Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Kronika

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Kronika WSD - Listopad 2012

01.11.2012 (czwartek)
Uroczystość Wszystkich Świętych

Uroczystość Wszystkich Świętych to święto, w którym Kościół wspomina wszystkich tych, którzy już cieszą się chwałą nieba, znanych i nieznanych. Tradycyjnie odprawiane są też Msze Święte na cmentarzach. Również w Świdnicy na katedralnej nekropolii odbyła się Eucharystia wraz z procesją, którym przewodniczył bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy świdnicki.

02.11.2012 (piątek)
Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych

Kościół w swoich modlitwach pamięta o zmarłych, którzy potrzebują jeszcze oczyszczenia, aby móc oglądać Boga twarzą w twarz. Oprócz czytanych w listopadzie wypominek, odprawiane są za nich Msze Święte. We wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych każdy kapłan może odprawić aż trzy Eucharystie. Dodatkowo wszyscy mogą otrzymać odpust zupełny, który można ofiarować za zmarłych. Aby to uczynić, należy być w stanie łaski uświęcającej, nawiedzić cmentarz, a także odmówić "Ojcze nasz", "Wierzę w Boga" oraz dowolną modlitwę w intencji Ojca Świętego.

03.11.2012 (sobota)
Spotkanie "Drogami Wiary i Rozumu"

W seminarium miało miejsce drugie spotkanie programu formacyjno-edukacyjnego "Drogami Wiary i Rozumu". Rozpoczęło się ono Mszą Świętą w kaplicy głównej, której przewodniczył ks. Krzysztof Iwaniszyn, ojciec duchowny alumnów. Homilię wygłosił natomiast ks. Wojciech Drab, wikariusz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świdnicy. Mówił w niej o potrzebie łączenia własnej woli z wolą Bożą, po to by objawiała się Jego chwała w naszym życiu.

Po Eucharystii wszyscy udali się do auli, gdzie odbyły się dwa wykłady. Pierwszy poprowadził ks. dr Dominik Ostrowski, wicerektor seminarium. Tytuł jego przedłożenia brzmiał: "Święty teatr: wiara w dymie kadzideł". Po krótkiej przerwie ks. Łukasz Czaniecki, wikariusz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Polanicy-Zdroju, wygłosił wykład: "Biblijni mężowie wiary: Abraham, Mojżesz, Dawid i Eliasz". Spotkanie zakończyło się krótką dyskusją.

04.11.2012 (niedziela)
Modlitwa na cmentarzu

Wspólnota seminaryjna udała się na świdnicki cmentarz, aby pomodlić się nad grobami zmarłych księży i sióstr zakonnych. Modlitwę w kaplicy cmentarnej poprowadził ks. Paweł Pleśnierowicz, wikariusz parafii katedralnej. Wszyscy obecni modlili się tam koronką do Miłosierdzia Bożego. Następnie wspólnota przeszła w miejsce, gdzie spoczywają zmarli. Tam pomodlili się za dusze kapłanów i sióstr.

05.11.2012 (poniedziałek)
Rada pedagogiczna

W seminarium zebrali się bp Ignacy Dec, biskup świdnicki, księża moderatorzy i profesorowie, aby wspólnie obradować na bieżące tematy związane z funkcjonowaniem seminarium. Główną kwestią były zbliżające się obłóczyny alumnów trzeciego roku.

07.11.2012 (środa)
Dzień skupienia neoprezbiterów

W seminarium odbył się drugi w tym roku akademickim dzień skupienia księży neoprezbiterów. Tradycyjnie rozpoczął się on adoracją Najświętszego Sakramentu oraz okazją do spowiedzi. Po niej neoprezbiterzy uczestniczyli we Mszy Świętej, której przewodniczył ks. prał. Tadeusz Chlipała, rektor. Po krótkiej przerwie na kawę, odbył się jeszcze wykład ks. prał. Edwarda Szajdy, wikariusza biskupiego ds. stałej formacji kapłanów, zatytułowany: "Formacja stała jako konieczność rozwoju duchowego kapłana". Dzień skupienia zakończył się obiadem w seminaryjnym refektarzu.

08.11.2012 (czwartek)
Msza Święta wieczorna

Obyśmy umieli tak, jak Dobry Pasterz, poszukiwać zawsze tych, którzy potrzebują naszej pomocy.

Mszy Świętej wieczornej w kaplicy głównej przewodniczył ks. prał. Tadeusz Chlipała, rektor. Zgromadzona cała wspólnota modliła się o nowe powołania kapłańskie i zakonne w Kościele.

Homilię wygłosił główny celebrans. Mówił w niej o poszukiwaniu szczęścia przez człowieka, również szczęścia duchowego. Stwierdził, iż kapłani którzy są świadkami Chrystusa, muszą wskazywać pogubionym w wierze, drogę prowadzącą do Boga.

10.11.2012 (sobota)
Eucharystia w katedrze

Grupa alumnów udała się do świdnickiej katedry na Mszę Świętą, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Ignacy Dec, biskup świdnicki. Była to Eucharystia poprzedzająca doroczne spotkanie Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej, które odbyło się w auli kurialnej. 

11.11.2012 (niedziela)
Msza Święta "kanonicka"

W niedzielny poranek grupa alumnów udała się do świdnickiej katedry na tzw. Mszę Świętą "kanonicką". Podczas tej Eucharystii homilię wygłosił ks. Zbigniew Chromy, wikariusz parafii katedralnej.

11.11.2012 (niedziela)
Narodowe Święto Niepodległości

W Narodowe Święto Niepodległości wspólnota seminaryjna udała się na uroczystą Eucharystię do świdnickiej katedry. Mszy Świętej przewodniczył bp Ignacy Dec, biskup świdnicki. Pasterz Kościoła lokalnego wygłosił również homilię, w której nawiązał do postaci ks. Piotra Skargi i wartości patriotycznych.

Po Mszy Świętej wszyscy udali się na plac Grunwaldzki pod pomnik, gdzie odbyły się występy zespołu ludowego.

15.11.2012 (czwartek)
Msza Święta za zmarłych

Dług już został spłacony przez Jezusa na krzyżu, nam zostały ziemskie odsetki.

Czwartkowej wieczornej Mszy Świętej w kaplicy głównej przewodniczył ks. kan. Dominik Ostrowski, wicerektor. Wspólnota podczas Niej modliła się za wszystkich wiernych zmarłych.

Główny celebrans wygłosił także homilię. Mówił w  niej o potrzebie uporządkowania wszystkich swoich ziemskich spraw w celu spokojnego dostania się do Nieba. Wyjaśnił również potrzebę modlitwy za zmarłych, której celem jest pomoc przejścia im przez oczyszczający ogień czyśćcowy.

17.11.2012 (sobota)
Finał 2. Mistrzostw w tenisie stołowym

W sobotnie popołudnie w dużej auli seminaryjnej miał miejsce wielki finał 2. Mistrzostw w tenisie stołowym Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej. Przed samym spotkaniem finałowym odbyły się mecze półfinałowe. W pierwszym z nich ks. kan. Dominik Ostrowski, wicerektor pokonał Mateusza Kubusiaka, dziekana alumnów 3-0 (11-5;13-11;11-9). Drugi półfinał wygrał Mirosław Benedyk, pokonując Kamila Pawlika 3-2 (11-7;11-9;9-11;5-11;11-4).

W meczu o 3. miejsce znaleźli się przegrani półfinałów. To spotkanie wynikiem 3-1 (11-7;12-10;9-11;11-7) wygrał dziekan alumnów.

W wielkim finale zmierzyli się ks. kan. Dominik Ostrowski z Mirosławem Benedykiem. Ksiądz wicerektor, ubiegłoroczny zdobywca 4. miejsca, tym razem nie dał szans alumnom, zwieńczając tegoroczną edycję turnieju pierwszym miejscem. Po zaciętej walce, spotkanie finałowe zakończyło się wynikiem 3-0 (11-7;11-9;11-6). Podczas kolacji nastąpiło uroczyste wręczenie nagród przez ks. Mirosława Rakoczego, prefekta i opiekuna sekcji sportowej.

18.11.2012 (niedziela)
Dzień skupienia dla rodziców

Rodzice alumnów z kursów pierwszego, drugiego i trzeciego przeżywali w seminarium swój dzień skupienia. Wszystko rozpoczęło się od modlitwy i spotkania w kaplicy głównej, której przewodniczył ks. Krzysztof Iwaniszyn, ojciec duchowny. Następnie po śniadaniu miało miejsce spotkanie rodziców z ks. dr. Januszem Michalewskim, wykładowcą psychologii w "domu ziarna". Po nim rodzice mieli okazję skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

Głównym momentem dnia była oczywiście Eucharystia w kaplicy głównej, której przewodniczył ks. kan. Wiesław Rusin, ojciec duchowny. Homilię natomiast wygłosił ks. kan. Dominik Ostrowski, wicerektor.

Po Mszy Świętej był obiad i czas wolny, podczas którego rodzice mogli dłużej spotkać się ze swoimi synami. Zakończeniem dnia skupienia była koronka do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadził ks.Mirosław Rakoczy, prefekt alumnów.

18.11.2012 (niedziela)
Msza Święta w katedrze

Grupa alumnów udała się do parafii katedralnej na uroczystą Mszę Świętą z okazji wizytacji kanonicznej tej wspólnoty. Eucharystii przewodniczył bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy świdnicki. Główny celebrans wygłosił również homilię. Mówił w niej o potrzebie otwarcia się na głos Boga, który jako pierwszy wychodzi z inicjatywą do człowieka.

18.11.2012 (niedziela)
Wyjścia charytatywne

Alumni z roku piątego w niedzielne popołudnie w ramach wyjść charytatywnych odwiedzili kilka placówek świadcząc pomoc ludziom tam mieszkającym. Tym razem udali się do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety w Dzierżoniowie, Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame w Świebodzicach i zakładzie poprawczym w Świdnicy.

19.11.2012 (poniedziałek)
Bł. Salomei, zakonnicy

W liturgiczne wspomnienie bł. Salomei, zakonnicy, Mszy Świętej w kaplicy głównej przewodniczył ks. Mirosław Rakoczy, prefekt. Homilię wygłosił natomiast dk. Bartłomiej Łuczak, mówiąc o przygotowaniu na czasy ostateczne. Wskazywał rówież właściwą interpretację księgi Apokalipsy św. Jana Apostoła.

21.11.2012 (środa)
Ofiarowanie NMP

Bóg pragnie, byśmy pomnażali to, co od Niego otrzymaliśmy.

We wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny Mszy Świętej w kaplicy głównej przewodniczył ks. kan. Wiesław Rusin, ojciec duchowny alumnów. Główny celebrans wygłosił rónwież homilię. Mówił w niej, iż dobrze jest na wzór Matki Bożej oddać wszystko Panu Bogu.

21.11.2012 (środa)
VI Spotkanie ŚTT

W seminarium odbyło się VI spotkanie Świdnickiego Towarzystwa Teologicznego, które poprowadził ks. dr Dominik Ostrowski, wicerektor. Poprzedziła je modlitwa Liturgią Godzin w kaplicy głównej. Tym razem swój wykład wygłosił ks. dr Arkadiusz Chwastyk, notariusz Świdnickiej Kurii Biskupiej, a jego tytuł brzmiał: "Prawo do pogrzebu kościelnego i negowanie pogrzebu". Na spotkaniu obecni byli bp Ignacy Dec, bp Adam Bałabuch oraz księża wykładowcy. Posiedzenie zakończyło się dyskusją.

22.11.2012 (czwartek)
Św. Cecylii

Święci to drogowskazy gdzie i jak iść, by na końcu spotkać Boga.

Wieczornej Mszy Świętej, przypadającej we wspomnienie św. Cecylii, dziewicy i męczennicy, przewodniczył bp Ignacy Dec, pasterz Kościoła świdnickiego.

Homilię z okazji wspomnienia patronki m.in. chórzystów i organistów, wygłosił ks. kan. Piotr Ważydrąg, wykładowca muzyki kościelnej i opiekun chóru seminaryjnego. Mówił w niej o świętości i wierze. Wśród różnych źródeł wiary, jakie wymienił, jako jedne z najważniejszych dla kapłanów i kleryków podał decyzję o wstąpieniu do seminarium. 

23.11.2012 (piątek)
Konferencja piątkowa

Ksiądz dr Janusz Michalewski, wykładowca psychologii w "domu ziarna" i pełnomocnik ks. rektora ds. nauki wygłosił alumnom konferencję w ramach piątkowych konferencji ascetycznych. Podjął w niej temat relacji alumnów z ich rodzicami.

24.11.2012 (sobota)
Msza Święta imieninowa

Może Pan Bóg dopuszcza cierpienie na swoich synów, by okazało się jak wielka jest wiara.

W liturgiczne wspomnienie świętych męczenników Andrzeja Dung-Lac, prezbitera i Towarzyszy wspólnota seminaryjna zaprosiła na Mszę Świętą ks. kan. Janusza Michalewskiego, wykładowcę psychologii i pełnomocnika ks. rektora ds. nauki. Chciała w ten sposób uczcić jego patronalne święto, które przypadło kilka dni wcześniej.

Homilię wygłosił natomiast ks. kan. Dominik Ostrowski, wicerektor. Dokonał w niej refleksji o Bogu, który czasami zdaje się być niezrozumiały, co wynika z przerzucania własnych wyobrażeń na rzeczywistość Boską.

Po Komunii Świętej dziekani alumnów w imieniu całej wspólnoty złożyli księdzu wykładowcy życzenia.

25.11.2012 (niedziela)
Msza Święta "kanonicka"

Grupa alumnów w niedzielny poranek udała się do katedry świdnickiej na tzw. Mszę Świętą "kanonicką". Przewodniczył jej ks. prał. Tadeusz Chlipała, rektor seminarium. W ramach homilii odczytany został list Episkopatu Polski o królowaniu Jezusa Chrystusa.

25.11.2012 (niedziela)
Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata

Królestwo założone przez Boga jest w sercach ludzi wierzących

W uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata wspólnota seminaryjna udała się na Mszę Świętą do katedry, której przewodniczył bp Ignacy Dec, biskup świdnicki. Pasterz Kościoła partykularnego wygłosił również homilię o misji królowania Jezusa Chrystusa, przekraczającej obraz królowania ziemskiego. Potęga zaś Jego Królestwa wyraża się w służbie innym i w czynach miłości.

Po homilii miało miejsce przyłączenie nowych członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Dzień ten bowiem był patronalnym świętem Eucharystycznego Ruchu Młodych, Akcji Katolickiej oraz właśnie tego ruchu.

25.11.2012 (niedziela)
Msza dla osób głuchoniemych

Alumni zaangażowani w agendę AMEN udali się na Mszę Świętą dla osób głuchoniemych do parafii pw. NMP Królowej Polski w Świdnicy. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. Grzegorz Fabiński, wikariusz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu. Mówił w niej o przyjęciu Chrystusa jako Króla, która jest zmianą i podporządkowaniem swojego serca Bogu.

 

27.11.2012 (wtorek)
Pogrzeb taty ks. Kempiaka

Trzech alumnów wraz z ks. kan. Dominikiem Ostrowskim, wicerektorem, udało się do Cieszkowa, aby uczestniczyć w pogrzebie taty ks. Ryszarda Kempiaka SDB. Ksiądz ten jest byłym wykładowcą Pisma Świętego w świdnickim "domu ziarna".

29.11.2012 (czwartek)
Nowenna przed obłóczynami

Alumni kursu trzeciego tradycyjnie na dziewięć dni przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP rozpoczęli nowennę. Podczas niej towarzyszy im ks. Krzysztof Iwaniszyn, ojciec duchowny. Ma ona na celu bezpośrednio przygotować ich do przyjęcia stroju duchownego, które nastąpi właśnie w tą uroczystość.

29.11.2012 (czwartek)
Rocznica poświęcenia kaplicy

Wieczornej Mszy Świętej przypadającej w drugą rocznicę poświęcenia i namaszczenia ołtarza w kaplicy pw. Dobrego Pasterza przewodniczył ks. prał. Tadeusz Chlipała, rektor seminarium.

Homilię wygłosił natomiast ks. kan. Dominik Ostrowski, wicerektor. Mówił w niej o wielkim znaczeniu ołtarza i dokonywanej na nim Ofiary dla Ludu Bożego. Podkreślił, że spotkanie na Eucharystii w Bożym Domu ma tylko sens wtedy, gdy człowiek zabiera Boga do własnego domu.

29.11.2012 (czwartek)
Szkolenie ekologiczne

Alumni świdnickiego seminarium mieli okazję wziąć udział w szkoleniu ekologicznym. Podczas niego mogli się dowiedzieć jakie wyzwania i konieczności przynoszą współczesne czasy w systemie gospodarowania odpadami oraz jakie korzyści wynikają z segregowania odpadów.

30.11.2012 (piątek)
Św. Andrzeja Apostoła

W święto św. Andrzeja Apostoła Mszy Świętej w kaplicy głównej przewodniczył ks. kan. Dominik Ostrowski, wicerektor. Homilię wygłosił natomiast dk. Bartłomiej Picheta. Mówił w niej o chwili powołania przez Chrystusa do kapłaństwa, jak również o niebezpieczeństwie zapomnienia, że w życiu kapłańskim służy się Jezusowi i ludziom, dla Jego większej chwały, a nie własnej. Tradycyjnie jak w każdy piątek Eucharystia była sprawowana w języku łacińskim.

Wybierz kronikę