Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Kronika

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Kronika WSD - Kwiecień 2011

01.04.2011 (piątek)
Msza Święta i droga krzyżowa ulicami miasta

"Krzyż zawsze płynie pod prąd tego ludzkiego panowania."

Wspólnota seminaryjna udała się na wieczorną Mszę Świętą do kościoła pw. św. Andrzeja Boboli w Świdnicy. Przewodniczył jej bp Ignacy Dec, biskup świdnicki. Homilię wygłosił ks. Emilian Sigiel SAC, który przez niemal tydzień prowadził w tej parafii renowację misji świętych. Mówił o zaparciu się samych siebie. Jest to wzięcie krzyża stanowiącego moc całego ludzkiego życia. Trzeba go przytulić i służyć mu z całych sił. Krzyż stawia wymagania i tylko on jest znakiem należenia do Chrystusa.

Po Eucharystii odbyła się droga krzyżowa ulicami miasta. Ostatnia stacja miała miejsce na placu przy katedrze, gdzie ma stanąć pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II.

      

01.04.2011 (piątek)
Pierwszy piątek miesiąca

W pierwszy piątek miesiąca w kaplicy głównej miało miejsce nabożeństwo eucharystyczne. Przewodniczył mu ks. kan. Wiesław Rusin, ojciec duchowny, i odśpiewano podczas niego m. in. litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz odmówiono akt zawierzenia.

02.04.2011 (sobota)
Msza Święta i czuwanie modlitewne w parafii pw. św. Andrzeja Boboli

"Jan Paweł II w tej ostatniej pielgrzymce do domu Ojca zjednoczył ludzi całego świata."

Wspólnota seminaryjna ponownie udała się do kościoła pw. św. Andrzeja Boboli, aby wziąć udział w Eucharystii wieńczącej jerycho modlitewne w tej parafii. Mszy Świętej, podczas której dziękowano za nadchodzącą beatyfikację sługi Bożego Jana Pawła II, przewodniczył ks. prał. Jan Bagiński, proboszcz katedry pw. Świętych Stanisława i Wacława.

W homilii główny celebrans wspomniał dzień śmierci Jana Pawła II. Przypomniał tę wielką lekcję wiary, nadziei i miłości, w której uczestniczyły miliony. Przybliżył też wybór Karola kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz cały jego pontyfikat.

Po Mszy Świętej miało miejsce czuwanie modlitewne aż do późnych godzin wieczornych. Szczególnie podkreślono godzinę 21:37, o której przed sześciu laty zmarł Jan Paweł II.

    

02.04.2011 (sobota)
Msza Święta na stadionie w Wałbrzychu

"Do widzenia duchowego potrzebna jest prawdziwa Światłość, którą daje Bóg, a którą jest Jezus Chrystus."

Tradycyjnie w rocznicę śmierci sługi Bożego Jana Pawła II na wałbrzyskim stadionie na Białym Kamieniu odprawiana jest Msza Święta. W tym roku bp Ignacy Dec przewodniczył celebrze, podczas której dziękowano za zbliżającą się beatyfikację papieża-Polaka. W Eucharystii, która transmitowana była przez Telewizję "Trwam" i Radio "Maryja", uczestniczyło także kilkunastu alumnów.

W homilii pasterz diecezji świdnickiej mówił o Światłości. Podkreślił, że każdy z nas powinien uczyć się widzenia nie tylko fizycznego, ale przede wszystkim duchowego. Potrzebna do tego jest prawdziwa Światłość, którą daje Bóg, a którą jest Jezus Chrystus. To łaska Ducha Świętego, której nie dostrzegają ateiści oraz osoby, które ten wzrok wiary mają osłabiony. A przecież właśnie to Światło pomaga nam rozróżniać dobro od zła.

Biskup ukazał także postać sługi Bożego Ojca Świętego Jana Pawła II. Wspomniał jego wszystkie pielgrzymki do Polski.

02.04.2011 (sobota)
Jerycho modlitewne w parafii pw. św. Andrzeja Boboli

Grupa alumnów wraz z ks. prał. Tadeuszem Chlipałą, rektorem, udała się na parafię pw. św. Andrzeja Boboli, aby wziąć udział w prowadzonym tam jerychu modlitewnym. W ten sposób chcieli wspomnieć szóstą rocznicę śmierci sługi Bożego Jana Pawła II.

  

02.04.2011 (sobota)
Pierwsza sobota miesiąca

"Jezus zachęca nas do wglądu w siebie, nawrócenia się i życia w miłości."

W pierwszą sobotę miesiąca Mszy Świętej w kaplicy głównej przewodniczył ks. kan. Tomasz Czubak, dyrektor administracyjny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej. W homilii przybliżył postawy modlących się w świątyni faryzeusza i celnika, które były od siebie diametralnie różne. Przyjęcie postawy tego drugiego, polegającej na uświadomieniu sobie własnej grzeszności, jest Bogu miłe i sprawiedliwe. Do tego potrzebna jest miłość, aby to, co robię na zewnątrz, wypływało z mojego wnętrza.

03.04.2011 (niedziela)
Wykład i koncert muzyki poważnej w katedrze

W katedrze świdnickiej odbył się Wieczór Pasyjny, na który udało się część alumnów. Wszystko rozpoczęło się od wykładu ks. dr. Janusza Czarnego z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, który zatytułowany był: "Czy cierpienie uszlachetnia?" Kolejnym punktem był koncert pasyjny "Basilica Cantans" Chóru i Zespołu Kameralnego Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu.

03.04.2011 (niedziela)
Gorzkie żale

"Proces Jezusa przed namiestnikiem rzymskim można porównać do dzisiejszej medialnej nagonki na Kościół i księży."

W 4. niedzielę Przygotowania Paschalnego księża przełożeni oraz alumni ponownie udali się na gorzkie żale do katedry. W tym tygodniu bp Ignacy Dec, biskup diecezjalny, mówił o dwóch etapach przesłuchania Jezusa przez Piłata. W pierwszym pytał on Chrystusa o to, czy jest Królem. Ten wskazał na inny charakter swojego panowania - On przynosi na ziemię prawdę o Bogu i o człowieku. Piłat przyjął to i uznał Pana za niewinnego. Oskarżyciele jednak nie chcieli tego słuchać, stąd miał miejsce drugi etap przesłuchania. Podczas niego padło pytanie o władzę, która pochodzi od Boga.

03.04.2011 (niedziela)
Msza Święta w kaplicy głównej

"Czy ja jestem ślepcem? Jak patrzę na moich braci?"

Wspólnota seminaryjna na niedzielną Eucharystię zebrała się w kaplicy głównej pw. Dobrego Pasterza. Przewodniczył jej ks. kan. Wiesław Rusin, ojciec duchowny. Na wstępie zaznaczył, że 4. niedziela Przygotowania Paschalnego jest tzw. niedzielą "Laetare", tzn. "Raduj się".

W homilii ojciec duchowny podkreślił, że przed człowiekiem jawią się dwie rzeczywistości: światłości oraz ciemności, grzechu. Jezus to Lekarz, który chce uzdrowić nasze serca i pomóc nam wyjść ku jasności. To pozwoli nam widzieć w drugim człowieku brata, który jest dzieckiem Bożym.

03.04.2011 (niedziela)
Msza Święta "kanonicka"

Grupa alumnów udała się do katedry świdnickiej na tzw. Mszę Świętą "kanonicką". Przewodniczył jej ks. Paweł Paździur, wikariusz katedralny. Po Eucharystii miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu w związku z pierwszą niedzielą miesiąca.

03.04.2011 (niedziela)
Msza Święta u sióstr elżbietanek

Rektor seminarium, ks. prał. Tadeusz Chlipała, wraz z jednym alumnem udał się do świdnickich sióstr elżbietanek. Przewodniczył u nich Mszy Świętej i adoracji Najświętszego Sakramentu.

04.04.2011 (poniedziałek)
Msza Święta w kaplicy głównej

"Teksty dzisiejszej liturgii ukazują nam dwa elementy: odnowienie i oczyszczenie. Z tego wypływa radość."

W kaplicy głównej odbyła się Msza Święta, której przewodniczył ks. prał. Tadeusz Chlipała, rektor. Homilię wygłosił ks. kan. Dominik Ostrowski, wicerektor. Powiedział podczas niej, że liturgia okresu Przygotowania Paschalnego ukazuje nam swoisty katechumenat - przygotowanie do chrztu. W tym kluczu można odczytywać dzisiejszą Ewangelię, gdzie Jezus uzdrawia syna urzędnika królewskiego. Ma to na celu wzbudzenie wiary w ludziach. Czy jednak my chcemy przyjąć tę wiarę, czy domagamy się od Pana tylko znaku, cudu?

Eucharystia transmitowana była przez Radio "Maryja".

05.04.2011 (wtorek)
Katecheza ks. kan. Wiesława Rusina

"W duchowości komunii do Boga dochodzimy przez brata."

Ksiądz kan. Wiesław Rusin, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej, wygłosił katechezę, która transmitowana była przez Radio "Maryja". Jej temat brzmiał: "Duchowość komunii w służbie Kościoła".

Duchowść komunii to nowy charyzmat wskazywany przez potrzebę współczesnego świata, którą jest wspólnota. To nie rezygnacja z innych komunii, ale wykorzystanie tego, co Duch Święty nam daje. Pomaga nam odtworzyć pierwotną wspólnotę chrześcijan i zrozumieć, że Jezus jest między nami. Mówił o tym Jan Paweł II w liście apostolskim "Novo millennio ineunte" . Wezwanie ewangelijne nie może być realizowane bez duchowości komunii, bez wzajemnej miłości i modlitwy.

05.04.2011 (wtorek)
Eucharystia w kaplicy głównej

"Czy skupiam się na trudnościach i przeszkodach ku nawróceniu, czy też chcę faktycznie odpowiedzieć Chrustysowi: «Uzdrów mnie»?"

W kaplicy głównej odbyła się druga Msza Święta transmitowana przez Radio "Maryja". Przewodniczył jej ks. kan. Dominik Ostrowski, wicerektor, natomiast homilię wygłosił ks. kan. Tomasz Czubak, dyrektor administracyjny. Powiedział w niej, że okres pokuty ma nas doprowadzić do uzdrowienia, tak, jak człowieka od trzydziestu ośmiu lat chorego. Specjalnie nie ma podanej jego dolegliwości, aby każdy z nas mógł się z nim identyfikować. Nie dał on konkretnej odpowiedzi Jezusowi, że chce być uzdrowionym. Przedstawił Mu tylko swoje trudności.

07.04.2011 (czwartek)
Pierwszy czwartek miesiąca

"Sensem kapłaństwa jest służebna miłość, która daje moc do spełniania Bożej woli."

W pierwszy czwartek miesiąca wspólnota seminaryjna udała się do katedry. Liturgia rozpoczęła się od nabożeństwa eucharystycznego, podczas którego modlono się szczególnie o nowe, liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Przewodniczył mu dk. Tomasz Gwizdek, a prowadzili bracia pallotyni wraz z siostrami zakonnymi ze Świdnicy.

Po nabożeństwie była Msza Święta, której głównym celebransem był ks. Wojciech Więcław SAC, rektor nowicjatu pallotyńskiego w Ząbkowicach Śląskich. W homilii mówił, że posługa kapłańska jest trudna w dzisiejszych czasach. Jednak nie mierzy się jej "po ludzku", ale zgodnie z Bożym zamysłem.

09.04.2011 (sobota)
Wigilia 5. niedzieli Przygotowania Paschalnego

W kaplicy głównej odbyła się wigilia 5. niedzieli Przygotowania Paschalnego. Modlitwie Liturgią Godzin przewodniczył ks. Krzysztof Iwaniszyn, ojciec duchowny, który w homilii mówił o tym, że nasze życie ma sens tylko w Chrystusie.

09.04.2011 (sobota)
Sympozjum naukowe

"Jakie jest miejsce i znaczenie słowa Bożego w życiu każdego z nas?"

W seminarium odbyło się sympozjum naukowe, które zatytułowane było:"Słowo Boże w życiu i misji Kościoła. Wokół adhortacji Benedykta XVI «Verbum Domini»."

Spotkanie rozpoczęło się od Eucharystii w kaplicy głównej pw. Dobrego Pasterza, której przewodniczył bp Ignacy Dec, biskup świdnicki. Homilię wygłosił ks. kan. Janusz Michalewski, pełnomocnik rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej ds. nauki. Powiedział, że aby móc głosić słowo Boże, trzeba przede wszystkim nim żyć. Świadectwo jest tym, co może ludzi do Boga przybliżyć. Nie jest to proste, gdyż nasze życie pełne jest przeciwności. Trudno w nim otworzyć się na słowo Boże - można toczyć swoistą walkę wewnętrzną. Jednak to właśnie ono wprowadza ład w sercach. Zmagając się z nim w trakcie modlitwy, otrzymujemy łaskę pokoju. Dajmy się mu prowadzić, zaufajmy mu, a ono doprowadzi nas do samego Boga.

Po Mszy Świętej w seminaryjnej auli miały miejsce obrady, którym przewodniczył ks. dr Dominik Ostrowski, wicerektor. Pierwszy wykład miał bp prof. zw. dr hab. Ignacy Dec, biskup świdnicki. Mówił na temat: "Słowo ludzkie, słowo Boże, Słowo Boże". Kolejnym prelegentem był ks. dr Zbigniew Chromy, wykładowca teologii fundamentalnej i religiologii w "domu ziarna". Mówił o "Teologii Słowa Bożego Benedykta XVI". Ostatni wykład przed przerwą miał ks. dr Marcin Gęsikowski, wykładowca Pisma Świętego i języka hebrajskiego. Jego temat brzmiał: "Hermeneutyka biblijna, to znaczy jaka?"

Drugą część obrad otworzył wykład ks. dr. Tomasza Bacia, prefekta Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie i wykładowcy liturgiki. Mówił na temat: "Ile Biblii w liturgii, ile liturgii w Biblii? Słowo Boże w strukturze liturgii". Z kolejnym wykładem wyszedł ks. dr Krzysztof Ora, dyrektor wydziału duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej i wykładowca teologii dogmatycznej. Jego temat brzmiał: "Słowa Boże w życiu Kościoła. Perspektywy duszpasterskie". Ostatnim prelegentem był ks. dr Jarosław Lipniak, mówiący o "Ekumenizmie po adhortacji apostolskiej «Verbum Domini»". Po wykładzie odbyła się dyskusja. Podsumowania sympozjum dokonał ks. dr Dominik Ostrowski, wicerektor seminarium i wykładowca liturgiki.

      

10.04.2011 (niedziela)
Eucharystia w kościele pw. Krzyża Świętego

"Warunkiem zmartwychwstania jest wiara."

Wspólnota seminaryjna udała się na wieczorną Eucharystię do kościoła pw. Krzyża Świętego, aby modlić się w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej sprzed roku. Głównym celebransem był bp Ignacy Dec, biskup świdnicki.

W homilii pasterz Kościoła partykularnego zapytał, czy dzisiaj mamy wiarę w zmartwychwstanie wobec tylu katastrof: w Katyniu 71 lat temu, w Smoleńsku przed rokiem, czy ostatnio w Japonii? Jako chrześcijanie musimy wyznawać wiarę w moc zbawczą Jezusa Chrystusa.

    

10.04.2011 (niedziela)
Gorzkie żale w katedrze

"Jezus idzie ze mną w każdym człowieku, którego mijam, na którego patrzę i którego słycham."

Przełożeni i alumni Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej po raz kolejny udali się na gorzkie żale do katedry. Przewodniczył im bp Ignacy Dec, biskup świdnicki, który podczas kazania pasyjnego mówił o drodze krzyżowej Chrystusa. Najpierw podkreślił uczestników tego wydarzenia, którymi byli: żołnierze, przypadkowi widzowie oraz najbliżsi przyjaciele Pana. Dalej biskup mówił o stacjach drogi krzyżowej, tych ewangelijnych oraz tych, które dała nam Tradycja.

10.04.2011 (niedziela)
Poświęcenie tablicy pamiątkowej na cmentarzu

Kilkunastu alumnów udało się na cmantarz świdnicki, aby uczestniczyć w poświęceniu tablicy pamiątkowej ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej. Ceremonii, po której odmówiono jeszcze koronkę do Miłosierdzia Bożego, przewodniczył bp Ignacy Dec, biskup diecezjalny.

10.04.2011 (niedziela)
Rekolekcje we Włodowicach

Ksiądz kan. Wiesław Rusin udał się na zaproszenie ks. Jarosława Genibora na parafię pw. św. Piotra Kanizjusza do Włodowic. Wziął ze sobą dwóch akolitów, którzy poprowadzili konferencję dla młodzieży, związaną z trwającymi w tej parafii rekolekcjami wielkopostnymi. Mówili o życiowym powołaniu.

10.04.2011 (niedziela)
Wyjazd do Wierzbnej

Na zaproszenie ks. kan. Andrzeja Walowa, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Wierzbnej, grupa alumnów udała się na tę parafię. Uczestniczyli oni we Mszy Świętej odprawianej w rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

10.04.2011 (niedziela)
Msza Święta "kanonicka" w 5. niedzielę Przygotowania Paschalnego

Tradycyjnie wspólnota z seminarium udała się do katedry na Mszę Świętą "kanonicką". Przewodniczył jej ks. Marcin Ogórek, wikariusz. Homilię wygłosił prowadzący rekolekcje wielkopostne ojciec franciszkanin, który podkreślał rolę wspólnoty parafialnej w życiu człowieka.

10.04.2011 (niedziela)
Msza Święta u sióstr elżbietanek

Ksiądz kan. Tomasz Czubak, dyrektor, wraz z ks. prał. Tadeuszem Chlipałą, rektorem, i jednym alumnem udali się do świdnickiej wspólnoty sióstr elżbietanek. Dyrektor przewodniczył tam niedzielnej Mszy Świętej i wygłosił homilię. Nawoływał w niej do zweryfikowania swojego postępowania w okresie Przygotowania Paschalnego oraz do zadania sobie pytania, czy prawdziwie wierzymy w zmartwychwstanie?

Od 5. niedzieli Przygotowania Paschalnego w kościołach i kaplicach zakrywane są krzyże. Praktyka ta wyraża głębokie uniżenie oraz cierpienie Chrystusa dla nas. Krzyże zasłonięte będą aż do liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek.

11.04.2011 (poniedziałek)
Wykład o obronie życia

Do seminarium przybył dr inż. Antoni Zięba z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Poprowadził dla alumnów wszystkich roczników wykład dotyczący metody in vitro oraz innych zagadnień związanych z ochroną i łamaniem życia ludzkiego.

  

11.04.2011 (poniedziałek)
Kursowy dzień skupienia roku piątego

"Święcenia diakonatu to najważniejszy «przystanek» przed kapłaństwem."

Akolici z piątego roku udali się na Mszę Świętą do małej kaplicy w pawilonie, aby rozpocząć swój kursowy dzień skupienia. W ten sposób chcą lepiej przygotować się do zbliżających się święceń diakonatu.

Eucharystii przewodniczył ks. Krzysztof Iwaniszyn, ojciec duchowny. Homilię wygłosił ks. prał. Tadeusz Chlipała, rektor i opiekun kursu piątego. Przypomniał czas od przybycia do seminarium obecnych akolitów, który był przede wszystkim okresem intensywnej pracy nad sobą i przygotowywania się do święceń prezbiteratu. Dzieje się to poprzez ustawiczne pogłębienie więzi z Bogiem.

12.04.2011 (wtorek)
Kursowy dzień skupienia roku trzeciego

Wzorem braci z kursu piątego, również alumni z roku trzeciego zorganizowali swój dzień skupienia. Porannej Mszy Świętej w małej kaplicy w pawilonie przewodniczył im ks. kan. Wiesław Rusin, ojciec duchowny. W homilii zachęcał seminarzystów do tego, aby nie bali się brać swoich krzyży. Trzeba przezwyciężać wszelkie przeciwności i trudności z pokorą i w cichości serca.

13.04.2011 (środa)
Kursowy dzień skupienia roku pierwszego

Alumni z pierwszego roku przeżywali swój dzień skupienia. Rozpoczął się on od porannej Mszy Świętej, której przewodniczył ks. kan. Tomasz Czubak, dyrektor administracyjny. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Iwaniszyn, ojciec duchowny. Annus propedeuticus w ciągu dnia modlił się także Liturgią Godzin.

14.04.2011 (czwartek)
Czwartkowa Eucharystia

"Ci, co mają swój własny scenariusz na życie, wypaczają ideę przymierza Boga z człowiekiem. Jest to wynik ludzkiej pychy i zarozumiałości."

Do "domu ziarna" przybył jego pasterz, bp Ignacy Dec. Przewodniczył on wieczornej Eucharystii i wygłosił homilię. Mówił o przymierzu Boga z człowiekiem, które w pełni zrealizowało się w Jezusie Chrystusie. Odrzucając Go, sprowadzamy na siebie wielkie niebezpieczeństwo. Zachowujmy zatem to przymierze z Golgoty, abyśmy nie stali się sługami zamkniętymi na Boga i na bliźniego. Tylko w ten sposób będziemy mogli w sposób doskonały wypełnić swoje człowieczeństwo.

  

15.04.2011 (piątek)
Sympozjum we Wrocławiu pt.: "Słowo Boże w życiu i misji Kościoła"

Czterej alumni z seminarium naukowego z egzegezy Nowego Testamentu udali się do Wrocławia, aby wziąć udział w sympozjum pt.: "Słowo Boże w życiu i misji Kościoła". Po wprowadzeniu ks. prof. zw. dr. hab. Waldemara Irka, rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego, wykład miał abp prof. zw. dr hab. Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski. Mówił o "pastoralnych implikacjach adhortacji apostolskiej «Verbum Domini»".

Kolejny wykład miał rektor, który mówił o "przepowiadaniu na usługach wiary". Ksiądz prof. ndzw.dr hab. Mariusz Rosik miał temat prelekcji: "Dwa lata później. Wspomnienia o synodzie z adhortacją w ręku". Po krótkiej przerwie wykład miała s. prof. zw. dr hab. Ewa J. Jezierska OSU, mówiąca o "słowie Bożym kształtującym wspólnotę wierzących". Ksiądz dr hab.Sławomir Stasiak miał temat: "Słowo Boże fundamentem teologii", a ks. dr Rajmund Pietkiewicz: "Między literą a Duchem, czyli w poszukiwaniu równowagi w interpretacji". Ostatni wykład miał ks. prof. ndzw. dr hab. Jan Klinkowski, który mówił o "świadectwie wiary jako formie proklamacji Słowa Bożego".

15.04.2011 (piątek)
Kursowy dzień skupienia roku czwartego

Rok czwarty odbywał swój kursowy dzień skupienia. Rozpoczął się on od porannej Eucharystii z Jutrznią w małej kaplicy w pawilonie, której przewodniczył ks. prał. Tadeusz Chlipała, rektor.

16.04.2011 (sobota)
Wigilia Niedzieli Palmowej

"Łacińskie słowo passio nie oznacza tylko męki Pana Jezusa, ale i wielką miłość, pasję Ojca do Syna i do ludzi."

W kaplicy seminaryjnej odbyła się uroczysta wigilia Niedzieli Męki Pańskiej, czyli Palmowej. Modlitwie Liturgią Godzin przewodniczył ks. prał. Tadeusz Chlipała, rektor.

Homilię wygłosił ks. kan. Dominik Ostrowski, wicerektor. Podkreślił, że Chrystus mówi o Ojcu, który z miłości do ludzi dał nam swojego Syna. My mamy uczyć się pokory Jezusa i Jego posłuszeństwa.

  

16.04.2011 (sobota)
Msza urodzinowa księdza wicerektora

"Kajfasz w niejako nieświadomym proroctwie streścił całą teologię zbawienia. Chrystus umarł za ludzi."

W dzień poprzedzający urodziny ks. kan. Dominika Ostrowskiego, wicerektora, wspólnota seminaryjna celebrowała uroczystą Mszę Świętą. Przewodniczył jej sam jubilat.

Homilię wygłosił ks. Krzysztof Iwaniszyn, ojciec duchowny. Powiedział podczas niej m. in., że godzina męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa jest czasem spełnienia się obietnic zbawczych.

  

17.04.2011 (niedziela)
Gorzkie żale w katedrze

W katedrze odbyły się ostatnie w tym roku gorzkie żale. Tym razem na to nabożeństwo pasyjne udała się tylko asysta alumnów, którzy zostali w seminarium na święta.

W kazaniu pasyjnym bp Ignacy Dec, pasterz Kościoła partykularnego, mówił o tym, że dziś są osoby gardzące krzyżem. Urągają tym samym Chrystusowi, którego słowa wypowiedziane przed śmiercią przypomniał biskup.

17.04.2011 (niedziela)
Wyjazd alumnów na ferie świąteczne

W Niedzielę Palmową po Mszy Świętej alumni mieli okazję udać się na czas świąt Zmartwychwstania Pańskiego do swoich rodzinnych parafii. Będą tam pomagać księżom proboszczom w organizowaniu liturgii oraz spędzać czas wśród swoich bliskich.

Część braci wróci do "domu ziarna" w środę, aby wziąć udział w obchodach Triduum Sacrum w świdnickiej katedrze. Są to klerycy, którzy śpiewają w chórze oraz tworzą asystę liturgiczną.

17.04.2011 (niedziela)
Niedziela Palmowa

"Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień - najważniejszy tydzień w roku."

Niedziela Męki Pańskiej, czyli Palmowa, rozpoczyna w Kościele katolickim obchody Wielkiego Tygodnia. Jest to dzień upamiętniający uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy.

Tego dnia Eucharystii w katedrze przewodniczył bp Ignacy Dec, biskup świdnicki. Zgromadziła się na niej również wspólnota seminaryjna. Liturgia rozpoczęła się przed świątynią, gdzie została m. in. odczytana Ewangelia. Biskup dokonał także poświęcenia palm. Podczas liturgii słowa został z kolei odśpiewany przez alumnów opis Męki Pana naszego Jezusa Chrystusa według św. Mateusza.

  

21.04.2011 (czwartek)
Msza Wieczerzy Pańskiej

"Krew Pana Jezusa przelana na krzyżu ratuje nas wszystkich od śmierci wiecznej"

Mszą Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, Kościół rozpoczął celebrowanie Świętego Triduum Paschalnego. Eucharystia ta jest wspomnieniem Ostatniej Wieczerzy, podczas której zostały ustanowione Najświętszy Sakrament oraz kapłaństwo.

Uroczystej Mszy Świętej w katedrze przewodniczył bp Ignacy Dec, pasterz diecezji świdnickiej. Obecni na niej byli także bp Adam Bałabuch, przełożeni seminaryjni, księża z parafii katedralnej i alumni.

Główny celebrans w wygłoszonej homilii nawoływał do podziękowania za utajonego Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, który przez stulecia dla wielu pokoleń był i nadal jest źródłem niezwyklej mocy. Wzywał także do podziękowania za kapłanów, wybrańców Bożych, jako jedynych szafarzy łask.

Po homilii miał miejsce obrzęd zwany mandatum. Biskup w geście pokory i służby dokonał symbolicznego obmycia nóg dwunastu mężczyznom, na pamiątkę wydarzeń z Ostatniej Wieczerzy. Po zakończonej Eucharystii Najświętszy Sakrament został przeniesiony na ołtarz adoracji, gdzie wierni będą mogli oddawać Mu cześć przez cały następny dzień.

      

21.04.2011 (czwartek)
Msza Krzyżma Świętego

"My, kapłani, musimy być pierwszymi słuchaczami słowa Bożego."

W Wielki Czwartek przed południem, jak co roku, w katedrze miała miejsce Msza Krzyżma Świętego. Przewodniczył jej bp Ignacy Dec, biskup diecezjalny. Obecni byli także bp Adam Bałabuch, księża infułaci oraz większość kapłanów tworzących prezbiterium diecezji świdnickiej.

Podczas homilii bp Ignacy nawiązał do listu biskupów polskich do kapłanów na Wielki Czwartek 2011 roku:"Kapłan kształtowany przez Słowo Boże". Zachęcał prezbiterów obecnych na Eucharystii do bycia gorliwymi i świętymi szafarzami sakramentów. Podkreślił także, jak ważne jest życie słowem Bożym każdego dnia. Podziękował księżom za trwanie w jedności wokół Krzyża Chrystusa i Ewangelii.

W trakcie modlitwy eucharystycznej biskup dokonał błogosławieństwa oleju chorych, natomiast po Komunii Świętej - konsekracji krzyżma. Miały też miejsce nominacje diecezjalne.

Po zakończeniu Eucharystii wszyscy udali się do seminarium, gdzie miał miejsce uroczysty obiad. Podczas niego m. in. bp Adam Bałabuch złożył biskupowi diecezjalnemu i innym kapłanom życzenia.

      

22.04.2011 (piątek)
Liturgia Męki Pańskiej

"Pan Jezus nie umarł za siebie, bo nie miał grzechu, ale za każdego z nas."

Wielki Piątek to dzień, w którym Kościół nie sprawuje Eucharystii. W świdnickiej katedrze zgromadzili się jednak wierni, by pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca uczestniczyć w liturgii Męki Pańskiej.

Rozpoczęła się ona od prostracji, czyli leżenia krzyżem, którą wykonał główny celebrans. Następnie miała miejsce liturgia słowa, podczas której odśpiewano opis Męki Pana naszego Jezusa Chrystusa według św. Jana. Po niej główny celebrans wygłosił homilię, w ktorej podkreślił ważność oddawania czci krzyżowi, przez który przyszło zbawienie i  który także otworzył nam bramy niebios.

Drugą częścią liturgii była adoracja krzyża. Na początku pasterz Kościoła świdnickiego dokonał jego odsłonięcia, po czym księża, alumni i wierni mogli podejść, aby oddać mu cześć. Po Komunii Świętej miała miejsce procesja do Grobu Pańskiego, gdzie umieszczono monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Będzie można adorować Go tam przez cały następny dzień.

    

22.04.2011 (piątek)
Droga krzyżowa w katedrze

Część alumnów w godzinach popołudniowych w katedrze świdnickiej uczestniczyła w ostatniej w tym roku drodze krzyżowej. Przewodniczył jej ks. prał. Jan Bagiński, proboszcz parafii pw. Świętych Stanisława i Wacława w Świdnicy.

22.04.2011 (piątek)
Ciemna Jutrznia

W katedrze miała miejsce poranna modlitwa Liturgią Godzin, którą poprowadził chór seminaryjny. Tzw. "ciemnej Jutrzni" przewodniczył bp Ignacy Dec, z którym tradycyjnie odmówiona została także Godzina czytań.

  

23.04.2011 (sobota)
Wigilia Paschalna

"Jako chrześcijanie mamy obowiązek spalać się dla innych."

Wigilia Paschalna jest centralnym i najważniejszym momentem w całym Triduum Świętym. Nie należy już ona do Wielkiej Soboty, ponieważ rozpoczyna się po zachodzie słońca. Zgodnie z symboliką żydowską oznacza to już nowy dzień, zatem jej liturgia rozpoczyna obchody dnia Zmartwychwstania.

Mszy Świętej, składającej się z czterech części, przewodniczył pasterz diecezji świdnickiej, bp Ignacy Dec. Pierwszą z nich była liturgia Światła, która rozpoczęła się przed katedrą. Miało tam miejsce poświęcenie ognia i przygotowanie paschału. Po wyżłobieniu na nim krzyża, liter alfabetu greckiego ? i ? oraz cyfr 2011, wszyscy udali się w procesji do katedry. Podczas niej trzykrotnie było zaśpiewane "Światło Chrystusa" i zapalano świece. Kolejnym ważnym punktem był "Exsultet", czyli orędzie wielkanocne, które wykonał dk. Tomasz Gwizdek. Zawiera ono m. in. pochwałę ofiary paschalnej Chrystusa i sakramentu chrztu oraz dziękczynienie za zmartwychwstanie i wybawienie ludzkości z grzechu.

Częścią drugą Eucharystii była liturgia słowa. W tym dniu była szczególnie rozbudowana, ponieważ składała się aż z siedmiu czytań ze Starego Testamentu. Po nich odśpiewano hymn "Chwała na wysokości Bogu", podczas którego rozbrzmiały wszystkie dzwony i organy. Nie używano ich od Mszy Wieczerzy Pańskiej. Następnie lektor odczytał epistołę, czyli fragment Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian. Po Ewangelii główny celebrans wygłosił homilię, w której podkreślił znaczenie dla tego dnia dwóch wielkich żywiołów: ognia i wody. Zachęcił także wiernych do życia w prawdzie i miłości.

Kolejną częścią Mszy Świętej była liturgia chrzcielna. Rozpoczęła się ona od litanii do Wszystkich Świętych. Po błogosławieństwie wody chrzcielnej i zanurzeniu w niej paschału, miało miejsce odnowienie przyrzeczeń chrztu i aspersja, czyli pokropienie wiernych wodą święconą.

Ostatnim elementem była liturgia eucharystyczna, podczas której zostały zakonsekrowane Chleb i Wino. Nie robiono tego od czwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej. Po Komunii Świętej biskup zaprosił wszystkich obecnych w katedrze na Mszę Świętą z procesją rezurekcyjną, która odbędzie się w katedrze w poranek wielkanocny.

      

23.04.2011 (sobota)
Błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny

Bracia, którzy otrzymali już posługę lektoratu, udali się do swoich rodzinnych parafii, aby pomóc księżom proboszczom w błogosławieniu pokarmów na stół wielkanocny. Tradycyjnie tego obrzędu dokonuje się w Wielką Sobotę.

23.04.2011 (sobota)
Ciemna Jutrznia

Podobnie jak w Wielki Piątek, dziś również odbyła się tzw. "ciemna Jutrznia", którą poprowadził chór seminaryjny. Tym razem jednak modlitwie Liturgią Godzin przewodniczył biskup pomocniczy świdnicki, bp Adam Bałabuch.

24.04.2011 (niedziela)
Zmartwychwstanie Pańskie

"Powinniśmy otworzyć się na łaski płynące ze zmartwychwstania Chrystusa, które dziś ukryte są w Eucharystii."

W dzień Zmartwychwstania Pańskiego, procesją rezurekcyjną z Najświętszym Sakramentem, rozpoczęła się Msza Święta o świcie. Zainicjował ją główny celebrans, bp Ignacy Dec, biskup diecezji świdnickiej. Przez ten pochód wokół placu Jana Pawła II zostało podkreślone największe i najpiękniejsze święto chrześcijańskie.

Homilię biskup Ignacy rozpoczął od tradycyjnych słów powitania: "Chrystus zmartwychwstał", na co wszyscy odpowiedzieli: "Prawdziwie zmartwychwstał". Dalej mówił o naocznych świadkach pustego grobu, na których doświadczeniach opiera się nasza wiara. Za przykład współczesnego świadka podał sługę Bożego Jana Pawła II, którego w przyszłym tygodniu Kościół uzna za błogosławionego.

Po Komunii Świętej zostało odśpiewane uroczyste "Te Deum", podkreślające wielkość świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Po Mszy Świętej ks. prał. Jan Bagiński, proboszcz parafii katedralnej, złożył wszystkim zebranym najserdeczniejsze życzenia z okazji świąt Wielkanocnych i achęcał ich do tego, aby niestrudzenie trwali przy Zmartwychwstałym Chrystusie.

      

25.04.2011 (poniedziałek)
List rektorów na święta

Jak co roku w pierwszy dzień oktawy Wielkanocy w kościołach odczytywany jest list rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, ks. prof. zw. dr. hab. Waldemara Irka, oraz rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej, ks. dr. Tadeusza Chlipały. List można przeczytać tutaj.

Wybierz kronikę