Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Kronika

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Kronika WSD - Sierpień 2018

15.08.2018 (środa)
800-lecie Wambierzyc

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy wzięła udział w uroczystościach związanych z 800-leciem Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach. Jubileuszowej Mszy Świętej na Placu Koronacyjnym przewodniczył JE Ks. Bp Jan Vokal z Hradec Kralove. Homilię wygłosił natomiast JE Ks. Bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej.

Po zakończonej Eucharystii Ks. Rektor Tadeusz Chlipała wraz z Ks. Wicerektorem Marcinem Dolakiem wręczyli diakonom i akolitom skierowania na parafie, w których od września rozpoczną praktyki duszpastersko-katechetyczne.

PRAKTYKI AKOLITÓW:

 1. Grzegorz Banda: Wałbrzych, par. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
 2. Mateusz Grzegorczyk: Dzierżoniów, par. pw. Maryi Matki Kościoła
 3. Wojciech Jaszczyszyn: Świebodzice, par. pw. św. Brata Alberta
 4. Bartosz Kocur: Świdnica, par. pw. Ducha Świętego
 5. Daniel Kołodziejczyk: Kudowa Zdrój, par. pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej
 6. Łukasz Ladra: Nowa Ruda Słupiec, par. pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej
 7. Michał Pietraszek: Żarów, par. pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
 8. Jakub Zajadły: Mieroszów, par. pw. św. Michała Archanioła

PRAKTYKI DIAKONÓW:

 1. Jarosław Buczyński: Lądek Zdrój, par. pw. Narodzenia NMP
 2. Adrian Fajkowski: Polanica Zdrój, par. pw. Wniebowzięcia NMP
 3. Michał Gibek: Wałbrzych, par. pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
 4. Tomasz Kowalczuk: Świdnica, par. pw. św. Andrzeja Boboli
 5. Krzysztof Malinowski: Bielawa, par. pw. Wniebowzięcia NMP
 6. Radosław Mielczarek: Wałbrzych, par. pw. Aniołów Stróżów
 7. Adam Przybysz: Świdnica, par. pw. NMP Królowej Polski
 8. Piotr Sipiorski: Świdnica, par. pw. św. Stanisława i Wacława
 9. Bartosz Tusiński: Piława Górna, par. pw. św. Marcina
 10. Mateusz Zając: Dzierżoniów, par. pw. Chrystusa Króla

22.08.2018 - 26.08.2018 (śro - nie)
Pielgrzymka na Górę Igliczną

W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej, czterech kleryków trzeciego roku wraz z opiekunem swojego rocznika ks. Andrzejem Majką wyruszyło w XIII Pieszej Pielgrzymce Alumnów na Górę Igliczną. Kilkudniowe rekolekcje w drodze są przygotowaniem duchowym przed przyjęciem stroju duchownego. Tuż przed rozpoczęciem wędrówki ks. Marcin Dolak przewodniczył modlitwie w kaplicy głównej oraz udzielił pątnikom błogosławieństwa. Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem: „Uczynił tak, jak mu polecił Anioł Pański”.

Foto: Gość Świdnicki


Dzień 1

Pielgrzymi odwiedzili tego dnia parafię pw. NMP Częstochowskiej w Bojanicach. Po zregenerowaniu sił, alumni wraz ze swoim opiekunem udali się do parafii pw. św. Jana Nepomucena w Piskorzowie, gdzie czekał na nich ciepły posiłek. Punktem docelowym pierwszego dnia wędrówki była parafia pw. św. Antoniego w Pieszycach, gdzie klerycy uczestniczyli w Eucharystii.


Dzień 2

Alumni po wspólnej modlitwie Jutrznią w parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Pieszycach wyruszyli w dalszą drogę. Pierwszy postój miał miejsce w Ostroszowicach. Następnie pielgrzymi odwiedzili wspólnotę parafialną w Srebrnej Górze. Po przejściu łącznie 25 km dotarli na miejsce noclegu. Tego dnia zakwaterowanie dla pątników zapewniły Siostry Jadwiżanki w Brzeźnicy.


Dzień 3

Trzeciego dnia pielgrzymki pątnicy mieli do pokonania aż 28 km. Jak co dzień, wędrówkę rozpoczęli wspólną modlitwą. Do kleryków dołączył dziś o. Piotr Gołuch, ojciec duchowny alumnów. Pielgrzymi w czasie drogi zatrzymali się w Sanktuarium NMP Strażniczki Wiary w Bardo, a także nawiedzili Klasztor Sióstr Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji w Kłodzku. Ostatnim punktem dnia była Msza Święta w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Krosnowicach.

 


Dzień 4

Przedostatni dzień pielgrzymowania rozpoczął się wcześnie rano od Jutrzni. Zaraz po niej, pątnicy wyruszyli z parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Krosnowicach w dalszą trasę. Celem dzisiejszego dnia było dojście do parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Idzikowie. Po drodze alumni wraz z o. Piotrem Gołuchem odwiedzili mieszkańców Gorzanowa oraz parafię pw. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie zjedli ciepły posiłek.


Dzień 5

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej czterech alumnów dotarło do Sanktuarium Marii Śnieżnej Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej. W samo południe uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ks. Rektor Tadeusz Chlipała. Po zakończonej Eucharystii, ks. Andrzej Adamiak, rektor tamtejszego sanktuarium podjął wszystkich przybyłych gości poczęstunkiem.

Wybierz kronikę