Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Kronika

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Kronika WSD - Sierpień 2016

21.08.2016 - 26.08.2016 (nie - pią)
Pielgrzymka na Górę Igliczną

21.08 Niedziela

W 21. Niedzielę Zwykłą siedmiu alumnów trzeciego roku wraz ze swoim opiekunem ks. kan. Dominikiem Ostrowskim, wicerektorem seminarium, pełni radości rozpoczęli 11. pieszą pielgrzymkę przedobłóczynową na Górę Igliczną. Kurs trzeci modli się o godne przyjęcie stroju duchownego, które to będzie miało miejsce w katedrze świdnickiej, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, 8 grudnia 2016 roku. Pierwszy etap trasy obejmował Bojanice oraz Jedlinę Zdrój, gdzie też pielgrzymi zatrzymali się na nocleg w parafii pw. Trójcy Świętej.


22.08 Poniedziałek

Po modlitwach porannych wyruszyli w stronę Głuszycy i Świerków Górnych, gdzie zatrzymali się na mały poczęstunek. W parafii pw. św. Mikołaja w Nowej Rudzie uczestniczyli w Eucharystii. Po Mszy Świętej alumni udali się do rodzin na wyznaczone miejsca noclegowe.


23.08 Wtorek

W kolejnym dniu pielgrzymki klerycy wraz z księdzem Wicerektorem zatrzymali się we Włodowicach, w parafii pw. św. Piotra Kanizjusza, gdzie miało miejsce czytanie duchowne oraz modlitwa indywidualna. W Ścinawce Średniej alumni zostali podjęci ciepłym posiłkiem, aby wyruszyć w pełni sił do Wambierzyc na nocleg. W sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin wzięli udział w Eucharystii oraz apelu jasnogórskim.


24.08 Środa

W liturgiczne wspomnienie Świętego Bartłomieja alumni rozpoczęli czwarty już dzień drogi do Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości. Opiekę nad pielgrzymką przejął ks. Marcin Dolak, ojciec duchowny alumnów. Po kilkunastu kilometrach wędrówki dotarli do Polanicy Zdrój, gdzie w parafii pw. Wniebowzięcia NMP uczestniczyli w Mszy Świętej, a następnie udali się na nocleg do przydzielonych rodzin.


25.08 Czwartek

Po zakończeniu porannych modlitw oraz szybkiej kawie pątnicy wyruszyli do parafii pw. Świętej Małgorzaty Męczennicy w Starej Łomnicy. Tam też zjedli obiad, aby dojść do ostatniego już punktu noclegowego w Bystrzycy Kłodzkiej przy parafii św. Michała Archanioła.


26.08 Piątek

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, po sześciodniowym trudzie, pielgrzymi ze śpiewem na ustach i radością w sercu weszli na Górę Igliczną. W sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej uczestniczyli w uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. prał. Tadeusz Chlipała, rektor seminarium, natomiast homilię wygłosił ks. Marcin Dolak, ojciec duchowny. W swoim rozważaniu porównał on wspinaczkę na szczyt górski do formacji w seminarium. Podkreślił, iż aby wejść na górę, czyli dojść do święceń kapłańskich, trzeba skupić się na odnalezieniu odpowiedniej drogi i nią iść, a nie wpatrywać się w szczyt. W formacji seminaryjnej ważnym jest aby skupić się na teraźniejszości, czyli na kształtowaniu siebie w danym momencie i danej chwili, nie czekając biernie na zakończenie sześcioletniego cyklu nauki w domu ziarna.

Wybierz kronikę