Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Kronika

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Kronika WSD - Sierpień 2014

31.07.2014 - 09.08.2014 (czw - sob)
Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Mszą Świętą w świdnickiej katedrze rozpoczęła się XI Piesza pielgrzymka diecezji świdnickiej na Jasną Górę. Eucharystii tradycyjnie przewodniczył bp Ignacy Dec, biskup świdnicki. W tych "rekolekcjach w drodze" wzięła udział grupa diakonów i alumnów z naszego seminarium.

02.08.2014 (sobota)
Pogrzeb babci diakona

Grupa kilkunastu alumnów wraz z diakonami i ks. Andrzejem Majką, dyrektorem administracyjnym oraz ks. kan. Krzysztofem Iwaniszynem, ojcem duchownym, udała się na uroczystości pogrzebowe babci dk. Sebastiana Makucha. Mszy Świętej pogrzebowej w parafialnym kościele w Nowej Rudzie-Słupcu przewodniczył ojciec duchowny alumnów.

09.08.2014 (sobota)
Zakończenie pielgrzymki na Jasną Górę

Pielgrzymi po dotarciu do tronu Matki Bożej na Jasnej Górze zostali przywitani na wałach, a następnie uczestniczyli we Mszy Świętej w kaplicy Cudownego Obrazu. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Ignacy Dec, biskup świdnicki.

21.08.2014 - 26.08.2014 (czw - wto)
Pielgrzymka przedobłóczynowa

Już po raz dziewiąty ze świdnickiego "domu ziarna" wyruszyła piesza pielgrzymka alumnów roku trzeciego na Górę Igliczną. Seminarzyści chcą w ten sposób przygotować się do grudniowych obłóczyn, czyli przyjęcia stroju duchownego.


Dzień pierwszy
Świdnica - Walim

Alumni z trzeciego roku rozpoczęli w świdnickim "domu ziarna" swoje rocznikowe pielgrzymowanie wraz ze swoim opiekunem ks. Andrzejem Majką, dyrektorem administracyjnym. Po błogosławieństwie udzielonym przez ks. kan. Dominika Ostrowskiego, wicerektora, seminarzyści udali się do parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bystrzycy Górnej. Na trasie pielgrzymki klerycy odwiedzili także parafię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zagórzu Śląskim. Po południu dotarli do celu pierwszego dnia, czyli do parafii pw. św. Barbary w Walimiu. Uczestniczyli tam we Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Andrzej Majka. Tam też mieli pierwszy nocleg.


Dzień drugi
Walim - Nowa Ruda-Słupiec

Po porannej jutrzni, odprawionej w kościele pw. św. Barbary w Walimiu, klerycy udali się na górzysty etap do Nowej Rudy-Słupca. W trakcie drogi alumni gościli w parafii pw. św. Katarzyny w Jugowie i św. Mikołaja w Nowej Rudzie. Po dotarciu na miejsce, czyli do parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie-Słupcu, uczestniczyli w wieczornej Eucharystii, sprawowanej przez ks. Andrzeja Majkę, dyrektora administracyjnego. Po apelu jasnogórskim klerycy udali się do rodzin na nocleg.


Dzień trzeci
Nowa Ruda-Słupiec - Wambierzyce

Po porannych modlitwach alumni wyruszyli w dalszą wędrówkę, kierując się w stronę sanktuarium Królowej Rodzin w Wambierzycach. Po drodze odwiedzili parafię pw. św. Piotra Kanizjusza we Włodowicach. Drugi postój miał miejsce w Ścinawce Średniej w parafii pw. św. Marii Magdaleny. Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy Świętej w wambierzyckim sanktuarium. Klerycy dzięki życzliwości ojców franciszkanów mieli okazję gościć w ich klasztorze.


Dzień czwarty
Wambierzyce - Polanica-Zdrój

Kolejny dzień rozpoczął się od nawiedzenia bazyliki wambierzyckiej i pożegnania ojców franciszkanów. Klerycy udali się w następny etap do Polanicy-Zdroju. Po dotarciu do miejscowości noclegowej alumni uczestniczyli w koronce do Bożego Miłosierdzia w kaplicy domu zgromadzenia sióstr św. Jadwigi. Następnie seminarzyści udali się do parafii pw. Wniebowzięcia NMP, gdzie wzięli udział w wieczornej Eucharystii. Przewodniczył jej ks. Andrzej Majka, dyrektor administracyjny. Po Mszy Świętej klerycy udali się na nocleg.


Dzień piąty
Polanica-Zdrój - Bystrzyca Kłodzka

Przedostatni dzień pielgrzymowania klerycy rozpoczęli jutrznią. Po drodze pielgrzymi zatrzymali się w parafii pw. św. Małgorzaty w Starej Łomnicy, gdzie oddali cześć relikwiom św. o. Damiana de Veustera, a następnie zostali zaproszeni na obiad przez o. Józefa Kucińskiego SSCC. Bystrzyca Kłodzka była ostatnim miejscem noclegu w tegorocznej pielgrzymce. Ksiądz prał. Stefan Smoter, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła, przywitał seminarzystów i udzielił im gościny na plebanii. Alumni uczestniczyli tam w Eucharystii, której przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz dyrektor. Po Mszy Świętej czekające przed kościołem rodziny zabrały kleryków na nocleg.


Dzień szósty
Bystrzyca Kłodzka - Góra Igliczna

Po śniadaniu klerycy udali się już bezpośrednio na Górę Igliczną. Tam w samo południe w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, pod przewodnictwem ks. prał. Tadeusza Chlipały, rektora, alumni uczestniczyli wraz z księżmi przełożonymi we Mszy Świętej. Po Eucharystii rektor sanktuarium, ks. kan. Andrzej Adamiak, podjął kleryków i księży poczęstunkiem. Po nim klerycy wrócili do swoich rodzinnych parafii.

23.08.2014 (sobota)
Skierowania na praktyki

W seminarium odbyło się wakacyjne spotkanie diakonów i akolitów. Rozpoczęło się ono adoracją Najświętszego Sakramentu w kaplicy pw. Dobrego Pasterza. Po niej odbyła się Msza Święta, której przewodniczył ks. kan. Dominik Ostrowski, wicerektor. Homilię wygłosił natomiast ks. kan. Krzysztof Iwaniszyn, ojciec duchowny alumnów. Tuż przed obiadem kończącym spotkanie diakoni i akolici dostali skierowania na parafie, gdzie już od września będą odbywali swoje praktyki duszpasterskie.

PRAKTYKI ALUMNÓW roku V 

 • Krzysztof Augustyn: Krosnowice, pw. św. Jakuba Apostoła
 • Jan Bałchan: Świdnica, pw. Ducha Świętego
 • Marcin Banaczyk: Żarów, pw. św. Najśw. Serca Pana Jezusa
 • Damian Kowalski: Dzierżoniów, pw. Maryi Matki Kościoła
 • Mateusz Kulig: Wałbrzych, pw. Aniołów Stróżów
 • Kamil Osiecki: Głuszyca, pw. Chrystusa Króla
 • Paweł Pęczuła: Mieroszów, pw. Św. Michała Archanioła
 • Wojciech Sznajder: Wałbrzych, pw. św. Józefa Robotnika
 

PRAKTYKI ALUMNÓW roku VI

 • dk. Bednarczyk Wiktor: Witoszów Dolny, pw. Wniebowzięcia NMP
 • dk. Benedyk Mirosław: Piława Górna, pw. św. Marcina
 • dk. Harbar Arkadiusz: Bielawa, pw. Wniebowzięcia NMP
 • dk. Kozłowski Jerzy: Polanica Zdr., pw. Wniebowzięcia NMP
 • dk. Makuch Sebastian: Świdnica, pw. św. Stanisława i Wacława
 • dk. Pawlik Kamil: Wałbrzych, pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
 • dk. Piskrzyński Jacek: Świdnica, pw. św. Andrzeja Boboli
 • dk. Tomaszewski Sebastian: Dzierżoniów, pw. Chrystusa Króla

30.08.2014 (sobota)
Praktyki duszpasterskie

Diakoni i akolici udali się do parafii diecezji świdnickiej, gdzie rozpoczęli wrześniowe praktyki duszpasterskie. Podczas ich trwania uczyć się będą funkcjonowania kancelarii, będą pomagać księżom w organizowaniu liturgii i grup parafialnych oraz będą katechizować w szkołach.

Wybierz kronikę