Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Kronika

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Kronika WSD - Październik 2006

01.10.2006 (niedziela)
Dzień skupienia

Wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego w seminarium miał miejsce dzień skupienia.

02.10.2006 (poniedziałek)
Krwiodawstwo

Grupa alumnów udała się oddać krew. W ten sposób mogą oni pomóc ludziom w potrzebie i uratować ich życie.

  

02.10.2006 (poniedziałek)
Początek wykładów

W seminarium rozpoczęły się wykłady. Tak zainaugurowano Rok Akademicki 2006/2007.

05.10.2006 (czwartek)
Pierwszy czwartek miesiąca

Pierwszy czwartek miesiąca października związany był z Mszą Świętą w katedrze świdnickiej, której przewodniczył ks. prał. Adam Bałabuch, rektor wspólnoty. Po Eucharystii odbyły się jeszcze "Wieczory świdnickie".

W katedrze modliły się wraz z alumnami siostry jadwiżanki posługujące w naszym domu, s. Maksymiliana Apolonia Jakubaszak CSSH oraz s. Brygida Dorota Drajok CSSH.

  

09.10.2006 (poniedziałek)
Wybory dziekana alumnów

Klerycy wybierali dziekanów alumnów, czyli osoby, które będą ich reprezentowali przez najbliższy rok. Dziekanem został Piotr Pieczątkiewicz, natomiast jego zastępcą Sebastian Bardas.

  

12.10.2006 (czwartek)
Sympozjum naukowe

Wspólnota seminaryjna brała udział w sympozjum naukowym zorganizowanym przez Stowarzyszenie "Civitas Christiana" na temat - "Jan Paweł II promotorem godności człowieka". Wśród prelegentów znaleźli się m. in. bp Józef Kupny, biskup pomocniczy katowicki, bp Ignacy Dec oraz ks. dr Janusz Czarny.

    

14.10.2006 (sobota)
Inauguracja Roku Akademickiego 2006/2007

Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2006/2007 to bardzo ważne wydarzenie. Alumni pierwszego roku jak i osoby świeckie zostali włączeni do grona studentów Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wykład inauguracyjny wygłosił abp Stanisław Nowak, który mówił o formacji seminaryjnej w świetle ostatnio wydanych dokumentów. Podkreślił wartość formacji ludzkiej w kształtowaniu osobowości przyszłego kapłana.

    

15.10.2006 (niedziela)
Dzień Papieski

Kościół w Polsce obchodził kolejny Dzień Papieski. W związku z tym wspólnota udała się do katedry, gdzie uczestniczyła we Mszy Świętej sprawowanej pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, biskupa świdnickiego.

  

15.10.2006 (niedziela)
Mecz piłkarski

Drużyna piłkarska rozegrała mecz z reprezentantami pogotowia ratunkowego. Klerykom udało się pokonać rywala.

  

17.10.2006 (wtorek)
Imieniny bp. Ignacego Deca

W katedrze odbyła się Msza Święta, na którą udała się wspólnota seminaryjna. Wiązała się ona ze wspomnieniem św. Ignacego Antiocheńskiego ? patrona bp. Ignacego Deca.

  

18.10.2006 (środa)
Różaniec w ogrodzie

Wspólnota seminaryjna udała się do ogrodu, aby pod pomnikiem Matki Bożej odprawić nabożeństwo różańcowe.

  

21.10.2006 (sobota)
Dzień skupienia księży neoprezbiterów

Do seminarium przyjechali księża neoprezbiterzy. Uczestniczyli oni w swoim dniu skupienia.

  

22.10.2006 (niedziela)
Wyjazd na Ślężę

Ksiądz kan. Tadeusz Chlipała, dyrektor administracyjny seminarium, zorganizował wyjazd. Wraz z alumnami z pierwszego i trzeciego kursu oraz kilkoma diakonami udał się na Ślężę.

  

27.10.2006 (piątek)
Sympozjum naukowe dotyczące choroby Alzheimera

Alumni uczestniczyli w sympozjum naukowym. Poświęcone ono było psychologicznym i medycznym problemom starości. Wśród omówionych cho­rób szczególnie skupiono się na chorobie Alzheimera. Spotkanie to było zorganizowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku, Towarzystwo Alzheimerowskie i Akademię Medyczną oraz WSD Diecezji Świdnickiej.

  

31.10.2006 (wtorek)
Uroczyste nałożenie tunik alumnom pierwszego roku

Pierwszym ważnym wydarzeniem dla każdego seminarzysty jest przyjęcie stroju liturgicznego, który będzie mu służył aż do dnia otrzymania sutanny. Jest to niezwykle wymowna uroczystość ? najmłodsi bracia wobec biskupa, swoich przełożonych, całej wspólnoty seminaryjnej, wraz z bliskimi decydują się w bardzo widoczny sposób na odważne kroczenie drogą, na którą powołał ich Chrystus. Wielkie zobowiązanie, ale także wielka radość, radość tym większa, że przeżywana przez młode i pełne zapału serca. W naszej wspólnocie tuniki przyjęło szesnastu alumnów. W czasie Mszy Świętej bp Ignacy Dec podkreślił, że biel szaty, którą przyjmują, ma konkretną symbolikę ? czystość, tak własnego serca jak i intencji, którymi kierować powinien się powołany.

    

Wybierz kronikę