Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej
Portal „Adalbertus” | Seminarium Duchowne | Diecezja Świdnicka
Seminarium > Formacja > Formacja liturgiczna

Drukuj stronę Wyślij link znajomemu

Formacja liturgiczna

Formacja liturgiczna przenika w zasadzie całe życie seminarium, które jest miejscem przygotowania przyszłych duszpasterzy do codziennej posługi kultu Bożego. Klerycy nie tylko mają wykłady z liturgiki, ale także specjalne kursy przygotowujące do kolejnych posług. Korzystają z kaplicy ćwiczebnej, w której mogą nabyć umiejętności związanych najpierw z prawidłowym używaniem paramentów liturgicznych, a także przeprowadzaniem nabożeństw czy wreszcie odprawianiem Mszy.

Kursy ceremoniarzy

Diakoni i alumni V roku na zaproszenie Dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej oraz Diecezjalnego Duszpasterza Służby Liturgicznej włączają się czynnie w zajęcia diecezjalnego kursu dla ceremoniarzy.

Jest to dla kleryków okazja, aby poznać kulisy pracy z młodzieżą, którą na co dzień spotykać będą przy ołtarzu podczas swojej służby w przyszłości na parafiach.

Kursy nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Alumni V roku pomagają duszpasterzowi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w kursach formacyjnych wygłaszając prelekcje i prowadząc ćwiczenia.

 

 

 

Do formacji liturgicznej należą także udział w kursach Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej, spotkania z nadzwyczajną formą rytu rzymskiego, prowadzenie nabożeństw czwartkowych (alumni roku V), a także praktyka kantorska (wszyscy alumni).