Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Kronika

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Kronika WSD - Styczeń 2018

13.01.2018 - 14.01.2018 (sob - nie)
Dzień skupienia

W sobotni wieczór, śpiewem hymnu „O Stworzycielu Duchu przyjdź”, wspólnota seminaryjna rozpoczęła dzień skupienia, który poprowadził ks. Andrzej Kuźmicki– kapłan archidiecezji wrocławskiej. Jednodniowe ćwiczenia duchowne obejmowały wspólną modlitwę Liturgią Godzin, konferencje, Eucharystię oraz adorację Najświętszego Sakramentu. 

12.01.2018 (piątek)
Spotkanie opłatkowe TPS w Goczałkowie

Alumni roku czwartego wraz z ks. Rektorem Tadeuszem Chlipałą udali się do parafii Chrystusa Króla w Goczałkowie, gdzie odbyło się spotkanie opłatkowe Towarzystwa Przyjaciół Seminarium. Rozpoczęło się ono Mszą Świętą, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Rektor. Po zakończonej Eucharystii, wszyscy udali się na poczęstunek i wspólne kolędowanie do świetlicy wiejskiej.

11.01.2018 (czwartek)
Wyjazd kursu V do Katowic

Alumni kursu V wraz z ks. Rektorem Tadeuszem Chlipałą udali się do Katowic, gdzie odbyło się czuwanie przy jednej z największych w Europie szopek bożonarodzeniowych. Znajduje się ona w bazylice Ojców Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach i zajmuje cały główny ołtarz i boczne nawy. Uroczystej Mszy Świętej w bazylice przewodniczył Ks. bp Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Wyjazd był również sposobnością do spotkania z braćmi franciszkanami oraz alumnami Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. 

11.01.2018 (czwartek)
Msza czwartkowa

W czwartkowy wieczór, wspólnota seminaryjna zgromadziła się w kaplicy głównej, by modlić się w intencji powołań. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił JE Ks. bp Ignacy Dec. Biskup Świdnicki, nawiązując do dzisiejszej Ewangelii podkreślił, że Chrystus dotyka każdego z nas. Czyni to przez sakramenty. Główny celebrans wskazał, że postawa osoby trędowatej, o której czytamy w Liturgii Słowa winna być dla nas przykładem. Wyróżnić można w niej przyjście do Jezusa, padnięcie przed Nim na kolana i przedstawienie prośby, nie narzucając przy tym własnej woli, ale być gotowym do przyjęcia Bożego planu, który może być nieco inny od naszego. Ks. bp Ignacy Dec zachęcał również do uczenia się postawy dyskrecji, która jest niezwykle ważna w posłudze kapłańskiej. 

08.01.2018 (poniedziałek)
Opłatek dziennikarzy

W poniedziałkowy poranek do naszej wspólnoty przybyli przedstawiciele świata mediów. Pierwszym punktem dzisiejszego spotkania opłatkowego była Liturgia Słowa, której przewodniczył ks. bp Ignacy Dec. Następnie zaproszeni goście udali się do refektarza, aby obejrzeć jasełka w wykonaniu alumnów roku drugiego, podzielić się opłatkiem i spożyć wspólnie posiłek. 

07.01.2018 (niedziela)
Spotkanie opłatkowe TPS

W Niedzielę Chrztu Pańskiego do gmachu naszego seminarium przybyli członkowie Towarzystwa Przyjaciół Seminarium, a także studenci świeccy. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Rektor Tadeusz Chlipała.

Po zakończonej Mszy Świętej goście udali się do auli seminaryjnej, gdzie słowa powitania wygłosił ks. Tadeusz Chlipała, Rektor WSD w Świdnicy. Następnie klerycki zespół „The Clouds” poprowadził wspólne kolędowanie, po którym alumni kursu drugiego wystawili jasełka. Dziekan alumnów skierował do zgromadzonych życzenia, a po nich głos zabrali: Pani Ewa Miałkowska- prezes TPS i ks. Rektor Tadeusz Chlipała. Później była okazja do podzielenia się opłatkiem. Dzisiejsze spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem w seminaryjnym refektarzu. 

06.01.2018 (sobota)
Objawienie Pańskie

W uroczystość Objawienia Pańskiego wspólnota seminaryjna udała się do katedry świdnickiej, gdzie Mszy Świętej przewodniczył JE Ks. bp Ignacy Dec. Ordynariusz świdnicki w wygłoszonej przez siebie homilii pochylił się nad przesłaniem wydarzeń związanych z osobami trzech mędrców. Głównym ich znaczeniem jest to, że Jezus Chrystus objawił się nie tylko pastuszkom, ale ludziom wszystkich narodów i języków. Główny celebrans podkreślił, że Chrystus przyszedł na świat dla całej ludzkości. Oddał życie za wszystkich i przyniósł zbawienie.

Zgodnie ze zwyczajem, diakon w uroczysty sposób ogłosił daty tegorocznych świąt. Następnie miał miejsce obrzęd poświęcenia kredy i kadzidła. Po zakończonej Eucharystii spod katedry świdnickiej wyruszył Orszak Trzech Króli. 

06.01.2018 (sobota)
Kolęda w seminarium

W poranek uroczystości Objawienia Pańskiego alumni wraz z księżmi przełożonymi zgromadzili się w kaplicy głównej, by wspólnie odmówić Modlitwę w ciągu dnia, której przewodniczył ks. Rektor Tadeusz Chlipała. Po jej zakończeniu, ks. Rektor poświęcił wodę, kadzidło i kredę, a następnie cała wspólnota udała się ze śpiewem na ustach do mieszkań księży przełożonych, alumnów i innych pomieszczeń naszego seminarium. Ofiary zebrane podczas kolędy zostaną przeznaczone na pomoc seminarium w Afryce. 

Wybierz kronikę