Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > O seminarium > Historia seminarium

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Historia WSD w Świdnicy

Bł. Ojciec Święty Jan Paweł II powołał w 2004 r. do istnienia Diecezję Świdnicką, a jej pierwszym biskupem mianował ks. prof. dr. hab. Ignacego Deca, ówczesnego Rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Jedną z pierwszych decyzji nowego biskupa było powołanie do istnienia instytucji odpowiedzialnej za przygotowanie i kształcenie jej duchowieństwa, diecezjalnego wyższego seminarium duchownego. Początkowo, przez wzgląd na brak własnych budynków i pomieszczeń na terenie nowej diecezji, seminarium nasze działało w strukturach Seminarium Wrocławskiego. 

W 2005 r. w Świdnicy rozpoczęły się prace remontowe i budowlane w zakupionych od Starostwa Świdnickiego budynkach, celem zaadaptowania ich do potrzeb seminarium, wtedy też do części mieszkalnej wprowadzili się pierwsi alumni.
 
W roku 2010 udało się zamknąć najważniejsze inwestycje, gotowe są pokoje mieszkalne, sale wykładowe, refektarz, czytelnia, biblioteka, aula akademicka oraz nowa kaplica główna. 
 
W dniu 26.11.2010 A.D. Seminarium zostało uroczyście poświęcone przez JEm Ks. Zenona Kard. Grocholewskiego.
 
W maju 2011 r. z naszego "domu ziarna" wyszło 18 pierwszych absolwentów, którzy całą formację duchowną przeżyli w nowym seminarium diecezji świdnickiej.
 
Więcej o historii  WSD w Świdnicy (w przygotowaniu)
 

Odwiedzili nas

Więcej o wizytach ważnych osobistości (w przygotowaniu)
 

Kronika budowy seminarium

Ciekawy reportaż z czasów rozbudowy WSD w Świdnicy znajdziesz pod adresem www.budujemyseminarium.pl .