Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Kronika

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Kronika WSD - Styczeń 2019

20.01.2019 (niedziela)
Nieszpory ekumeniczne

W ramach Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan pod hasłem "Dąż do sprawiedliwości" (Pwt 16,20), wspólnota seminaryjna udała się do katedry, by uczestniczyć w Nieszporach. Modlitwie przewodniczył JE ks. bp Ignacy Dec, biskup diecezji świdnickiej. Rozważanie wygłosił ks. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

19.01.2019 - 20.01.2019 (sob - nie)
Dzień skupienia

W sobotni wieczór, hymnem „O Stworzycielu Duchu przyjdź”, wspólnota seminaryjna rozpoczęła dzień skupienia, który poprowadził ks. Mirosław Rakoczy, ojciec duchowny. Jednodniowe ćwiczenia duchowe skupiały się na niedzielnej Ewangelii, w której Jezus dokonuje pierwszego cudu w Kanie Galilejskiej. O. Mirosław w wygłoszonej niedzielnej homilii zwrócił uwagę na metaforę człowieka jako naczynia na wino. Osobie, której życie duchowe wyschło, potrzebna jest pomoc – woda, ale tylko interwencja Jezusa pozwoli zamienić tę wiarę w wiarę żywą. Symbolika wody i wina pozwala nam zrozumieć bóstwo i człowieczeństwo Jezusa. Woda to lud odkupiony, wino to Chrystus.

17.01.2019 (czwartek)
Eucharystia czwartkowa

We wspomnienie św. Antoniego, opata, Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Ignacy Dec, w której nawiązując do Ewangelii przedstawił tryptyk relacji trędowatego do Jezusa uzdrawiającego: przyszedł, upadł na kolana, prosił. Bóg czeka na człowieka, aż stanie przed Jego obliczem. Chrystus zawsze otacza nas miłością, obdarza swoim błogosławieństwem i po cichu wysłuchuje naszych próśb.

13.01.2019 (niedziela)
Seminaryjne spotkanie opłatkowe

W Niedzielę Chrztu Pańskiego do gmachu naszego seminarium przybyli członkowie Towarzystwa Przyjaciół Seminarium, rodzice alumnów, a także studenci świeccy. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Rektor Tadeusz Chlipała. Homilię wygłosił ks. Wicerektor Marcin Dolak, w której przedstawił obraz Boga pokornego. Począwszy od chrztu, który przyjął od człowieka, przez 30 lat życia na prowincji, dyskretnym działaniu aż po wybranie dwunastu nieidealnych uczniów i mękę na krzyżu, Jezus wykazywał postawę pokory wobec świata. Bóg nie mógłby być taki, gdyby nie stał się człowiekiem.

Po zakończonej Mszy Świętej goście udali się do auli seminaryjnej, gdzie słowa powitania wygłosił ks. Tadeusz Chlipała, Rektor WSD w Świdnicy. Następnie alumni wystawili jasełka, po których klerycki zespół „The Clouds” poprowadził wspólne kolędowanie. W kolejnym punkcie spotkania głos zabrali i życzenia wszystkim zgromadzonym złożyli Pani Ewa Miałkowska – prezes TPS, Ksiądz Rektor i dziekan alumnów. Później była okazja do podzielenia się opłatkiem. Dzisiejsze spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem w seminaryjnym refektarzu.

12.01.2019 (sobota)
Spotkanie opłatkowe TPS w Goczałkowie

Alumni roku czwartego wraz z ks. Piotrem Gołuchem, ojcem duchownym, udali się do parafii Chrystusa Króla w Goczałkowie, gdzie odbyło się spotkanie opłatkowe Towarzystwa Przyjaciół Seminarium. Rozpoczęło się ono Mszą Świętą, której przewodniczył i homilię wygłosił o. Piotr. Po zakończonej Eucharystii, wszyscy udali się na poczęstunek i wspólne kolędowanie do świetlicy wiejskiej.

10.01.2019 (czwartek)
Wyjazd kursu V do Katowic

Alumni kursu V wraz z ks. Rektorem Tadeuszem Chlipałą udali się do Katowic, gdzie odbyło się czuwanie przy jednej z największych w Europie szopek bożonarodzeniowych. Znajduje się ona w bazylice Ojców Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach i zajmuje cały ołtarz główny wraz z bocznymi nawami. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Grzegorz Olszowski, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Wyjazd był również sposobnością do spotkania z braćmi franciszkanami oraz alumnami Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.

10.01.2019 (czwartek)
Eucharystia czwartkowa

Alumni i księża przełożeni spotkali się w kaplicy głównej, aby uczestniczyć we Mszy Świętej pod przewodnictwem ks. bp Ignacego Deca. W skierowanym słowie do naszej wspólnoty, Ksiądz Biskup przypomniał, że Chrystus został posłany przez Ojca, aby być przekaźnikiem dobrej nowiny, która głosi miłość Boga do człowieka, przejrzenie, że można żyć w wolności od grzechu. Dzisiaj ta misja jest też naszą misją. Poprzez namaszczenie w sakramentach chrztu i bierzmowania zostaliśmy zobowiązani do głoszenia prawdy o Chrystusie światu.

06.01.2019 (niedziela)
Objawienie Pańskie

Wspólnota seminaryjna udała się do katedry świdnickiej, aby uczestniczyć w Eucharystii uroczystości Objawienia Pańskiego, której przewodniczył ks. bp Ignacy Dec. W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup zwrócił uwagę, że Trzej Królowie padając na twarz uznali władzę Dzieciątka Jezus nad sobą. Obrali drogę pokornej miłości, która karze omijać wielkich i możnych tego świata oraz prowadzi do Tego, który oczekuje nas pośród ubogich i pokornych. Największym i najlepszym darem jaki możemy ofiarować Bogu jesteśmy my sami.

Po Mszy Świętej spod katedry świdnickiej wyruszył Orszak Trzech Króli.

06.01.2019 (niedziela)
Odwiedziny duszpasterskie

W uroczystość Objawienia Pańskiego w seminarium ma miejsce kolęda. Alumni wraz z księżmi przełożonymi zgromadzili się w kaplicy głównej, aby wspólnie modlić się Liturgią Godzin i uczestniczyć w poświęceniu wody, kadzidła i kredy pod przewodnictwem ks. Rektora Tadeusza Chlipały. Następnie wszyscy udali się z modlitwą do mieszkań księży przełożonych, pokoi kleryków i innych pomieszczeń radośnie śpiewając kolędy. Zebrane ofiary podczas odwiedzin duszpasterskich zostaną przeznaczone na cele misyjne.

22.12.2018 - 05.01.2019 (sob - sob)
Przerwa świąteczna

Klerycy udali się do swoich rodzinnych parafii, gdzie odbyli praktyki świąteczne. Był to też czas, w którym oprócz spotkań z rodzinami i wspólnotami parafialnymi, alumni byli odpowiedzialni za asysty liturgiczne w świdnickiej katedrze.

Wybierz kronikę