Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Kronika

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Kronika WSD - Styczeń 2021

17.01.2021 (niedziela)
Nabożeństwo ekumeniczne w cerkwii

U progu rozpoczynającego się tygodnia modlitw o jedność chrześcijan delegacja naszego Seminarium na czele z ks. Piotrem Gołuchem – Ojcem Duchownym udała się do cerkwii pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Świdnicy by wziąć udział we wspólnym nabożeństwie, którym były Godzinki Królewskie o Chrzcie Pańskim. Przewodniczył im ks. dr. Piotr Nikolski – proboszcz tamtejszej parafii. Nasi bracia włączyli się we wspólnotową modlitwę poprzez czytanie fragmentów Pisma Świętego i recytację Psalmów. Ponadto okolicznościową homilię wygłosił JE. Ks. Bp Marek Medyk – Biskup Świdnicki.

17.01.2021 (niedziela)
II Niedziela Zwykła

Pierwszym powołaniem jest miłość – do Boga i do człowieka.

W drugą Niedzielę Zwykłą Mszy Świętej w Seminarium przewodniczył i homilię wygłosił ks. Piotr Gołuch – ojciec duchowny. W Swoim rozważaniu skupił się na temacie obecności i trwania przy Bogu. Nawiązując do dzisiejszej Liturgii Słowa wskazał na Samuela, jako tego, który przebywa nieustannie w pobliżu Boga słuchając jego słowa. Główny celebrans zachęcał zebranych do takiej postawy – trwania przy Panu Bogu i dochowywania wierności jego słowom.

14.01.2021 (czwartek)
Eucharystia czwartkowa

Ile kosztuje nas relacja z Panem Bogiem?

W czwartkowe popołudnie brać klerycka wraz z Księżmi Moderatorami zgromadziła się w Kaplicy Głównej Świdnickiego Domu Ziarna na wspólnej Eucharystii. Świętym Czynnościom,  podczas których miłosierdziu Bożemu polecaliśmy duszę zmarłego w minionym tygodniu śp. bp. Adama Dyczkowskiego, a także wspominaliśmy śp. ks. Wojciecha Wójtowicza w pierwszą rocznicę śmierci,  przewodniczył ks. dr Tadeusz Chlipała – Rektor WSD w Świdnicy. Główny celebrans wygłosił także homilię, w której zwrócił uwagę zebranych na osobę trędowatego – ukazując go jako człowieka wielkiej wiary, gdyż to on pierwszy przychodzi do Jezusa. Ponadto taki ruch ze strony osoby z ówczesnego marginesu społecznego świadczył o ogromnej odwadze i zaufaniu jakie pokładał w Mistrzu z Nazaretu. Zakończenie słowa, kaznodzieja zadał wszystkim pytanie, na ile jest w nich duchowej determinacji pozwalającej na trwanie przy Panu.

12.01.2021 - 01.02.2021 (wto - pon)
Najnowszy numer gazetki "Nasze Seminarium"

Ukazał się nowy numer gazetki "Nasze Seminarium".

W celu pobrania gazetki w formacie PDF, proszę kliknąć w grafikę okładki poniżej:

Nasze Seminarium 46 - okładka

09.01.2021 - 10.01.2021 (sob - nie)
Dzień skupienia

Przekraczaniem wątpliwości jest wierność.

W sobotni wieczór, śpiewem hymnu „O Stworzycielu, Duchu Przyjdź” wspólnota seminaryjna rozpoczęła ostatni w semestrze zimowym dzień skupienia, któremu przewodniczył ks. Krzysztof Mielnik – Ojciec Duchowny świdnickiego WSD. Ćwiczenia duchowe obejmowały wspólną modlitwę Liturgią Godzin, Eucharystię, modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia, adorację Najświętszego Sakramentu, oraz konferencje. Ćwiczeniom duchownym przyświecało hasło: „Czy to moja droga? Wątpliwości w Powołaniu” – nawiązujące do postaci Abrahama, Jeremiasza, Jonasza oraz Jana Chrzciciela i przeżywanych przez nich rozterek na drodze ich życiowego powołania.

09.01.2021 (sobota)
Kolęda w Seminarium

Zgodnie z tradycją, po powrocie kleryków z przerwy świątecznej, w naszym Domu ma miejsce wizyta duszpasterska. W ostatnią sobotę okresu Narodzenia Pańskiego alumni wraz z moderatorami zgromadzili się w Kaplicy Głównej, aby wspólnie modlić się Liturgią Godzin i uczestniczyć w poświęceniu wody, kadzidła i kredy pod przewodnictwem ks. dr. Tadeusza Chlipały – Rektora WSD w Świdnicy. Następnie wszyscy udali się z modlitwą do mieszkań księży przełożonych, pokoi kleryków i innych pomieszczeń radośnie śpiewając kolędy. Zgodnie ze zwyczajem zebrane ofiary podczas odwiedzin duszpasterskich zostaną przeznaczone na cele misyjne.

07.01.2021 (czwartek)
Pierwszy czwartek miesiąca

W pierwszy czwartek nowego roku kalendarzowego, księża moderatorzy wraz z alumnami udali się do Katedry Świdnickiej, by modlić się o nowe powołania do służby w Kościele. Eucharystię poprzedzało, nabożeństwo powołaniowe. Eucharystii przewodniczył ks. dr Krzysztof Ora – Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej, wykładowca naszego Seminarium. Homilię wygłosił natomiast ks. Grzegorz Fabiński – wikariusz parafii katedralnej. Zgodnie z tradycją, po komunii świętej, główny celebrans odmówił modlitwę św. Pawła VI o powołania.

Wybierz kronikę