Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Kronika

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Kronika WSD - Kwiecień 2007

01.04.2007 (niedziela)
Niedziela Palmowa

W Niedzielę Palmową wspólnota seminaryjna uczestniczyła we Mszy Świętej w katedrze. Przewodniczył jej bp Ignacy Dec. Poprzedzało ją nabożeństwo w kościele pw. NMP Królowej Polski w Świdnicy i przemarsz ulicami miasta. W ten sposób chciano uczcić drugą rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II.

  

05.04.2007 (czwartek)
Msza Krzyżma Świętego

W katedrze świdnickiej zebrało się większość księży z diecezji pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, swojego pasterza. Odprawiono bowiem w tym dniu Mszę Krzyżma Świętego.

  

14.04.2007 (sobota)
Pielgrzymka do Krakowa-Łagiewnik po Obraz Jezusa Miłosiernego

Można zadawać wiele pytań dotyczących Bożego Miłosierdzia. Wiele z nich, być może wszystkie, pozostaną bez odpowiedzi. Bez względu na to ile pytań zadamy i jakich odpowiedzi udzielimy, Miłosierdzie Boże zostanie wielką, niezgłębioną tajemnicą, którą wciąż należy kontemplować. Z tą myślą bp Ignacy Dec razem z wiernymi naszej diecezji dokonał uroczystego przyjęcia obrazu Jezusa Miłosiernego w światowym centrum Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Tym samym rozpoczęła się peregrynacja tego obrazu w diecezji świdnickiej. Życząc sobie nawzajem i mając nadzieję na wiele łask od Jezusa Miłosiernego, chcielibyśmy aby uroczysty charakter, jaki towarzyszył naszej pielgrzymce, był obecny w każdej parafii podczas peregrynacji.

      

21.04.2007 (sobota)
Spotkanie Koła Naukowego

Koło Naukowe zorganizowało po raz pierwszy w historii wykład. Prelegentem był ks. dr Leopold Rzodkiewicz, rektor seminarium legnickiego, który mówił na temat: "Ewangelii Judasza jako manuskryptu gnostyckiego".

  

22.04.2007 (niedziela)
Wyjazd do Piławy Górnej

Na zaproszenie ks. prał. Zbigniewa Wolanina, proboszcza parafii pw. św. Marcina w Piławie Górnej, grupa alumnów udała się do tej wspólnoty. Towarzyszył im ks. kan. Stanisław Przerada, ojciec duchowny.

  

22.04.2007 (niedziela)
Dzień skupienia prezesów Towarzystwa Przyjaciół WSD

W tym roku 3. niedziela Wielkanocna była okazją do spotkań z przyjaciółmi naszego seminarium. Tego dnia gościliśmy u nas prezesów Towarzystw Przyjaciół. Uczestniczyli oni we Mszy Świętej, którą sprawował ks. prał. Adam Bałabuch, rektor. Nie zabrakło podziękowań za dotychczasową współpracę i próśb o dalszą pomoc. Po Eucharystii był czas do porozmawiania przy poczęstunku i omówienia ważnych spraw dotyczących naszego seminarium.

W tym dniu odwiedzili nas również przyjaciele z Kudowy-Zdroju. Niewątpliwie takie spotkania ubogacają, a my cieszymy się ponieważ z roku na rok coraz więcej osób chce aktywnie uczestniczyć w życiu naszego seminarium poprzez przynależność do Towarzystwa Przyjaciół.

  

23.04.2007 (poniedziałek)
Uroczystość św. Wojciecha

Po raz drugi w naszym domu obchodziliśmy uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, Biskupa i Męczennika. W gronie księży profesorów i naszych proboszczów bp Ignacy Dec przewodniczył Eucharystii. Podczas homilii podkreślone zostało zdanie, że my, przygotowujący się do kapłaństwa musimy być gotowi na męczeństwo i na świadectwo.

Na koniec Mszy Świętej odznaczenia biskupie otrzymały osoby, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju naszego seminarium. Były to Ewa Leśniewska, Bolesław i Edward Marciniszynowie oraz Marek Kawałko, który nie mógł być z nami, ale za którego odznaczenie odebrała małżonka.

Odpustowy dzień był też okazją do spotkania księży przełożonych i profesorów z proboszczami, którzy zapoznali się z dotychczas wykonanymi pracami i planami rozbudowy naszego seminarium.

      

29.04.2007 (niedziela)
Niedziela Dobrego Pasterza

Ostatnia niedziela kwietnia, zwana również Niedzielą Dobrego Pasterza, jest zawsze dobrym momentem do przemyśleń na temat powołania. Tego dnia wszyscy alumni wyjechali z seminarium do poszczególnych parafii naszej diecezji, by dzielić się świadectwem i jednocześnie realizować swoje powołanie. Ta forma propagowania powołania do kapłaństwa na stałe zagościła w tradycji naszego seminarium.

Wybierz kronikę