii uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć będący w przygotowaniu nowy Dom Księży Emerytów, który będzie znajdował się przy parafii św. Józefa. 

Następnie księża dziekani udali się do seminarium, by tam dyskutować o bieżących sprawach dotyczących funkcjonowania diecezji. Wszystko zakończyło się obiadem w seminaryjnym refektarzu.

31.08.2013 (sobota)
Praktyki duszpasterskie

Diakoni i akolici udali się do parafii diecezji świdnickiej, gdzie rozpoczęli wrześniowe praktyki duszpasterskie. Podczas ich trwania uczyć się będą funkcjonowania kancelarii, będą pomagać księżom w organizowaniu liturgii i grup parafialnych oraz będą katechizować w szkołach.

Wybierz kronikę