Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Kronika

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Kronika WSD - Wrzesień 2017

11.09.2017 - 14.09.2017 (pon - czw)
Rekolekcje kapłańskie

W gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy odbyły się rekolekcje dla kapłanów naszej diecezji, które poprowadził ks. bp Wojciech Osial, biskup pomocniczy diecezji łowickiej. Kilkudniowe ćwiczenia duchowe obejmowały m.in. wspólną modlitwę Liturgią Godzin, adorację Najświętszego Sakramentu, codzienną Mszę Świętą i konferencje. Eucharystii kończącej rekolekcje kapłańskie przewodniczył ks. bp Ignacy Dec, Biskup Świdnicki.

12.09.2017 (wtorek)
Egzamin wstępny

W gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy odbył się drugi egzamin wstępny. Przystąpił do niego jeden kandydat. Egzamin składał się z dwóch części. Pierwsza to test pisemny, którego celem było sprawdzenie wiedzy z treści Ewangelii według św. Marka, fragmentów Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz adhortacji apostolskiej Ojca świętego Franciszka Evangelii Gaudium. Drugą część egzaminu wstępnego stanowiła rozmowa kwalifikacyjna z księdzem rektorem. Alumni pierwszego roku rozpoczną formację 23 września.

18.09.2017 (poniedziałek)
Pogrzeb siostry ks. bp. Ignacego Deca

Grupa alumnów wraz z księdzem Rektorem Tadeuszem Chlipałą udała się do Leżajska (woj. podkarpackie), by uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych śp. Pani Marii Zygmunt, siostry ks. bp. Ignacego Deca. Eucharystii sprawowanej w Bazylice Zwiastowania NMP w Leżajsku przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki. 

23.09.2017 (sobota)
Przyjazd alumnów pierwszego roku

W liturgiczne wspomnienie św. o. Pio z Pietrelciny do „Domu Ziarna” przybyli alumni pierwszego roku, którzy rozpoczynają swoją formację ku kapłaństwu tydzień przed przyjazdem całej wspólnoty seminaryjnej. Na pierwszym roku formację rozpoczęło czterech alumnów. 

25.09.2017 (poniedziałek)
Zwiedzanie katedry

Alumni kursu pierwszego wraz z o. Mirosławem Rakoczym, ojcem duchownym, udali się do świdnickiej katedry, by zapoznać się z jej historią i przyjrzeć się z bliska walorom architektonicznym. Seminarzystów po wnętrzu świątyni oprowadzał przewodnik katedralny.

25.09.2017 (poniedziałek)
Msza Święta kursu pierwszego

W liturgiczne wspomnienie bł. Władysława z Gielniowa wspólnota alumnów pierwszego roku uczestniczyła w uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem ks. bp. Ignacego Deca. To pierwsze spotkanie Biskupa Świdnickiego z nowymi klerykami. Główny celebrans w wygłoszonej przez siebie homilii podkreślił służebny charakter powołania kapłańskiego. Postawił również za wzór gorliwości Patrona dnia dzisiejszego. 

30.09.2017 (sobota)
Rozpoczęcie nowego roku formacji

Po powrocie alumnów z wakacji, uroczystą Eucharystią w kaplicy głównej, wspólnota seminaryjna rozpoczęła nowy rok formacji. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Rektor Tadeusz Chlipała. 

30.09.2017 - 01.10.2017 (sob - nie)
Dzień skupienia

W sobotni wieczór wspólnota seminaryjna rozpoczęła pierwszy w tym roku akademickim dzień skupienia, który poprowadził o. Marcin Dolak. Ćwiczenia duchowe obejmowały wspólną modlitwę Liturgią Godzin, Eucharystię, celebrację Sakramentu Pokuty, modlitwę różańcową, adorację Najświętszego Sakramentu, oraz konferencje. Dzień skupienia odbył się pod hasłem: „Dobry początek to połowa roboty”

Wybierz kronikę