Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Kronika

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Kronika WSD - Sierpień 2015

21.08.2015 - 26.08.2015 (pią - śro)
Pielgrzymka przedobłóczynowa

Już po raz dziesiąty ze świdnickiego "domu ziarna" wyruszyła piesza pielgrzymka alumnów roku trzeciego na Górę Igliczną. Seminarzyści chcą w ten sposób przygotować się do grudniowych obłóczyn, czyli przyjęcia stroju duchownego. Patronem kursu jest niedawno kanonizowany św. Jan XXIII, papież w latach 1958-1963.


Dzień pierwszy
Świdnica - Jedlina Zdrój

Alumni z trzeciego roku rozpoczęli w świdnickim "domu ziarna" swoje rocznikowe pielgrzymowanie wraz ze swoim ojcem duchownym ks. kan. Mirosławem Rakoczym. Po błogosławieństwie udzielonym przez ks. prał. Tadeusza Chlipałę, rektora, seminarzyści udali się do parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bystrzycy Górnej. Na trasie pielgrzymki klerycy odwiedzili także parafię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zagórzu Śląskim. Po południu dotarli do celu pierwszego dnia, czyli do parafii pw. Trójcy Świętej w Jedlinie. Uczestniczyli tam we Mszy Świętej, której przewodniczył ks. kan. Mirosław Rakoczy, natomiast homilię wygłosił opiekun kursu trzeciego ks. Tomasz Federkiewicz, prefekt seminarium. Tam też alumnii mieli pierwszy nocleg.


Dzień drugi
Jedlina Zdrój - Nowa Ruda

Po porannej jutrzni, odprawionej w kościele pw. Trójcy Świętej w Jedlinie, klerycy udali się na górzysty etap do Nowej Rudy. W trakcie drogi alumni gościli w parafii pw. św. Mikołaja w Świerkach. Po dotarciu na miejsce, czyli do parafii pw. św. Mikołaja w Nowej Rudzie, uczestniczyli w wieczornej Eucharystii, sprawowanej przez ks. kan. Mirosława Rakoczego, ojca duchownego. Po Mszy Swiętej klerycy udali się do rodzin na nocleg.


Dzień trzeci
Nowa Ruda - Wambierzyce

Po porannych modlitwach alumni wyruszyli w dalszą wędrówkę, kierując się w stronę sanktuarium Królowej Rodzin w Wambierzycach. Po drodze odwiedzili parafię pw. św. Piotra Kanizjusza we Włodowicach. Drugi postój miał miejsce w Ścinawce Średniej w parafii pw. św. Marii Magdaleny. Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy Świętej w wambierzyckim sanktuarium. Klerycy dzięki życzliwości ojców franciszkanów mieli okazję gościć w ich klasztorze.


Dzień czwarty
Wambierzyce - Polanica-Zdrój

Kolejny dzień rozpoczął się od nawiedzenia bazyliki wambierzyckiej i pożegnania ojców franciszkanów. Klerycy udali się w następny etap do Polanicy-Zdroju. Po dotarciu do miejscowości noclegowej seminarzyści udali się do parafii pw. Wniebowzięcia NMP, gdzie wzięli udział w wieczornej Eucharystii. Przewodniczył jej ks. kan. Mirosława Rakoczego, ojca duchownego. Po Mszy Świętej klerycy udali się na nocleg.


Dzień piąty
Polanica-Zdrój - Bystrzyca Kłodzka

Przedostatni dzień pielgrzymowania klerycy rozpoczęli jutrznią. Po drodze pielgrzymi zatrzymali się w parafii pw. św. Małgorzaty w Starej Łomnicy, gdzie zostali zaproszeni na obiad przez o. Józefa Kucińskiego SSCC. Bystrzyca Kłodzka była ostatnim miejscem noclegu w tegorocznej pielgrzymce. Ksiądz prał. Stefan Smoter, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła, przywitał seminarzystów i udzielił im gościny na plebanii. Alumni uczestniczyli tam w Eucharystii, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Prefekt. Po Mszy Świętej czekające przed kościołem rodziny zabrały kleryków na nocleg.


Dzień szósty
Bystrzyca Kłodzka - Góra Igliczna

Po śniadaniu klerycy udali się już bezpośrednio na Górę Igliczną. Tam w samo południe w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, pod przewodnictwem ks. prał. Tadeusza Chlipały, rektora, alumni uczestniczyli wraz z księżmi przełożonymi we Mszy Świętej. Po Eucharystii rektor sanktuarium, ks. kan. Andrzej Adamiak, podjął kleryków i księży poczęstunkiem. Po nim klerycy wrócili do swoich rodzinnych parafii.

Wybierz kronikę