Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Kronika

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Kronika WSD - Sierpień 2017

31.07.2017 - 09.08.2017 (pon - śro)
Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Grupa alumnów naszego seminarium wzięła udział w XIV Pieszej Pielgrzymce Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę. Tegoroczne rekolekcje w drodze tradycyjnie rozpoczęły się uroczystą Eucharystią w katedrze świdnickiej, której przewodniczył ks. bp Ignacy Dec. 

11.08.2017 - 12.08.2017 (pią - sob)
Wakacyjny Dzień Skupienia

W gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy miał miejsce kolejny wakacyjny dzień skupienia dla alumnów. Przewodniczył mu o. Mirosław Rakoczy. Jednodniowe ćwiczenia duchowe odbyły się pod hasłem: „Ty ogarniasz mnie zewsząd i kładziesz na mnie swą rękę”. Na koniec dnia skupienia diakoni i akolici otrzymali z rąk ks. Rektora Tadeusza Chlipały skierowania na parafie, w których od września rozpoczną praktyki duszpasterskie.  

22.08.2017 - 26.08.2017 (wto - sob)
Pielgrzymka na Górę Igliczną

Dzień 1

W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej, siedmiu kleryków trzeciego roku wraz z ks. Dominikiem Ostrowskim wyruszyło w XII Pieszej Pielgrzymce Alumnów na Górę Igliczną. Kilkudniowe rekolekcje w drodze są przygotowaniem duchowym przed przyjęciem stroju duchownego. Tuż przed rozpoczęciem wędrówki, ks. Rektor Tadeusz Chlipała udzielił błogosławieństwa pątnikom i dokonał poświęcenia znaku, na którym widnieje hasło tegorocznej pielgrzymki: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.

Pierwszy postój miał miejsce w Lutomii. Po zregenerowaniu sił, alumni wraz ze swoim opiekunem udali się do parafii pw. św. Jana Nepomucena w Piskorzowie, gdzie dzięki życzliwości proboszcza tamtejszej wspólnoty zjedli ciepły posiłek. Punktem docelowym dzisiejszego dnia była Bielawa. W parafii pw. Wniebowzięcia NMP pielgrzymi uczestniczyli w Eucharystii i pozostali na nocleg. 


Dzień 2

Pątnicy po wspólnej modlitwie Jutrznią wyruszyli na pielgrzymi szlak. Trasa obejmowała 26 km. Po drodze alumni wraz z ks. Dominikiem Ostrowskim zatrzymali się w Ostroszowicach. Odwiedzili także wspólnotę sióstr dominikanek w Budzowie. Ostatni odcinek prowadził górską trasą do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardo, gdzie pielgrzymi uczestniczyli w Eucharystii. Pątnicy pozostaną tam do następnego dnia. 


Dzień 3

Kolejny dzień rozpoczął się wspólną modlitwą w Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardo. Pierwszy postój miał miejsce w Ławicy. Pielgrzymi zatrzymali się także w klasztorze Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji w Kłodzku. Dzisiejsza wędrówka zakończyła się w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Krosnowicach, gdzie pątnicy uczestniczyli w Eucharystii, której przewodniczył ks. Dominik Ostrowski. 


Dzień 4

Wczesnym rankiem, do kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Krosnowicach pielgrzymi przybyli wraz z rodzinami, które ich gościły. Po wspólnej modlitwie Jutrznią alumni wyruszyli w dalszą wędrówkę, przechodząc m.in. przez Gorzanów i Bystrzycę Kłodzką, gdzie w parafii pw. św. Michała Archanioła zatrzymali się na obiad. Pątnicy nocują dziś w domu Zgromadzenia Misjonarek Krwi Chrystusa w Wilkanowie. 


Dzień 5

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, po pięciodniowym trudzie pielgrzymowania, pątnicy dotarli do celu. W samo południe w Sanktuarium Marii Śnieżnej Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ks. Dominik Ostrowski. Po zakończonej Eucharystii, ks. Andrzej Adamiak, rektor tamtejszego sanktuarium podjął wszystkich przybyłych gości poczęstunkiem. 

Wybierz kronikę