Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Kronika

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Kronika WSD - Listopad 2018

11.11.2018 (niedziela)
Narodowe Święto Niepodległości

Uroczystości obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęły się Eucharystią w świdnickiej katedrze, której przewodniczył JE ks. bp Ignacy Dec przy asyście liturgicznej przygotowalnej przez alumnów. Ordynariusz diecezji świdnickiej w wygłoszonej homilii wskazał na potrzebę modlitwy dziękczynnej i błagalnej za Ojczyznę. Polsce trzeba składać dar uczciwej pracy i cichego cierpienia. Ksiądz Biskup wskazał na św. Jana Pawła II jako wzór patrioty, który zawsze i wszędzie podkreślał swoją narodowość. Na koniec homilii główny celebrans odmówił modlitwę za Ojczyznę Sługi Bożego ks. Piotra Skargi.

 

10.11.2018 (sobota)
Msza Święta imieninowa ks. Wicerektora

W przeddzień liturgicznego wspomnienia św. Marcina z Tours, wspólnota seminaryjna uczestniczyła w uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. Wicerektor Marcin Dolak. Na początku ks. Rektor Tadeusz Chlipała podziękował solenizantowi za zaangażowanie w posługę wicerektora i wykładowcy oraz świadectwo życia, a także życzył ks. Marcinowi obfitości darów Ducha Świętego w wypełnianiu codziennych obowiązków.

Homilię wygłosił ks. Robert Szwabowicz, wykładowca podyplomowych studiów teologicznych, w której wskazał na pełne zaufanie Bogu jako środek wiecznego szczęścia. Dzięki temu człowiek potrafi dziękować, zobaczyć najdrobniejsze dobro i dobrze służyć bliźniemu. Jest to droga do zdobycia przyjaciół i chwały nieba.

Na zakończenie Mszy Świętej dziekani alumnów złożyli ks. Marcinowi Dolakowi życzenia.

 

08.11.2018 (czwartek)
Eucharystia w intencji zmarłych kapłanów

Wieczornej Mszy Świętej w intencji zmarłych kapłanów diecezji świdnickiej przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Tadeusz Chlipała. Trwając w głębszym zastanowieniu nad przemijalnością życia i nawiązując do Słowa Bożego, Ksiądz Rektor zwrócił uwagę na nawrócenie człowieka, który idąc za Jezusem będzie przemieniał ludzkie serca sprawiając radość w niebie. Powinniśmy trwać w takiej postawie, dbając o sprawy wieczne, aby być przygotowanym na Spotkanie z Bogiem.

 

08.11.2018 (czwartek)
Modlitwa na cmentarzu

Wspólnota seminaryjna udała się na cmentarz, aby modlić się za zmarłych prezbiterów i siostry zakonne. Ksiądz Rektor Tadeusz Chlipała, wzbudzając refleksję nad życiem wiecznym, rozpoczął w kaplicy cmentarnej koronkę do Miłosierdzia Bożego. Następnie wspólnota przeszła w miejsca spoczynku księży diecezji świdnickiej i sióstr zakonnych posługujących w Świdnicy.

 

07.11.2018 (środa)
Dzień skupienia księży neoprezbiterów

Do świdnickiego Seminarium przybyli księża neoprezbiterzy, by uczestniczyć w drugim dniu skupienia w tym roku akademickim. Rozpoczął się on wspólnie sprawowaną Eucharystią w kaplicy głównej. Głównym celebransem był i homilię wygłosił ks. bp Ignacy Dec. Następnie odbyło się  spotkanie formacyjne, które poprowadził ks. Włodzimierz Binkowski, Wiceoficjał Sądu Biskupiego w Świdnicy. Dzień skupienia zakończył się wspólnym obiadem w seminaryjnym refektarzu.

 

06.11.2018 (wtorek)
Rada pedagogiczna i imieniny ks. Rektora

W gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy odbyła się rada pedagogiczna, w której wzięli udział ks. bp Ignacy Dec, księża moderatorzy oraz wykładowcy naszego seminarium. Głównym tematem były zbliżające się obłóczyny alumnów kursu III. W tym czasie w kaplicy głównej trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. Po zakończonych obradach wszyscy udali się do seminaryjnego refektarza na kolację imieninową ks. Tadeusza Chlipały. Po modlitwie, przedstawiciele alumnów złożyli życzenia Księdzu Rektorowi. Głos zabrał również ks. bp Ignacy Dec wyrażając swoją wdzięczność za wieloletnią pracę i trud włożony w budowę seminarium.

 

Wybierz kronikę