Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Kronika

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Kronika WSD - Czerwiec 2007

01.06.2007 (piątek)
Wizyta bp. Antoniego Długosza

Do Świdnicy przybył bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy częstochowski. Przewodniczył on Eucharystii w katedrze, na którą udali się także klerycy.

03.06.2007 (niedziela)
Dzień skupienia Towarzystwa Przyjaciół WSD Diecezji Świdnickiej

W niedzielę nasi aktorzy, którzy wystawili sztukę na pożegnanie diakonów, pojechali z przedstawieniem do Barda Śląskiego. Inscenizacja odbyła się z okazji spotkania Towarzystw Przyjaciół naszego seminarium. W Bardzie ksiądz rektor przewodniczył Mszy Świętej i nabożeństwu do Serca Pana Jezusa.

      

07.06.2007 (czwartek)
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej Eucharystii w katedrze świdnickiej przewodniczył bp Ignacy Dec, biskup diecezjalny. Po Mszy Świętej, w której uczestniczyli także alumni, odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem ulicami miasta aż do kościoła pw. NMP Królowej Polski.

  

17.06.2007 (niedziela)
Wizyta Tarcisio kard. Bertone SDB w seminarium

Do naszej młodej diecezji przyjechał Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej ? Tarcisio kard. Bertone SDB. Z okazji wizyty tak znakomitego gościa zwołano na ten dzień w Świdnicy I Diecezjalny Kongres Młodych. Spotkanie z Kardynałem poprzedzone było Mszą Świętą w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Po Eucharystii ludzie bawili się podczas koncertu Magdy Anioł, a także wzięli udział w nabożeństwie słowa, któremu przewodniczył sam kard. Bertone SDB. Apelował on do młodych, aby zaufali Jezusowi i stali się Jego przyjaciółmi oraz dostrzegali Jego boskie Oblicze w każdym człowieku. Do tego nie wystarczy sam umysł, potrzebne jest przede wszystkim serce.

W niedzielny poranek Eminencja odwiedził nasze seminarium. Było to dla nas historyczne wydarzenie, bo jeszcze nigdy taki wysoki watykański hierarcha nie przekroczył progu świdnickiego "domu ziarna". W spotkaniu z klerykami i wychowawcami nawiązał również do tematu przyjaźni z Chrystusem, a także podkreślał rolę studiowania teologii w kształtowaniu kapłańskiego serca.

Na koniec rozdał wszystkim obecnym ciekawe upominki, m. in. różaniec od Ojca Świętego Benedykta XVI. Sam otrzymał przepiękny kielich mszalny.

Po opuszczeniu gmachu seminarium kard. Bertone SDB udał się do Świdnickiej Kurii Biskupiej, gdzie spotkał się z władzami województwa i przedstawicielami lokalnych samorządów, posłami i senatorami oraz przedstawicielami wyższych uczelni Wrocławia.

Punktem kulminacyjnym wizyty Sekretarza Stanu była Eucharystia sprawowana pod jego przewodnictwem w katedrze. Uczestniczyli w niej m. in. Nuncjusz Apostolski abp Józef Kowalczyk, Henryk kard. Gulbinowicz, metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski oraz nasz pasterz, bp Ignacy Dec. Obecni byli także przedstawiciele władz i liczni goście. W asystę mocno zaangażowali się nasi alumni.

W homilii kard. Bertone SDB oprócz kilku słów wypowiedzianych po polsku, mówił o św. Stanisławie. Ten biskup i męczennik stanął po stronie prawdy i wolności, przeciwstawiając się okrutnym rozkazom króla. Jak powiedział, nauczanie św. Stanisława to przede wszystkim troska o godność i wolność człowieka. Te wartości stały się dzięki niemu dziedzictwem polskiego narodu i Kościoła, który zawsze będzie bronił ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Po Mszy Świętej kard. Bertone SDB pojechał do Dobromierza, gdzie czekali na niego przedstawiciele służby zdrowia, a także osoby chore i niepełnosprawne. W słowie do nich skierowanym wskazywał na Chrystusa, który jest lekarzem zarówno ciała, jak i duszy. Dzięki zawierzeniu Panu można dostąpić ogromnej łaski ułatwiającej przeżywanie cierpienia i śmierci. Na zakończenie spotkania, proboszcz parafii św. Michała, ks. Jan Gargasewicz, otrzymał godność prałata.

Wizyta Tarcisio kard. Bertone SDB należała do najważniejszych wydarzeń tego roku w naszej diecezji. Słowo przez niego skierowane niewątpliwie zaowocuje w naszych sercach i pozwoli nam bardziej poznać Jezusa ? naszego Pana, ale i Wielkiego Przyjaciela.

      

22.06.2007 (piątek)
Przysięga przed przyjęciem święceń diakonatu

Zanim akolici przyjmą święcenia diakonatu, muszą złożyć przysięgę o dobrowolności tych święceń. Taki obrzęd odbył się w seminarium, gdzie sześciu alumnów przyrzekało przed ks. prał. Adamem Bałabuchem i całą wspólnotą.

  

23.06.2007 (sobota)
Święcenia diakonatu

Drugim, po święceniach prezbiteratu, ważnym wydarzeniem są święcenia diakonatu. Tradycja ta zapoczątkowana przez apostołów ma na celu ostateczne przygotowanie do święceń prezbiteratu poprzez praktyki w parafiach, głoszenie słowa Bożego i asystowanie przy celebransie w czasie liturgii.

    

Lista nowo wyświęconych
dk. Paweł Antosiak - parafia pw. Świętych Piotra i Pawła w Strzegomiu
dk. Daniel Kapłon - parafia pw. Chrystusa Króla w Dzierżoniowie
dk. Mariusz Kubik - parafia pw. Świętej Rodziny w Wałbrzychu
dk. Rafał Masztalerz - parafia pw. św. Anny w Wałbrzychu
dk. Mariusz Sajdak - parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Szczawnie-Zdroju
dk. Mateusz Szwed - parafia pw. św. Bartłomieja w Topoli

24.06.2007 (niedziela)
Początek wakacji

Po uroczystościach związanych ze święceniami diakonatu alumni zwyczajowo rozpoczęli wakacje. W ciągu ich trwania czeka ich szereg prac, m. in. grupa robocza.

      

Wybierz kronikę