Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > O seminarium > Patron seminarium

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Św. Wojciech - patron seminarium w Świdnicy

 
Patronem świdnickiego Seminarium jest  św. Wojciech, biskup i męczennik, którego wybór zatwierdził na początku istnienia naszego seminarium Biskup Ignacy Dec, pierwszy biskup świdnicki. 
 
Bp Ignacy tak scharakteryzował jego postać w czasie homilii z okazji uroczystości patronalnej w naszym domu (23.04.2008):
 
"W życiu św. Wojciecha wypełniły się słowa Jezusa o ziarnie pszenicznym, które obumarło, aby przyniosło plon obfity. Jako powołani w naszych czasach przez Pana idziemy na trudną służbę. Może nie będzie w tej służbie tak wielkich przeciwności, na jakie natrafił św. Wojciech, ale na pewno trudności się pojawią. Trzeba być przeświadczonym, że się idzie na trudną służbę, a więc może być podobnie jak w przypadku świętego Wojciecha. Na wzór naszego świętego patrona chcemy jednak być zawsze otwarci na działanie Ducha Świętego, aby być świadkami Chrystusa i w Niego nie tylko wierzyć ale i dla Niego cierpieć. Idziemy do kapłaństwa nie dla znalezienia wygód, nie dla szukania zaszczytów, honorów, awansów, ale do składania świadectwa o Chrystusie i Jego Ewangelii.
 
To świadectwo powinno być widoczne w seminarium. Mamy dzisiaj wspaniałych kapłanów pasterzy, którzy takie świadectwo składają. Pomijając już wielkich pasterzy naszego Kościoła, znakomitych papieży, mamy także i w naszej diecezji pasterzy których trzeba podziwiać, i którzy na co dzień niekiedy w przeciwnościach składają świadectwo Chrystusowi i swoją gorliwością budują Kościół Boży."