Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Kronika

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Kronika WSD - Sierpień 2013

31.07.2013 - 09.08.2013 (śro - pią)
Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Mszą Świętą w świdnickiej katedrze rozpoczęła się jubileuszowa X Piesza pielgrzymka diecezji świdnickiej na Jasną Górę. Eucharystii tradycyjnie przewodniczył bp Ignacy Dec, biskup świdnicki. W tych "rekolekcjach w drodze" wzięła udział grupa diakonów i alumnów z naszego seminarium.

Pielgrzymi po dotarciu do tronu Matki Bożej na Jasnej Górze zostali przywitani na wałach, a następnie uczestniczyli we Mszy Świętej w kaplicy Cudownego Obrazu. Eucharystii przewodniczył bp Ignacy Dec.

04.08.2013 (niedziela)
I Integracyjny Zjazd Świdniczan

Diakoni i alumni pochodzący ze Świdnicy wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w katedrze na zakończenie I Integracyjnego Zjazdu Świdniczan. Eucharystii przewodniczył bp Ignacy Dec, pasterz diecezji świdnickiej. W świątyni zgromadziło się liczne grono uczestników zjazdu nie tylko z Polski, ale także z najdalszych zakątków ziemi.

Homilię wygłosił główny celebrans. Mówił w niej o dzisiejszym i dawnym znaczeniu Świdnicy w regionie. Wśród najważniejszych wydarzeń tego miasta wspomniał rok 2004, kiedy to decyzją Jana Pawła II stało się ono stolicą nowej diecezji.

07.08.2013 (środa)
Wizyta Ministra Kultury

W świdnickim "domu ziarna" na zaproszenie bp. Ignacego Deca, biskupa kościoła lokalnego oraz ks. prał. Tadeusza Chlipały, rektora wspólnoty, gościł p. Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Pan minister miał także okazję zwiedzić świdnicką katedrę.

17.08.2013 (sobota)
Poświęcenie organów w Bardzie

Grupa świdnickich alumnów wraz z ks. kan. Dominikiem Ostrowskim, wicerektorem oraz ks. kan. Wiesławem Rusinem, ojcem duchownym, udała się do Barda. Podczas uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył Joachim kard. Meisner, metropolita Kolonii, dokonano poświęcenia odnowionych organów. Na Eucharystii obecni byli także bp Ignacy Dec oraz bp Adam Bałabuch. Alumni odpowiedzialni byli za przygotowanie uroczystej asysty.

W homilii główny celebrans przypomniał zgromadzonym w bazylice rolę muzyki kościelnej w liturgii.

Cała uroczystość, na której zgromadziło się wielu biskupów, księży i wiernych, transmitowana była przez Telewizję "Trwam", Radio "Maryja" oraz Radio "Rodzina".

21.08.2013 - 26.08.2013 (śro - pon)
Pielgrzymka alumnów na Górę Igliczną

Już po raz ósmy ze świdnickiego "domu ziarna" wyruszyła piesza pielgrzymka alumnów roku trzeciego na Górę Igliczną. Seminarzyści chcieli w ten sposób przygotować się do grudniowych obłóczyn, czyli przyjęcia stroju duchownego.

Podczas sześciodniowych rekolekcji "w drodze" alumnom towarzyszył ks. Mirosław Rakoczy, prefekt. Po drodze do Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości pielgrzymka zatrzymywała się w Walimiu, Nowej Rudzie-Słupcu, Wambierzycach, Polanicy-Zdroju i Bystrzycy Kłodzkiej.

Pielgrzymka alumnów dotarła do celu w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Tam w samo południe miała miejsce Eucharystia, której przewodniczył ks. prał. Tadeusz Chlipała, rektor seminaryjnej wspólnoty. Po Mszy Świętej rektor sanktuarium, ks. kan. Andrzej Adamiak, podjął kleryków i księży poczęstunkiem. Po nim klerycy wrócili do swoich rodzinnych parafii.

23.08.2013 - 24.08.2013 (pią - sob)
Wakacyjny dzień skupienia

W seminarium odbył się wakacyjny dzień skupienia, w którym uczestniczyli głównie diakoni i akolici. Przewodniczył mu ks. kan. Wiesław Rusin, ojciec duchowny alumnów. Na koniec dnia skupienia diakoni i akolici dostali skierowania na parafie, gdzie już od września będą odbywali swoje praktyki duszpasterskie.

29.08.2013 (czwartek)
Konferencja księży dziekanów

Do Świdnicy zjechali się księża dziekani diecezji świdnickiej, aby w "domu ziarna" odbyć swoją konferencję. Wszystko rozpoczęło się Mszą Świętą w kościele pw. św Józefa Oblubieńca NMP. Po homilii nastąpiło zaprzysiężenie nowego dziekana dekanatu Kamieniec Ząbkowicki, którym został ks. kan. Wojciech J. Dąbrowski, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Kamieńcu Ząbkowickim. Po Eucharystii uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć będący w przygotowaniu nowy Dom Księży Emerytów, który będzie znajdował się przy parafii św. Józefa. 

Następnie księża dziekani udali się do seminarium, by tam dyskutować o bieżących sprawach dotyczących funkcjonowania diecezji. Wszystko zakończyło się obiadem w seminaryjnym refektarzu.

30.08.2013 - 01.09.2013 (pią - nie)
Rekolekcje w ciszy

Do świdnickiego seminarium przybyły osoby świeckie z terenu metropolii wrocławskiej na weekendowe rekolekcje w ciszy. Poprowadził je ks. dr Janusz Michalewski, wykładowca psychologii w "domu ziarna".

Rekolekcje w oparciu o teksty biblijne miały pokazać przyczyny niepokojów serca oraz wskazać drogi ich uporządkowania.

31.08.2013 (sobota)
Praktyki duszpasterskie

Diakoni i akolici udali się do parafii diecezji świdnickiej, gdzie rozpoczęli wrześniowe praktyki duszpasterskie. Podczas ich trwania uczyć się będą funkcjonowania kancelarii, będą pomagać księżom w organizowaniu liturgii i grup parafialnych oraz będą katechizować w szkołach.

Wybierz kronikę