Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Kronika

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Kronika WSD - Sierpień 2019

11.08.2019 - 12.08.2019 (nie - pon)
Wakacyjny dzień skupienia alumnów

W XIX Niedzielę Zwykłą w Wyższym Seminarium Duchownym w Świdnicy rozpoczął się wakacyjny dzień skupienia dla alumnów. Przewodniczył mu ks. Piotr Gołuch – Ojciec Duchowny. Tegoroczne ćwiczenia duchowe odbyły się pod hasłem: „Kiedy spotkam się z Jezusem” i obejmowały konferencje, wspólną modlitwę Liturgią Godzin oraz adoracje Najświętszego Sakramentu. Na koniec dnia skupienia diakoni i akolici otrzymali z rąk ks. Marcina Dolaka - Wicerektora WSD w Świdnicy skierowania na parafie, w których od września rozpoczną praktyki duszpasterskie.

Praktyki akolitów WSD Diecezji Świdnickiej :

 1. Jarosław Biłozor – Świebodzice, par. pw. św. Brata Alberta
 2. Emil Dudek – Wałbrzych, par. pw. Aniołów Stróżów
 3. Łukasz Ladra – Dzierżoniów, par. pw. Maryi Matki Kościoła
 4. Paweł Nowotyński – Nowa Ruda-Słupiec, par. pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej
 5. Wojciech Pawlina – Świdnica, par. pw. Ducha Świętego
 6. Grzegorz Wołoch – Strzegom, par. pw. św. Piotra i Pawła

Praktyki diakonów WSD Diecezji Świdnickiej :

 1. dk. Grzegorz Banda – Świdnica, par. pw. św. Stanisława i Wacława
 2. dk. Mateusz Grzegorczyk – Bielawa, par. pw. Wniebowzięcia NMP
 3. dk. Bartosz Kocur – Wałbrzych, par. pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
 4. dk. Daniel Kołodziejczyk – Dzierżoniów, par. pw. Chrystusa Króla
 5. dk. Michał Pietraszek – Polanica Zdrój, par. pw. Wniebowzięcia NMP
 6. dk. Jakub Zajadły – Świdnica, par. pw. św. Andrzeja Boboli

22.08.2019 - 26.08.2019 (czw - pon)
Pielgrzymka na Górę Igliczną

Już po raz czternasty ze świdnickiego "Domu Ziarna" wyruszyła Piesza Pielgrzymka Alumnów roku III do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Przyczyny Naszej Radości - Maria Śnieżna na Górę Igliczną. Bracia Bartłomiej, Patryk, Mariusz i Wojciech pragną w ten sposób jeszcze lepiej przygotować się do obłóczyn, czyli przyjęcia stroju duchownego, które będą miały miejsce już w grudniu bieżącego roku. Patronem kursu jest św. Augustyn z Hippony – żyjący na przełomie IV i V w. biskup i doktor Kościoła. 

Dzień I (czwartek), Świdnica – Piskorzów – Bielawa

Bracia z kursu III rozpoczęli w kaplicy seminaryjnej swoje rocznikowe pielgrzymowanie wraz ze swoim przełożonym – ks. Tomaszem Ziębą – Prefektem WSD w Świdnicy. Po błogosławieństwie udzielonym przez ks. dr. Tadeusza Chlipałę, Rektora świdnickiego Seminarium alumni udali się do parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie. Na trasie pielgrzymki klerycy odwiedzili także parafię pw. św. Jana Nepomucena w Piskorzowie, gdzie dzięki uprzejmości tamtejszego proboszcza zjedli ciepły posiłek. Po południu dotarli do celu pierwszego dnia, czyli do parafii w Bielawie. Uczestniczyli tam we Mszy Świętej, której przewodniczył i homilię wygłosił opiekun roku trzeciego ks. Tomasz Zięba. Po zakończonej Eucharystii bracia dzięki uprzejmości Księdza Prałata Stanisława Chomiaka udali się na plebanie, gdzie czekała na nich kolacja i pierwszy nocleg. 

Dzień II (piątek), Bielawa – Nowa Ruda-Słupiec 

Po porannej jutrzni, klerycy wraz z Księdzem opiekunem udali się na górzysty etap do Nowej Rudy - Słupca. Po dotarciu na miejsce, czyli do parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie-Słupcu, uczestniczyli w wieczornej Eucharystii. Po Mszy Świętej klerycy udali się na plebanie gdzie zostali podjęci kolacją, po której wraz z wikariuszami nawiedzili Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, gdzie modlili się nieszporami. Po zakończonym dniu bracia udali się na nocleg.

Dzień III (sobota), Nowa Ruda-Słupiec – Wambierzyce – Polanica Zdrój

Po porannych modlitwach alumni wyruszyli z Nowej Rudy-Słupca w dalszą wędrówkę, kierując się w stronę Wambierzyc. Po nawiedzeniu tamtejszego Sanktuarium NMP Królowej pielgrzymi uczestniczyli we Mszy Świętej. Klerycy dzięki życzliwości ojców franciszkanów mieli okazję gościć w ich klasztorze, gdzie posilili się obiadem. Po zakończonej wizycie z franciszkańskim błogosławieństwem bracia wyruszyli na pątniczy szlak prowadzący do Polanicy Zdroju do parafii pw. Wniebowzięcia NMP, gdzie po kolacji w parafii pw. Wnieebowzięcia NMP, zostali zakwaterowani na nocleg.

Dzień IV (niedziela), Polanica Zdrój – Stara Łomnica – Bystrzyca Kłodzka

W XXI Niedzielę Zwykłą alumni wraz z Księdzem Prefektem uczestniczyli w Eucharystii, na początku której w imieniu całej wspólnoty parafialnej zostali przywitani przez Księdza Prałata Antoniego Kopacza – proboszcza parafii w Polanicy Zdroju. Na zakończenie Najświętszej Ofiary przedstawiciele tamtejszego Towarzystwa Przyjaciół WSD w Świdnicy wręczyli pielgrzymom pamiątkowe upominki. Po zrobieniu wspólnej fotografii Ksiądz Prałat Antonii Kopacz oprowadził kleryków po tamtejszej świątyni. Następnie klerycy udali się w dalszą drogę. Około południa dotarli do parafii pw. św. Małgorzaty w Starej Łomnicy, gdzie dzięki życzliwości o. Józefa Kucińskiego SSCC – Sercana Białego, mogli liczyć na ciepły posiłek. Po nabraniu sił do dalszego pielgrzymowania bracia kursowi wraz z opiekunem udali się w kierunku Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie przybyli w godzinach popołudniowych. W parafii pw. św. Michała Archanioła. Bystrzyca Kłodzka była ostatnim miejscem noclegu w tegorocznej pielgrzymce. Ksiądz Prałat Stefan Smoter, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła, przywitał seminarzystów i udzielił im gościny na plebanii. Po Mszy Świętej czekające przed kościołem rodziny zabrały kleryków na nocleg.

Dzień V (poniedziałek), Bystrzyca Kłodzka – Góra Igliczna

Ostatni dzień pielgrzymowania klerycy rozpoczęli jutrznią, którą odmówili w kościele parafialnym w Bystrzycy Kłodzkiej, po której udali się już bezpośrednio na Górę Igliczną. Tam w samo południe w Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, pod przewodnictwem ks. Prefekta alumni wraz z o. Krzysztofem Mielnikiem – Ojcem Duchownym braci z kursu III uczestniczyli  we Mszy Świętej. Po Eucharystii Kustosz Sanktuarium, ks. kan. Andrzej Adamiak, podjął kleryków i księży poczęstunkiem, po którym zebrani otrzymali okolicznościowe pamiątki związane z Sanktuarium. Klerycy, po złożeniu podziękowań Księdzu Kustoszowi wrócili do swoich rodzinnych parafii.

31.08.2019 - 25.09.2019 (sob - śro)
Praktyka duszpasterska diakonów i akolitów

Ostatniego dnia sierpnia diakoni i akolici naszej seminaryjnej wspólnoty udali się do wyznaczonych parafii Diecezji Świdnickiej, gdzie rozpoczną praktyki duszpasterskie. Podczas ich trwania poszerzą swoją wiedzę i umiejętności z zakresu funkcjonowania kancelarii, będą również pomagać księżom w organizowaniu liturgii i grup parafialnych, a także katechizować w szkołach. Praktyki potrwają do 25 września bieżącego roku.

Wybierz kronikę