Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Kronika

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Kronika WSD - Styczeń 2011

01.01.2011 (sobota)
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

Część alumnów w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi uczestniczyła w porannej Mszy Świętej w katedrze świdnickiej. Przewodniczył jej i wygłosił homilię bp Ignacy Dec. Pasterz Kościoła świdnickiego wskazał na Matkę Bożą jako wzór osoby kontemplującej tajemnicę Wcielenia i nią żyjącej. Zachęcił także do odważnego dawania świadectwa i apostołowania w codziennym otoczeniu słuchaczy.

02.01.2011 (niedziela)
Eucharystia w katedrze świdnickiej

W 2. niedzielę po Narodzeniu Pańskim kilku alumnów uczestniczyło we Mszy Świętej w katedrze. Przewodniczył jej ks. prał. Jan Bagiński, proboszcz. W ramach homilii odczytano list pasterski Episkopatu Polski w związku z przywróceniem dnia wolnego od pracy w uroczystość Objawienia Pańskiego.

03.01.2011 (poniedziałek)
Spotkanie opłatkowe dla przedstawicieli mediów

W seminarium odbyło się spotkanie opłatkowe dla przedstawicieli mediów. Wszystko rozpoczęło się od nabożeństwa słowa Bożego w kaplicy, któremu przewodniczył bp Ignacy Dec, biskup świdnicki. Mówił podczas niego o roli mediów w życiu społecznym i odnoszeniu się do wartości. Po nabożeństwie wszyscy udali się do refektarza, gdzie miała miejsce kolacja połączona ze wspólnym kolędowaniem.

04.01.2011 (wtorek)
Powrót alumnów do seminarium

Po niemal dwutygodniowej przerwie świątecznej do seminarium powrócili alumni. W ten sposób rozpoczęli kolejny etap swojej formacji do kapłaństwa.

06.01.2011 (czwartek)
Eucharystia w katedrze świdnickiej

"Cieszymy się, że po 50 latach w uroczystość Objawienia Pańskiego znowu mamy dzień wolny od pracy."

W uroczystość Objawienia Pańskiego Mszy Świętej w katedrze świdnickiej przewodniczył bp Ignacy Dec, biskup diecezjalny. Uczestniczyli w niej także członkowie Domowego Kościoła i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich wraz ze swoimi księżmi opiekunami.

W homilii pasterz Kościoła partykularnego zaznaczył, że Jezus objawił się Magom jako Mesjasz. Przyszedł On do wszystkich ludzi na ziemi, aby dać wolność wewnętrzną. Właśnie takiego duchowego uzdrowienia możemy przede wszystkim oczekiwać od Chrystusa - jedynego Zbawiciela. Biskup wezwał także wiernych do tego, aby spotkanie z Panem w Eucharystii odmieniło ich serca i prowadziło ich, jak Mędrców, do oddawania Mu czci.

Biskup Ignacy Dec podał też tradycyjnie tegoroczną datę uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, którą obchodzić będziemy w Kościele 24 kwietnia. Na koniec Mszy Świętej pobłogosławił jeszcze kredę, kadzidło i wodę.

    

06.01.2011 (czwartek)
Wyjazd scholi do Wir

Schola seminaryjna udała się wraz z ks. prał. Tadeuszem Chlipałą, rektorem, do Wir. Uczestniczyli oni tam w spotkaniu opłatkowym oraz wspólnym kolędowaniu w świetlicy.

06.01.2011 (czwartek)
Wizyta duszpasterska w seminarium

Tradycyjnie w uroczystość Objawienia Pańskiego w "domu ziarna" ma miejsce wizyta duszpasterska. W związku z tym zostały poświęcone mieszkania księży przełożonych oraz pokoje kleryckie.

  

07.01.2011 (piątek)
Pogrzeb księdza

Kilku alumnów udało się do Wierzchosławic, aby uczestniczyć w pogrzebie ks. Michała Kusia. Uroczystości przewodniczył bp Ignacy Dec, biskup świdnicki. Zebrało się na niej wielu kapłanów oraz wiernych świeckich.

07.01.2011 (piątek)
Msza Święta za zmarłego kapłana

Wspólnota seminaryjna podczas Mszy Świętej w kaplicy głównej modliła się za zmarłego niedawno ks. Michała Kusia, byłego administratora parafii pw. św. Józefa w Wierzchosławicach. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. Dominik Ostrowski, wicerektor. Zaznaczył, że kapłan odchodząc z tego świata nie zabiera ze sobą wszystkiego, ale zostawia owoce swojej posługi.

09.01.2011 (niedziela)
Wizyta prezesów Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej

Do świdnickiego "domu ziarna" przyjechali prezesi Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej. Spotkanie rozpoczęło się od Mszy Świętej w kaplicy głównej, której przewodniczył ks. prał. Tadeusz Chlipała, rektor. Po Eucharystii wszyscy udali się do auli, gdzie miały miejsce jasełka. Spotkanie opłatkowe nie obyło się oczywiście bez składania sobie życzeń oraz śpiewu kolęd. Właśnie na wspólne kolędowanie po obiedzie zaprosiła schola liturgiczna.

    

09.01.2011 (niedziela)
Kolędnicy w seminarium

W ostatni dzień okresu Narodzenia Pańskiego kilku alumnów przebrało się w tradycyjne stroje z jasełek i kolędowało w "domu ziarna". W ten sposób chcieli podtrzymać staropolską tradycję związaną z kolędnikami.

  

09.01.2011 (niedziela)
Msza Święta "kanonicka"

W święto Chrztu Pańskiego grupa alumnów udała się do katedry świdnickiej, aby uczestniczyć we Mszy Świętej. Przewodniczył jej ks. Marcin Ogórek, wikariusz parafii pw. Świętych Stanisława i Wacława w Świdnicy. Homilię wygłosił drugi wikariusz tejże wspólnoty, ks. Paweł Paździur. Zaznaczył w niej, że mimo grzechów człowieka Bóg zawsze go kocha i pierwszy wyciąga do niego rękę.

10.01.2011 (poniedziałek)
Spotkanie opłatkowe w Domu Dziennego Pobytu w Świdnicy

Kilku alumnów udało się do Domu Dziennego Pobytu w Świdnicy, aby wziąć udział w spotkaniu opłatkowy. Wraz z przebywającymi tam podopiecznymi złożyli sobie życzenia i kolędowali.

10.01.2011 (poniedziałek)
Pogrzeb mamy ks. Ryszarda Kempiaka SDB

Ksiądz kan. Dominik Ostrowski, wicerektor, wraz z grupą kleryków udał się do Cieszkowa, aby uczestniczyć w pogrzebie mamy ks. Ryszarda Kempiaka SDB. Jest to jeden z wykładowców pracujących w naszym "domu ziarna".

10.01.2011 (poniedziałek)
Początek okresu zwykłego

Poniedziałek po niedzieli Chrztu Pańskiego rozpoczyna w Kościele okres zwykły. W ten dzień Mszy Świętej w kaplicy głównej przewodniczył ks. kan. Wiesław Rusin, ojciec duchowny.

12.01.2011 (środa)
Msza kursowa piątego roku

Alumni piątego roku uczestniczyli w Eucharystii w małej kaplicy w pawilonie. W ten sposób odbyli swoją kursową Mszę Świętą, której przewodniczył ich opiekun - ks. prał. Tadeusz Chlipała. W homilii dużo miejsca poświęcił zbliżającym się święceniom diakonatu.

13.01.2011 (czwartek)
Wieczorna Msza Święta

Czwartkowa Msza Święta, jak co tydzień, odbyła się w kaplicy głównej wieczorem. Tym razem jednak przewodniczył jej bp Ignacy Dec, biskup świdnicki. Chciał w ten sposób odwiedzić wspólnotę seminaryjną, aby wraz z nią modlić się.

W homilii pasterz Kościoła świdnickiego podkreślił, iż ewangelijnym trędowatym jest każdy z nas. Musimy umieć podejść do Pana i upaść przed Nim na kolana.

  

13.01.2011 (czwartek)
Spotkanie Koła Naukowego

Koło Naukowe Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej zorganizowało spotkanie. Dyskusja przebiegała na temat: "Ksiądz a polityka".

14.01.2011 (piątek)
Data beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II

Ojciec Święty Benedykt XVI pozwolił ogłosić dekret o uznaniu cudu za wstawiennictwem Jana Pawła II, co uczyniło biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. W ten sposób formalnie zakończono proces jego beatyfikacji. Podano też jej datę - odbędzie się ona już 1 maja 2011 roku, czyli w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Wraz z tą informacją spełniły się prośby milionów wiernych, którzy prosili o to w swoich modlitwach. Jan Paweł II będzie beatyfikowany już sześć lat po śmierci.

15.01.2011 (sobota)
Wyjazd do Goczałkowa na spotkanie opłatkowe

Rektor seminarium, ks. prał. Tadeusz Chlipała, udał się wraz z sześcioma klerykami do Goczałkowa. Odbyło się tam spotkanie opłatkowe dla Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej, które rozpoczęło się Mszą Świętą.

15.01.2011 (sobota)
Spotkanie kolędników misyjnych w Wałbrzychu

Alumni związani z Kołem Misyjnym udali się na parafię kolegiacką pw. Świętych Aniołów Stróżów do Wałbrzycha, aby uczestniczyć w spotkaniu kolędników misyjnych. Wszystko rozpoczęło się od Mszy Świętej, której przewodniczył bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy świdnicki.

Po Eucharystii uczestnicy spotkania przeszli do salek katechetycznych, gdzie dzieci zorganizowały jasełka. Był też konkurs na najlepszych kolędników.

16.01.2011 (niedziela)
Spotkanie ekumeniczne w Kościele Pokoju

Bracia z trzech najmłodszych roczników udali się do świdnickiego Kościoła Pokoju, aby uczestniczyć w nabożeństwie ekumenicznym. Wśród przewodniczących modlitwie był bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy świdnicki, który wygłosił do zebranych słowo Boże.

  

16.01.2011 (niedziela)
Msza Święta w 2. niedzielę zwykłą

"Niech świadectwo Jana, jak także wiadomość o beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II, będą dla nas motywem do osobistej refleksji."

Wspólnota seminaryjna udała się do katedry świdnickiej, aby wziąć udział w Eucharystii. Przewodniczył jej ks. inf. Kazimierz Jandziszak, proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski w Świdnicy.

Ksiądz infułat w homilii przedstawił sylwetkę św. Jana Chrzciciela, który wzywał do nawrócenia. My również powinniśmy, tak jak on, świadczyć o Chrystusie, by inni uwierzyli. Obyśmy własnymi słowami i życiem ukazywali potęgę wiary.

16.01.2011 (niedziela)
Ogólnopolski dzień judaizmu

W Kościele katolickim w Polsce trwa dzień judaizmu. Ma on na celu rozwijanie dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.

17.01.2011 (poniedziałek)
Wspomnienie św. Antoniego, opata

"Jak wygląda moje życie w relacji do Ewangelii i do Pana Boga? Czy oddaję się Panu w pełni?"

W liturgiczne wspomnienie św. Antoniego, opata, Mszy Świętej w kaplicy głównej przewodniczył ks. prał. Tadeusz Chlipała, rektor. W homilii przedstawił sylwetkę Świętego i wezwał do zadania sobie pytania, jak my wypełniamy misję powierzoną nam od Pana.

19.01.2011 (środa)
Nieszpory w cerkwi św. Mikołaja w Świdnicy

Księża przełożeni wraz z alumnami z kursów czwartego i piątego udali się w związku z Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan do świdnickiej cerkwi pw. św. Mikołaja. Odbyły się tam uroczyste Nieszpory ze wspominanego tego dnia przez Kościół prawosławny święta Chrztu Pańskiego. Na modlitwie obecny był także bp Ignacy Dec, biskup świdnicki. Wygłosił On słowo Boże, w którym powiedział, że chrzest włączył wszystkich chrześcijan w rodzinę Chrystusa.

19.01.2011 (środa)
Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara

Mszy Świętej w kaplicy głównej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Krzysztof Iwaniszyn, ojciec duchowny. Podkreślił w niej, że Jezus uzdrowił w szabat, przez co naraził się faryzeuszom i zwolennikom Heroda. On jednak niestrudzenie czynił dobro. To lekcja dla nas, abyśmy nie zrażali się i pomagali innym, nawet gdy będą przeciw nam szemrać. Tego uczy nas także patron dnia - św. Józef Sebastian Pelczar.

20.01.2011 (czwartek)
Msza Święta w kaplicy głównej

"Jedności ciągle nie ma. To dar, o który mamy prosić Boga. To drugie imię miłości."

Wieczornej Mszy Świętej w kaplicy głównej przewodniczył bp Ignacy Dec, biskup świdnicki. Przybył on do seminarium, aby razem z alumnami i księżmi przełożonymi modlić się w intencji jedności chrześcijan.

W homilii pasterz diecezji powiedział, że przychodzimy do Jezusa, aby pobierać od Niego nauki i aby nas uzdrawiał. On ucząc o Królestwie i świadcząc ludziom miłość, jednoczył ich. Tej jedności jednak ciągle nie ma w świecie, a rozłam wśród chrześcijan jest powodem zgorszenia. Musimy zatem tę jedność budować poprzez czytanie i rozważanie słowa Bożego, modlitwę i przede wszystkim Eucharystię.

  

21.01.2011 (piątek)
Wspomnienie św. Agnieszki

W liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki Mszy Świętej w kaplicy głównej przewodniczył ks. kan. Dominik Ostrowski, wicerektor. W homilii zaznaczył, że Chrystus powołuje tych, których sam chce i wtedy, kiedy chce. W ten sposób wezwał do siebie zaledwie dwunastoletnią Agnieszkę, która swoją gotowością na męczeństwo zawstydziła wielu. Na koniec wezwał do tego, aby pozwolić działać Bogu w naszym życiu i dać Mu pozytywną odpowiedź.

22.01.2011 (sobota)
Msza Święta w kaplicy głównej

"Tym bardziej będziemy skuteczni w misji, im bardziej będziemy zjednoczeni z Chrystusem. Wtedy On będzię działał przez nas swoją boską mocą."

Eucharystii w kaplicy głównej przewodniczył ks. prał. Marek Korgul, dyrektor Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej oraz wykładowca w naszym "domu ziarna". Wiązało się to z pięćdziesiątą rocznicą urodzin głównego celebransa.

W homilii podkreślił pasję, z którą uczniowie Chrystusa powinni świadczyć o swoim Mistrzu. Mamy trwać przy Nim i budować z Nim komunię, nawet wtedy, gdy inni nas krytykują.

  

23.01.2011 (niedziela)
Msza Święta w katedrze

Wspólnota seminaryjna udała się do katedry na Mszę Świętą. Przewodniczył jej bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy świdnicki, i obecni na niej byli ks. Piotr Nikolski, proboszcz parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja, oraz ks. radca Waldemar Pytel, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej pw. Świętej Trójcy w Świdnicy.

Na początku Eucharystii przemówił ks. Jarosław M. Lipniak, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP w Witoszowie Dolnym i wykładowca dogmatyki w seminarium. Wezwał obecnych do troski o jedność chrześcijan. W ramach homilii głos zabrał ks. radca Waldemar Pytel. Mówił o znaczeniu modlitwy w świecie, która uczy otwarcia na drugiego człowieka. Trzeba budować "cywilizację miłości" i modlić się za siebie nawzajem.

    

23.01.2011 (niedziela)
Eucharystia "kanonicka"

W 3. niedzielę zwykłą katedralnej Eucharystii "kanonickiej" przewodniczył ks. prał. Marek Korgul, dyrektor Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej. Uczestniczyło w niej także kilkunastu alumnów.

Główny celebrans wygłosił homilię, w której mówił o Chrystusie-Światłości niosącej radość. Tę radość powinniśmy odkrywać w swoim życiu każdego dnia. Kaznodzieja nawiązał także do Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i trwającej niedzieli ekumenicznej. Wezwał do budowania jedności we wszystkich wspólnotach.

24.01.2011 (poniedziałek)
Wspomnienie św. Franciszka Salezego

W liturgiczne wspomnienie św. Franciszka Salezego Mszy Świętej w kaplicy głównej przewodniczył ks. prał. Tadeusz Chlipała, rektor. Eucharystia połączona była z Jutrznią.

24.01.2011 (poniedziałek)
Początek sesji egzaminacyjnej

Alumni rozpoczęli zimową sesję egzaminacyjną. Jest to dwutygodniowy czas wytężonej pracy intelektualnej.

25.01.2011 (wtorek)
Święto Nawrócenia św. Pawła

W święto Nawrócenia św. Pawła, a zarazem w ostatni dzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, Mszy Świętej w kaplicy głównej pw. Dobrego Pasterza przewodniczył ks. Jarosław M. Lipniak, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP w Witoszowie Dolnym i wykładowca dogmatyki w seminarium. W homilii nawiązał do modlitwy arcykapłańskiej Zbawiciela, w której Ten modlił się o jedność. Przypomniał też ekumeniczne przesłanie Jana Pawła II, już niedługo błogosławionego. Mamy budować widzialną więź między chrześcijanami i wspólnie poszukiwać prawdy.

  

26.01.2011 (środa)
Wspomnienie Świętych Tymoteusza i Tytusa

"Na drodze powołania do świętości, jak także powołania kapłańskiego, trzeba liczyć na Bożą pomoc i współpracę z innymi."

W liturgiczne wspomnienie Świętych Tymoteusza i Tytusa Eucharystii w kaplicy pw. Dobrego Pasterza przewodniczył ks. Krzysztof Iwaniszyn, ojciec duchowny. W homilii zaznaczył, że kapłan potrzebuje wspólnoty, której może służyć. Tylko wtedy ma sens jego misja. Za Benedyktem XVI podkreślił też fakt, iż księża nie mogą uciekać w aktywizm, lecz zawsze muszą mieć czas dla Boga.

27.01.2011 (czwartek)
Wspomnienie bł. Jerzego Matulewicza

"Musimy walczyć o obecność znaków Chrystusa w życiu publicznym. On ma być na świeczniku, wywyższony."

We wspomnienie bł. Jerzego Matulewicza Mszy Świętej w kaplicy głównej przewodniczył i homilię wygłosił bp Ignacy Dec, biskup świdnicki. Podkreślił w niej pięć wątków z liturgii słowa. Pierwszym z nich była nadzieja, którą mamy w Bogu. On nigdy nie zawodzi i zawsze dotrzymuje obietnic. Drugim wątkiem była zachęta do czynienia dobra. Trzecim było światło, dzięki któremu widzimy i mamy ciepło. Takim Światłem jest dla chrześcijan Jezus Chrystus, którego musimy wywyższać. Czwartym wątkiem było słuchanie. Jak zaznaczył bp Ignacy Dec, abyśmy potrafili słuchać, musimy być pokorni. Ostatnim wątkiem była wiara.

Na zakończenie Eucharystii Ekscelencja wspomniał niedawną pielgrzymkę do Fatimy. Złożył także alumnowi Dariuszowi Balcerkowi życzenia z okazji jego czterdziestej rocznicy urodzin.

  

28.01.2011 (piątek)
Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu

"Człowiek mądry to ten, który jest cichy i pokorny. Potrafi służyć swoją wiedzą i otrzymanymi od Pana Boga darami."

Liturgiczne wspomnienie św. Tomasza z Akwinu jest dla uczelni katolickich świętem, jest on bowiem ich patronem. Z tej okazji Eucharystii w kaplicy pw. Dobrego Pasterza przewodniczył bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy świdnicki. Obecni byli także księża profesorowie i wykładowcy z naszego "domu ziarna".

Ekscelencja w homilii mówił o mądrości, która rodzi się z Boga i czyni nas Jego przyjaciółmi. Przedstawił też życiorys św. Tomasza, u którego mądrość była prawdziwa, tzn. połączona z pobożnością.

Po Mszy Świętej wszyscy udali się do małej auli, gdzie miał miejsce wykład ks. prof. dr. hab. Jana Machnacza z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu pt. "Fenomenologia a tomizm". Był też czas na zadawanie pytań i dyskusję.

    

28.01.2011 (piątek)
Wyjazd do Wrocławia

Delegacja z seminarium udała się do Wrocławia, aby uczestniczyć w obchodach Święta Papieskiego Wydziału Teologicznego. Podczas nich nadano doktoratu ks. prof. Czesławowi Bartnikowi i ks. prof. Stanisławowi Kowalczykowi.

29.01.2011 (sobota)
Msza Święta i spotkanie opłatkowe z Towarzystwem Przyjaciół

Alumni z piątego roku udali się na Mszę Świętą zorganizowaną głównie dla członków Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej, kół różańcowych, chóru, Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz innych grup działających przy katedrze. Przewodniczył jej bp Ignacy Dec, biskup świdnicki, który podczas homilii przedstawił sylwetkę św. Antoniego Padewskiego.

Po Eucharystii wszyscy przeszli do salki znajdującej się niedaleko kościoła. Miało tam miejsce spotkanie opłatkowe.

30.01.2011 (niedziela)
Uroczystość rocznicy poświęcenia katedry świdnickiej

"Kościół jest piękny nie zabytkami, ale ludźmi, którzy się w nim gromadzą."

Głównym celebransem był ks. prał. Jan Bagiński, proboszcz. W homilii zaznaczył, że świątynia jest znakiem obecności Boga. Ona nie jest jednak miejscem, gdzie się Go "zamyka", bo On jest wszędzie. Czym jest świątynia, zrozumieć mogą tylko ludzie wierzący. To miejsce święte, gdzie oddajemy cześć Bogu.

31.01.2011 (poniedziałek)
Wspomnienie św. Jana Bosko

Mszy Świętej we wspomnienie św. Jana Bosko w kaplicy pw. Dobrego Pasterza przewodniczył ks. prał. Tadeusz Chlipała, rektor. W homilii ukazał Jezusa jako Pana, który wychodzi z inicjatywą. Zależy Mu na każdym człowieku, dlatego powinniśmy składać świadectwo dobru, jakim nas obdarza.

Wybierz kronikę